İyi bir pirinç hazırlamak için 4 kızarmış patates

Gibi değil aileyle güzel bir paella keyfi yaşa Pazar günü öğlen. Birçoğu, pirincin lezzetli ve mükemmel bir şekilde ortaya çıkması için kendi numaralarına sahip olduklarını söyleyecek, ancak gerçek şu ki, MasterChef Junior’da anahtarın hayal edebileceğimizden çok daha basit olduğunu söyleyen şef David Marsal gibi mutfak uzmanları: Bir pirincin başarısının% 90’ı sofritosundadır.

Süt, sarımsak, pırasa, domates, soğan, yeşilbiber, kırmızı biber, beyaz şarap … Pirincimizin sosuna dahil edebileceğimiz çok sayıda malzeme var ama her tarif için hangisinin daha uygun olduğunu bilmek daha uygun.

Pirinç kızartma tarifleri karıştırın

Keşfedin mükemmel sofrito Aşağıda önerdiğimiz yemekler için, lezzetli pilav ile ailenizi şaşırtın!

  • Valensiya paella için Sofrito: Valencialıların kıskançlıkla korudukları sırlardan biridir. O Valensiya paella için Sofrito Soğan, diş sarımsak, yeşilbiber, kırmızıbiber, domates, havuç, tuz, karabiber, öğütülmüş sarımsak, kırmızı biber ve tabii ki zeytinyağı ile hazırlanır. Paella için sofrito’nun anahtarlarından biri jülyen biber böylece daha hızlı pişerler. Diğer yandan havuçlar küçük dilimler halinde kesilir ve sarımsak ezilir ve daha sonra çıkarılabilir.
  • Istakozlu pilav için Sofrito: Paella’dakine benzer bir sostur ancak bazı bileşenlerinde farklılık gösterir. Pirinç çorbasının tavada kızartılması ıstakozlu pilav gibi sarımsak, kırmızıbiber, yeşilbiber, tuz, soğan, ince kıyılmış maydanoz, sızma yağı, bir tutam safran ve bir bardak Konyak tatmak. Bunun gibi kızartmalar için işlevi plakalarımızın yağ sıcaklığı kontrolü, yağın sıcaklığının yiyeceği ve kızartmayı tanıtmak için ideal olduğu zaman geldiğinde bizi uyarır.
  • Tavuk göğsü ile pilav için Sofrito: Bu, şiddetle tavsiye edilen bir yemektir. küçükler sebzeleri zahmetsizce yer. Sosu, sarımsak, domates, soğan, kabak, kırmızı ve yeşil biber ve natürel sızma zeytinyağından oluşur. Sebzelerin doğranması önemli değil çünkü sos hazır olduğunda mikser ile iyice ezip pirince ekleyeceğiz.
  • Etli ve soya soslu pilav için Sofrito: Etli ve soya soslu pilavın tavada kızartılması soğan, zeytinyağı, brokoli, soyulmuş karides ve zeytinyağından oluşur. Sotelemeden önce hem karideslerin hem de brokolinin iyi pişirilmesi ve süzülmesi önemlidir. Soya sosu en son eklenecektir.

Bu ipuçları yardımcı oldu mu veya başka numaralarınız var mı? Şimdi senin sıran! En çok sevdiğiniz pilavın tadına varın ve tabağınızı #cocinaconBosch ile paylaşın. Afiyet olsun!

Yazar hakkında

'src =