Reklamı kapat
Reklamı kapat
EIpaRs 2021
EIpaRs 2021

Kaktüs Bakımının 13 Etkili Yolu

Ölmekte olan bir kaktüsü kurtarmak gerçekten mümkün mü? Bir süredir aynı soruyu merak ediyorum. İşte beni bu konu hakkında araştırma yapmaya yönelten de buydu. Öğrendiğim şey, bunun bozulma aşamasına bağlı olduğudur. Bir yandan, sulu arkadaşınızı kurtarmak çok mümkün ve aslında çok kolay. Sadece ne yapacağını ve ne zaman yapacağını bilmen gerekiyor. Öte yandan, çok az […]

24 Ekim 2020 - 16:41 'de eklendi ve 39 kez görüntülendi. A+A-

Kaktüs Bakımının 13 Etkili Yolu

Ölmekte olan bir kaktüsü kurtarmak gerçekten mümkün mü?

Bir süredir aynı soruyu merak ediyorum. İşte beni bu konu hakkında araştırma yapmaya yönelten de buydu. Öğrendiğim şey, bunun bozulma aşamasına bağlı olduğudur.

Bir yandan, sulu arkadaşınızı kurtarmak çok mümkün ve aslında çok kolay. Sadece ne yapacağını ve ne zaman yapacağını bilmen gerekiyor.

Öte yandan, çok az geç kalınmış bir durum olabilir ve ne yazık ki bitkinizi kaybetmek kaçınılmazdır.

Ama sana iyi haberlerim var!

Bu makaleyi okuduğunuz için şanslısınız.

İşte nedeni:

Ölmekte olan bir kaktüsü kurtarmak için bugün kullanabileceğiniz güneşin altında en etkili taktikleri araştırmanın zor kısmını yaptım. Pastaya krema eklemek için tam bir liste – yani bu konuda herhangi bir makaleye ihtiyacınız yok.

Senin için her şeyi hallettim.

Başlayalım.

Ölen Bir Kaktüsü Hızlı ve Kolayca Kurtarmanın 13 Yolu

Ölmekte Olan Bir Kaktüsü Hızlıca Kurtarmanın 13 Etkili Yolu

1. Kaktüs’deki kök çürüklüğünü düzeltin

Renk değişikliği, titreme ve peltemsi kökler genellikle kaktüs kökü çürüklüğünün belirtileridir. Diğer semptomlar kaktüsünüzün kahverengiye veya siyaha dönmesini içerebilir.

Ve işte kaktüs bitkilerinde kök çürüklerinin yaygın olmasının nedeni:

Kaktüsler, doğal ortamlarında su toplamayı en üst düzeye çıkarmak için geniş, sığ bir kök sistemine sahiptir. Bir tencerenin dar alanında, aşırı sulama, sıkışmış kökler veya zayıf drenaj hızla kök çürümesine yol açacaktır.

Yeterince hızlı akmayan ve bitkinin tabanı etrafında duran sudan bazen kökleri değil, sadece kaktüsün tabanı etkilenir. Bunlar, evde kaktüslerin büyümesiyle ilgili en yaygın sorunlar arasındadır.

Kaktüs bitkinizin yumuşamaya başladığını fark ederseniz, hızlı hareket edin ve sorunu çözebilirsiniz. Toprak hattına kadar çürümüş kaktüsler bile uygun bir özenle geri dönebilir.

Bitkinizin kök çürüklüğünden muzdarip olduğuna ikna olduktan sonra, acil olarak aşağıdaki önlemleri alın.

Bitkinizi saksısından çıkarmalı ve köklerin durumunu kontrol etmelisiniz. Bazıları hala beyazsa, kaktüsün dibindeki koyulaşmış, peltemsi kökleri ve çürümüş alanları steril bir bıçakla kesin.

Taze kaktüs saksı ortamı ile temiz bir kapta saklamadan önce bitkinin kurumasına ve topraktan iyileşmesine izin verin. Kaktüsün dikenleri tarafından delinmekten kaçınmak için daima koruyucu eldivenler giymeli veya katlanmış uzunlukta bir gazete kullanmalısınız.

2. Sulamanızı İzleyin

Optimum sulama, ölmekte olan bir kaktüsü kurtarmanın en etkili yollarından biridir. Çok fazla su, tıpkı su eksikliği gibi özellikle zararlıdır. Ancak konu kaktüse gelince, alt tarafta hata yapmak daha iyidir.

Dahası, kaktüs bitkisi çiçek açarken aşağıdakileri gözlemlerken iyi sulamak önemlidir:

Kaktüsünüzü az sulamak

Kaktüsünüzü nadiren sularsanız, büzülür veya büzülür, ancak rengi de değişebilir (genellikle kahverengileşip kurur veya nasırlı hale gelir). Sulu meyveleriniz ve kaktüsleriniz bu semptomları gösteriyorsa, bu size susadıklarını ve susuz kaldıklarını söylemenin bir yoludur. Durumu düzeltmek için onlara güzel ve kapsamlı bir sulama yapın.

Kaktüsünüzü aşırı sulamak

Aşırı sulama kronik bir sorun olduğunda, kaktüsün olabildiğince çabuk su dökmesine yardımcı olun.

Bunu yapmak için, kaktüsten biraz daha büyük sırsız toprak kap seçin ve ticari bir kaktüs karışımı ile doldurun. Kaktüsü yavaşça karıştırın, böylece hassas köklerini bozmazsınız. Toprak kap, kök bölgesinden daha fazla su çekerken, gevşek kaktüs karışımı suyun hızlı ve tamamen boşalmasını sağlar.

Peyzaj dikimleri drenaj üzerinde size daha az kontrol sağladığından, yalnızca çok büyük peyzaj kaktüslerini doğrudan toprağa dikmelisiniz.

Sadece kaktüsünüzü değil, iç mekan saksı bitkilerinizi en iyi nasıl sulayacağınız konusunda şüpheleriniz varsa, şu makaleyi okumanızı tavsiye ederim: Saksı bitkileri nasıl sulanır ve onları mutlu eder.

3. Saksı toprağını değiştirin

Daha önce gördüğümüz gibi, aşırı sulama, kaktüs kök çürümesinin temel nedenidir. Ancak, bir şeyi son derece açık hale getirmeme izin verin.

Su doğrudan çürümeye neden olmaz, bunun yerine su küfünün bir üyesidir. Phytophthora türleri. Ancak, fazla suladığınızda memnuniyetle sağladığınız yeterli nem olmadıkça çürük tutunamaz.

Şimdi tüm bunların saksı toprağını değiştirmekle ne alakası var?

Basit:

İlk neden, başlangıçta çürümeye neden olan patojenin muhtemelen mevcut toprakta hala mevcut olmasıdır. Ve ikinci sebep, muhtemelen en önemlisi; bazı saksı karışımlarının ağır olduğu ve muhtemelen çok fazla su tuttuğu bilinmektedir.

Bu nedenle, bu Klasik Saksı Karışımı gibi daha hafif, gözenekli bir saksı toprağına geçmeniz gerekir. Bu karışımdan hoşlandığım şey, karışımın birçok patojene karşı dirençli olması ve ideal miktarda su emerken harika bir drenaj sağlamasıdır.

Saksı bitkilerinde drenajın nasıl iyileştirileceği – Bu makaleyi okuyarak drenajın nasıl iyileştirileceğini daha fazla öğrenebilirsiniz.

4. Kaktüsünüzü saklayın

Ölmekte Olan Bir Kaktüsü Hızlıca Kurtarmanın 13 Etkili Yolu

Saksı değiştirmenin yaygın bir nedeni, kaktüs bitkisine daha geniş bir yetiştirme alanı vermektir.

Ev bitkileri sonunda kaplarını aşarak köklerin kalabalıklaşmasına ve sıkışmasına neden olur. Kökler için yeterli alan olmadığında, bitki genellikle bodur bir büyüme yaşar ve ölebilir.

Bitkinin kabı aştığını gösteren işaretler, drenaj deliklerinden veya toprak seviyesinin üzerinde büyüyen kökleri, kabın içinden akan suyu, sağlıksız görünen yaprakları ve gözle görülür şekilde kalabalık kökleri içerir.

Bitkinin bir sonraki büyüklükteki daha büyük kaba taşınması, bitkinin daha da büyümesini sağlarken köklerin yayılmasını sağlar.

İstenmeyen konukları öldürmek için yeni kabı bir ölçek çamaşır suyu ve bir ölçek suyla iyice dezenfekte ettiğinizden emin olun.

5. Saksıyı akıllıca seçin

Saksı yapmak şiddetle tavsiye ettiğim iyi bir şey olsa da, gerçekten sorun yaratacak bir saksı seçmemeye özen göstermelisiniz.

Örneğin, orantısız bir saksı vizesi seçmek, tesis için geçerlidir.

Saksı çok büyükse ve çok fazla toprağı varsa, çok fazla su tutacaktır ve bu da sonunda köklerin çürümesine neden olabilir.

6. Köklendirmeyi Teşvik Edin

Kökler veya dokular aşırı sulamadan veya diğer sağlıksız kültürel uygulamalardan büyük ölçüde hasar gördüğünde, bazı yeni kök büyümelerini tetiklemeniz gerekir.

Bunu yapmak için keskin, temiz bir bıçak kullanarak kaktüsün tüm çürümelerini kesin.

Sağlıklı dokunun küçük bir kısmı bile bütün bir kaktüs bitkisini yenileyebilir, ancak çürümeyi geride bırakırsanız yayılmaya devam edebilir.

Kesilen kısımlarda kalın bir kabuk oluşana kadar kaktüsün tezgahta birkaç gün kurumasına izin verin. Kalan kaktüs bölümünü kaktüs toprağı olan bir çömlek içine yerleştirin ve kaktüsün fazla bir kısmı kalmadıkça yaklaşık 1 inç derinliğe gömün – bu durumda yarıya kadar gömün.

Kaktüsü ilk hafta sulamayın ve bundan sonra yeni büyüme görünene kadar sadece idareli su verin.

7. Kaktüslerinizi dinlendirin

Bazen kaktüsünüzün kurtarılmaya ihtiyacı olmayabilir ve sadece paranoyak olduğunuzu düşünebilirsiniz. Bazı parçalar öldüğünde veya tomurcuklarını döktüklerinde, aslında dinlenmek istiyor olabilirler ve daha fazlasını istemiyor olabilirler.

Kaktüsler bir kış tomurcuklarını dökerse endişelenmeyin: ertesi yıl çiçek açmalıdır.

Kökler gibi hayati bölgeler sağlıklı göründüğü sürece endişelenecek bir şey olmamalıdır.

8. Optimum sıcaklığı sağlayın

Ölmekte Olan Bir Kaktüsü Hızlıca Kurtarmanın 13 Etkili Yolu

Kaktüsünüz çiçek açmıyorsa, aldığı gün ışığı miktarı veya sıcaklıktan kaynaklanıyor olabilir.

Çiçeklenmeyi tetiklemek için, altı hafta boyunca gecelerin en az 14 saat uzunluğunda ve günlerin 8 ila 10 saat arasında olması gerekir. Geceleri güçlü iç aydınlatmanız varsa, kaktüslerinizi örtmeniz gerekebilir.

Çiçekler yalnızca sıcaklık 50 ila 55 derece F arasında olduğunda oluşur.

Çiçeklenmenin önemli olmasının nedeni sağlıklı bir bitki anlamına gelmesidir.

9. Et böceklerine dikkat edin

Mealybugs, kaktüs bitki floeminizden özsu emer, canlılığını azaltır ve yapışkan bal özü ve balmumu salgılar, bu da bitki kalitesini düşürür.

Yeşillik veya gövdelerle beslenen yüksek popülasyonlar bitki büyümesini yavaşlatabilir ve yaprak düşmesine neden olabilir; ancak sağlıklı bitkiler, düşük popülasyonları önemli bir hasar olmadan tolere edebilir.

Kaktüsler özellikle savunmasızdır çünkü yıl boyunca ılıman sıcaklıklar et böceği popülasyonlarını destekler ve iç mekan bitkileri genellikle et böceklerini dışarıda kontrol altında tutan doğal düşmanlara maruz kalmazlar.

Bitkilerinizin düzenli olarak izlenmesi ve gözlemlenmesi, onları zamanında tespit etmenizi ve kontrol etmenizi sağlamanın anahtarıdır. Bu makaleyi okuyarak et böceklerinin yönetimi hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz – Zararlıları nasıl yönetirsiniz (et böceği).

Makale, Tanımlama ve yaşam döngüsü, hasar ve yönetimi kapsar.

10. Onları iyi besleyin

Ölmekte olan bir kaktüs de dahil olmak üzere bitkilerin karşılaştığı sorunların çoğu yetersiz beslenmeye bağlanabilir.

Bu nedenle kaktüsünüzü en uygun hız ve sıklıkta önerilen bir gübre ile beslemeniz önemlidir.

İlkbahardan erken sonbahara kadar 2 haftada bir tam bir kaktüs gübresiyle besleyin. Sonbahar ve kış aylarında kaktüsü aylık olarak besleyin.

11. Aşırı gübrelemekten kaçının

Aşırı gübrelenmiş bir bitki, sulandığında bile solabilir, yapraklar kumaştan yapılmış gibi yumuşayabilir veya yaprak uçları kahverengiye dönebilir.

Bir gübre paketi üzerindeki talimatları dikkatlice izleyin ve şüphe duyduğunuzda önerilenden daha az kullanın. Kullandığınız gübrenin ev bitkileri için iyi olarak işaretlendiğinden emin olun.

12. Kaktüs için ışık düşündüğünüzden daha önemlidir

Daha fazla ışığa ihtiyaç duyan bitkiler sarkık, sarkık, soluk veya yaprak döker ve sonunda ölebilir. Büyüyorsa ancak yeni büyüme soluk ve dayanıksızsa, muhtemelen yeterince ışık almıyordur.

Bir bitki daha fazla ışığa ihtiyaç duyuyormuş gibi görünüyorsa, onu pencere kenarına taşıyın.

13. Kaktüsünüzü doğrudan güneş ışığına uzun süre maruz kalmaktan koruyun

Kaktüs mantarını duydun mu?

Bu, sağlıklı bir bitkinin toprağının hemen üzerinde sert, kahverengi, kabuk benzeri bir doku görünümüdür. Aslında kaktüslerin doğal yaşlanma sürecinin bir parçasıdır. Mantarlaşma her zaman kaktüsün tabanından başlar ve yukarı doğru hareket eder.

Bununla birlikte, bir kaktüs yukarıdan aşağıya kahverengiye dönerse, bu bir güneş yanığı belirtisi veya başka bir sorundur.

Hafif güneş yanığı problemleri, genellikle üstte ve güneşe bakan tarafta beyazımsı bir renk değişimi olarak görünür. Ciddi yanıklar, yanmış yüzeyde sert kahverengi izler şeklinde ortaya çıkar.

Kahverengi yaralı kaktüslerin kalıcı hasarı vardır. Kaktüsünüzde yalnızca beyazımsı renklenme varsa, kaktüsü gölgeye taşıyarak canlandırabilirsiniz.

Güneşte kalmaya alışkın olmayan kaktüsler, her gün kısa bir süre tam güneş sağlayarak ve ardından birkaç haftalık bir süre boyunca maruz kalmayı artırarak ona alıştırılmalıdır. Bazı türler asla bütün gün tam güneş almamalıdır.

Sonuç

Ölmekte olan bir kaktüsü veya kısmen ölü bir kaktüsü kurtarmak için 13 etkili yolu hızlı ve kolay bir şekilde okudunuz.

Hangileri size çok yakışıyor? Bu makalede bahsetmediğim başka taktikler kullandınız mı?

Yorumlarda bana bildirin.

Ölmekte olan kaktüsünü kurtarmak için mücadele eden birini veya arkadaşını tanıyor musunuz? Lütfen bu makaleyi onlarla paylaşmaktan çekinmeyin.

Editörün Notu: Bu gönderi ilk olarak 23 Haziran 2019’da yayınlandı ve doğruluk ve kapsamlılık için yenilenmiş ve güncellenmiştir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Sukulent türleri ve çiçek açan türleri Sukulent türleri ve çiçek açan türleri...

 Sukulentleri keşfetmek Sulu meyveler veya sulu meyveler, sukulent türleri suyu depolamak ve kuraklık zamanlarında hayatta kalmak için ...

Seyrek çim nasıl sıklaşır toprak hazırlama Seyrek çim nasıl sıklaşır toprak hazırla...

Toprağı çim için hazırlama Toprağın özellikleri ve bölgenin klimatolojisi belirlendikten sonra onu hazırlama zamanı gelmiştir. Yapılmas...

Açık hava trendi Pergolalar Verandalar ve Teraslar Açık hava trendi Pergolalar Verandalar v...

Dışarıda yaşamak ve zamanımızın çoğunu evlerimizin dışında geçirmek sahip olabileceğiniz en büyük lükslerden biridir. İşte Pergolalar, ...

Kaktüs Dekoratif Fikirler ve Lamba Kaktüs Dekoratif Fikirler ve Lamba

Süslemek için kaktüs şeklindeki lambalar NEON ışıklar, LED ampuller ve sulu şekilli lambalar Elbette bu ampul işaretlerini daha önce gö...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(1 Yorum)
SON EKLENEN HABERLER
Klima aylık ne kadar yakar Klima aylık ne kadar yaka...

Klima tüketimi Klima bana aylık ne kadara mal olur? Klimam a...

İç mekandaki aynalar, fikirler ve yerleşim kompozisyonları İç mekandaki aynalar, fik...

Farklı fonksiyonel alanların özelliklerini dikkate alarak ko...

Hostelworld nasıl çalışır? Hostelworld nasıl çalışır...

Seyahat etmek hayatın önemli bir parçasıdır. İşleri ve diğer...

Pencere panjur fiyatları 2021 Pencere panjur fiyatları ...

ÖNCÜ FİRMA Model Fiyatı PİMAPEN ELEKTRIKLİ PANJUR 160 – 200 ...

Oda hava soğutucularının seçimi için öneriler Oda hava soğutucularının ...

Hava soğutucu kalitesi, sunumu, ürünün büzülme miktarı, soğu...

En İyi hava soğutucu tavsiye En İyi hava soğutucu tavs...

En İyi Hava Soğutucuları Klimaların pazarı ele geçirdiği yad...

Çamaşır makinesi su alıyor ama dönmüyor Çamaşır makinesi su alıyo...

Çamaşır makinesi dönmüyor: nedenleri ve sorunun aranması Çam...

Sukulent türleri ve çiçek açan türleri Sukulent türleri ve çiçek...

 Sukulentleri keşfetmek Sulu meyveler veya sulu meyveler, su...

Dış cephe mantolama nedir hangisi daha iyi Dış cephe mantolama nedir...

Yapacağımız ilk şey, mantolama nedir şu anda ele aldığımız k...

Yerli oyun şirketi  rollic games satıldı Yerli oyun şirketi rolli...

Zynga, Hızla Büyüyen Hiper Günlük Oyunlar Sektöründe Lider o...

Oturma Odası Dekorasyonu HABERLERİ