Kaç çeşit un var?

Un dünyası… bütün bir dünya! Piyasada çok çeşitli un türleri bulabilirsiniz, hatta bazıları tahıl ve baklagillerden yapılmıştır. En iyi bilineni muhtemelen geleneksel olarak kullanılan buğday unudur. kapkek, bölmeler ve hırpalanmış.

Tüm un türlerini bilin

Hepsini biliyor musun? İçinde #cookingwithBosch sana ne söyleyeceğiz un çeşitleri var ve en popüler olanları. Listemize başlıyoruz!

Buğday unu

  • Unu zorla: Ekmek, pizza hamuru, roscones de reyes ve çörekler hazırlamak için uygundur. % 10 ila% 12 arasında çok miktarda proteine ​​sahiptir ve pişirme için idealyüksek sıcaklıklara dayanıklı olduğu için fırın.

Buğday unu en yaygın olanıdır

  • Zayıf veya gevşek un: Biliyorum fırınlamada kullanılır bisküvi, kek ve kek yapmak için ve ayrıca beşamel gibi soslar hazırlamak için. Daha düşük bir protein yüzdesine sahiptir:% 7 ile% 9 arası.

Tahıl unu

  • Kavuzlu un: Bu tahıl, buğday ununa göre çok fazla enerji sağlaması ve daha kolay sindirilmesi ve ceviz benzeri tatlı tadı ile karakterizedir. Unu, ekmek hazırlamak ve soslar (midye a la marinera gibi) hazırlamak için önerilir. Çölyak hastaları glüten içerdiğinden uzak durmalıdır.
  • Mısır unu: mısırlı krep, arepas vb. hazırlamak için kullanılır. Hayır Glüten içerir ve diğer unlarla birleştirildiğinde hamur işlerinde de güzel görünür. Beyaz veya sarı olarak bulabilirsiniz.
  • Pirinç unu: unlardan biridir çölyak hastaları için uygun. Soslarda kıvam arttırıcı olarak kullanılabileceği gibi diğer unlarla karıştırılan hamur işlerinde de kekin kabarması için kullanılabilir.

Çölyak hastaları için pirinç unu uygundur.

  • Yulaf ezmesi: yüksek içeriğe sahip lif ve besinler. Gevrekleri ufalayarak evde kolaylıkla yapılabilir. el blenderi veya bir kıyıcı. Dokusu grenlidir ve krep, kek ve kurabiye yapmak için kullanılabilir.
  • Kinoa unu: kinoa bir süper yiyecek Diğer tahıllardan daha fazla yağ ve protein içerir. Çölyak hastaları için uygundur ve diğer şeylerin yanı sıra ekmek, kek, kek, hamur ve köfte yapımında kullanılır.

Baklagil unları

  • Nohut unu: bu bir un besleyici ince doku öğütülmüş nohuttan elde edilir. Esas olarak Hint mutfağında kullanılır ve soslar, kremalar ve hatta hamur yapımında kullanılır. Bir bağlayıcı olduğu için omletteki yumurtayı da değiştirebileceğini biliyor muydunuz?

Nohut unu çok besleyicidir.

  • Soya fasulyesi unu: dır-dir bağlayıcı ve bu nedenle fırıncılıkta giderek daha fazla kullanılıyor. Fazla maya kullanmadan ekmeğin kabarmasını sağlar.

Fındık unu

Buradaki un mükemmelliği, ne glüten ne de yağ içerdiğinden buğday ununun yerini alabilen badem unudur. şeker hastaları için uygun. Kek, ekmek, kekler, kurabiyeler ve ayrıca kiş hamurları yapmak için kullanabilirsiniz.

Tüm bu tür unları duydunuz mu? Hangisini denedin? Favorin var mı?

Yazar hakkında

'src =