Indesit çamaşır makinesindeki kayışı değiştirin

Indesit makinesindeki tahrik kayışını değiştirinKullanıcı, bazı işaretlere göre tahrik kayışının arızalandığını anlayacaktır: Ekranda hata kodu belirir, makine tarafından yayılan harici ses vb. Bu tür arızaları ortadan kaldırmak için servis merkezine başvurmanıza gerek yoktur, Indesit çamaşır makinesindeki kayışı kendiniz değiştirebilirsiniz. Bu arızayı nasıl teşhis edeceğinizi, hangi işaretlerin yapılacağını ve bir çamaşır makinesini kendi ellerinizle nasıl tamir edeceğinizi öğreneceğiz.

Çöküşe razı olduk

Donanım sürücüsü bileşeni arızasına dair birçok işaret vardır. Birincisi, elektronik ekranda görünen ünite tarafından görüntülenen hata kodudur ve yoksa belirli göstergelerle vurgulanır.

Bu tür bir arızanın bir sonraki net göstergesi, yıkama sırasında dönmeyen bir tambur veya çok yavaş döndüğü ve kazıma seslerinin eşlik ettiği bir durum olacaktır.

Önemli! Bu arıza yeterince tehlikelidir, çünkü kayış koptuğu zaman güç kablolarında bir kırılma veya herhangi bir sensörde hasar meydana gelebilir.

Indesit çamaşır makinesi kayışı neden kırılıyor? Bunun birkaç nedeni olabilir.

 1. Tambur silindiri arızası. Bu, çamaşırların yanlış yüklenmesi, makineye yerleştirilen izin verilen eşya kütlesini aşması, arızalar vb. Nedeniyle olur. Bu faktörlerin etkisi altında kuşak meyve verebilir, yırtılabilir ve gevşeyebilir.Kırık kemer
 2. Doğal giyim. Herhangi bir şey zamanla yıpranabilir ve çoğu zaman sadece birkaç parça tam bir hizmet ömrü boyunca sorunsuz çalışır. Makinenin günlük çalışması ve tasarımı nedeniyle tahrik kayışının erken aşınması meydana gelebilir (dar bir CMA’da kayış standart modellerden daha hızlı aşınır).
 3. Yanlış çamaşır yükü. Üreticinin yüklediği çamaşırların izin verilen kütlesinin aşılması, tamburun arızalanmasına neden olur – işler bir yönde değişir. Yüksek devirlerde meydana gelen döndürme işlemi sırasında, silindir yanlışlıkla çarpabilir ve bu da tahrik kayışının kaymasına neden olur.
 4. Silindirin düzgün dönüşü ve dönüşü için hatalı rulmanlar gerekli. Yük sorunları kasnak titreşimini artıracak ve sonuç olarak tahrik elemanı gevşeyebilir veya fırlayabilir.
 5. Son derece nadir yıkayıcı kullanımı. Cihaz ne kadar az açılırsa o kadar eksiksiz olur. Bu tamamen doğru değil. Kemer gelince, nadir kullanımda bölümleri kurur. Sonraki yıkama döngülerinde silinir ve bu, tahrik elemanının yırtılmasını ve parçalanmasını gerektirir.

Arızanın temel nedenini hala önleyemiyorsanız, mümkün olan en kısa sürede hatadan kurtulmalısınız. Indesit rondelalarındaki tahrik elemanının nasıl değiştirileceğinden bahsedelim.

“Doğru” kemeri alıyoruz

Rastgele bir parça satın almamalısınız, buradaki etiketleme ile hata yapmanız çok kolay. Hasar görmüş kayışı üniteden çıkarmak ve mağazaya yanınızda götürmek en iyisidir. Satış uzmanı, sağladığınız parçayı dikkatlice inceleyecek, etiketi kontrol edecek ve ihtiyacınız olan yedek ürünü seçecektir. Çevrimiçi bir mağazadan kemer satın almak istiyorsanız, etikete baktığınızdan ve doğru kısmını seçtiğinizden emin olun. Size çeşitli Indesit çamaşır makinelerine uygun birkaç marka tahrik kayışı sağlayacağız:Indesit çamaşır makinesinde kayış tahrik

 • MEGADYNEEN EL 1187 H7 ؛
 • MEGADYNEIN EL 1195 H7 ؛
 • Hutchinson 8PHE 1195;
 • CONTITECH EL 1195 H7, vb.

Bir yedek parça seçerken, kayışın uzunluğunu ve türünü incelediğinizden emin olun. Indesit daktilolarında iki tür tahrik elemanı vardır: kama ve yarı kama İlk seçenek, asenkron motorla donatılmış çamaşır makinelerinde bulunur ve V-kayışı bölümü bir üçgen veya yamuğa benzer. Bu tür bir ürünün ayırt edici bir özelliği, güçlü gerilim ve ortada küçük bir sapmadır.

Yarı V kayışlar, anahtar motorlu makinelerde kullanılır. Eleman, az sayıda dişli takoz şeklinde sunulur. V kayışının aksine, biraz daha zayıf çekilmesi gerekiyor. Sonuçta, bazı dar modellerde, yarı beşinci kayışın çok sıkı bir şekilde gerilmesi gerektiğini lütfen unutmayın.

Önemli! Özel mağazalarda yedek parça satın alırken, direktörün yalnızca otomatik cihazın markası ve modeli için atanmasına izin verilir. Bu verilere dayanarak, uzman size doğru kemeri sunacaktır.

Çalışma talimatları

Basitçe uçan bir tahrik kayışı koymak veya yırtık bir kayış yerine yeni bir kayış koymak için basit bir eylem algoritması gerçekleştirmeniz gerekir. İşi gerçekleştirmek için adım adım talimatlar aşağıdaki gibi olacaktır.

 1. Cihazı güç kaynağından ayırın.
 2. Depodaki su miktarını düzenleyen vanayı kapatın.
 3. Kalan suyu boşaltın, bunun için uygun büyüklükte bir kap alın, giriş hortumunu gövdeden çıkarın ve sıvıyı ondan hazırlanan kaba dökün.
 4. Çevresindeki montaj vidalarını gevşeterek yıkayıcı gövdesinin arka kapağını gevşetin.
 5. Tahrik kayışını, telleri ve yanındaki sensörleri herhangi bir hasar açısından inceleyin.

Tahrik kayışını çekinOtomatik cihazın arızasının nedeni belirlendiğinde, ortadan kaldırmaya devam edin. Kemer doluysa ve kaybolursa, çekin. Yırtılırsa yenisini takın.

Kayışı aşağıdaki gibi yerine yerleştirin: elemanı yavaşça motor şaftı üzerine, ardından – silindir bloğu üzerine çekin. Bu manipülasyonları yaparken, kayışı bir elle sıkmak ve kasnağı hafifçe diğerine çevirmek gerekir. Tahrik kayışının doğrudan özel oluğa yerleştirilmesi gerektiğini unutmayın.

Arızalı parçayı değiştirdikten sonra, ünite gövdesinin arka kapağı yerine takılmalıdır. İşin başında sökülen vidalar ile sabitlemeyi unutmayınız. Bundan sonra, çamaşır makinesi yardımcı programa bağlanır ve ağa bağlanır.

Indesit cihazınızda bir kayış arızasından kaynaklanan arızayı, bir tamirciye gitmeden kendiniz giderebilirsiniz. Bununla birlikte, çok dar iticiler olduğunu ve onları çıkarmak için bir aile üyesinin yardımına ihtiyacınız olabileceğini unutmayın.