Indesit çamaşır makinesinde tambur nasıl çıkarılır

CM Indesit üzerindeki silindiri çıkarınYıkayıcının herhangi bir arızasının tespit edilmesi nedeniyle tamburun çıkarılması ihtiyacı ortaya çıkabilir. Çoğu durumda, yatakların değiştirilmesi, yıkama tamburunun biraz manipüle edilmesini gerektirdiğinden, arızalanır. Tankın kendisinin hasar görmesi ihtimaline karşı, tank ile tank arasına yabancı cisimler düşerse de çıkarmanız gerekecektir. Silindiri çıkarmak için bir tamirci çağırmanıza gerek yoktur. Tamburu, dışarıdan yardıma başvurmadan Indesit çamaşır makinesinden kendiniz çıkarabilirsiniz.

İşe dikkatlice hazırlanın

Hemen hemen her evde veya dairede, zaman zaman küçük ev işleri için kullanılan evrensel bir araç seti içeren bir merdiven vardır. Çekiç, çeşitli ebat ve tipte nozullu tornavidalar, tornavidalar, pense, yan kesiciler, altıgenler gibi aletlerden bahsediyoruz. Bahsedilen aletlere ek olarak, metal için demir testeresi hazırlamak gerekir.

Değiştirilecek parçalar çamaşır makinesini sökmeden önce satın alınmamalıdır, çünkü işaretlerinde yanılabilirsiniz. Önce onu çıkarmak doğru ve pratik olacaktır ve sonra gerçekten yenisini satın alabilirsiniz.

Görev için gerekli tüm araçları topladıktan sonra, cihazı hazırlamaya başlamalısınız. Yaklaşan onarım çok zaman alacaktır, bu nedenle sizi tam teşekküllü bir iş yeri ile donatmak daha iyidir, çünkü gerekli tedavilerin uygulanmasını hiçbir şey engellemeyecektir. Çamaşır makinesini, onarım için en konforlu koşulların yaratılacağı bir garaja veya başka bir geniş odaya aktarmak daha iyidir.

Çamaşır makinesini ücretsiz, konut dışı bir binaya taşımak mümkün olmadığında, odada birkaç metrekareyi boşaltın, zemini bir bezle örtün ve makineyi ve aletleri donanımlı yere taşıyın. İşyeri hazır olduğunda onarım işlemine başlayabilirsiniz.

Demontajın ilk aşaması

Indesit cihazını sökmeye başlamadan önce, güç kaynağından bağlantısı kesilmelidir. Ardından tankın dibinde yıkandıktan sonra kalan suyu boşaltmalısınız. Bunu yapmak için, gerekli büyüklükte bir kap alın, bunu makine gövdesinin altına yerleştirin ve çöp filtresinin bağlantısını kesmeden önce suyu dikkatlice boşaltmaya başlayın. Çıkarılan filtre iyice yıkanmalı, kurutulmalı ve yandan çıkarılmalıdır; Tüm çalışmaların sonunda yerine koymak gerekir.

Önemli! Ünitenin kablolarının veya küçük parçalarının bağlantısını keserken, alınan önlemleri fotoğrafladığınızdan emin olun; bu, onarım tamamlandıktan sonra yıkayıcının uygun şekilde monte edilmesine yardımcı olacaktır.

Bu nedenle, tamburu Indesit çamaşır makinesinden çıkarmak için aşağıdaki işlem sırasını gerçekleştirin.

 1. Üst kapağı gövdeden çıkarın, bunun için yıkayıcı gövdesinin arka duvarındaki vidaları sökün. Çıkarmayı kolaylaştırmak için basit bir ipucu size yardımcı olacaktır: önce kapağı geri çevirmeli ve sonra yukarı çekmelisiniz.
  Üst kapağı çıkarma işlemi
 2. Muhafazanın arkasındaki tüm vidaları sökün. Kapağı açın ve bir kenara koyun.
 3. Davul kısmını dışarıda göreceksiniz. Ayrıca çalışan kayışlı ve motorlu kasnak olan makinenin tahrik mekanizmasını bulacaksınız. Hemen kayışı ayırın. Tankın orta noktasından dışarı çıkan paslı lekeleri görerek, yağ keçesinin hasarını ve yatakların arızasını güvenle tespit edebilirsiniz.
 4. Göbeğe bağlı tüm kabloları ve telleri çıkarmaya devam edin. Sıcaklık sensörü olan ısıtma elemanının (TENA) çalışmasından bahsediyoruz. Yıkayıcı motorunu sabitlemek için kullanılan vidaların gevşetildiğinden emin olun.
 5. Takılı somunu ısıtıcıdan sökün ve ardından hafif bir sallanma hareketiyle parçayı çıkarın.
  Isıtıcıyı cm'den çıkarın
 6. Karşı ağırlığı çıkarın; ünitenin üst kısmında yer alır ve üst kapağı çıkardıktan sonra kesinlikle göreceksiniz. Bu kısım yeterince büyüktür ve sıkma döngüsü sırasında cihazın “zıplamasını” önlemek için gereklidir. Bu elemanı çıkarmak için, uygun boyutta bir altıgen hazırlayın ve karşı ağırlığı sabitlemek için kullanılan tüm parçaları gevşetin.
 7. Kablo demetini ve hortumları basınç şalterinden ayırın. Ardından parçayı cihazdan dikkatlice çıkarın.
  Basınç anahtarını kapatın
 8. Deterjan yüklemek için kullanılan tepsiyi çıkarın. Daha sonra toz haznesine yönelik boru kelepçelerini gevşetin, çıkarın ve dağıtım hunisini çıkarın.
 9. Yıkayıcıyı yavaşça sağ tarafa indirin ve altına bakın. Alt kısım eksikse – alt olduğunda harikadır, gevşetmelisiniz. Çöp filtresinin her iki yanındaki vidaları sökün. Ardından filtre muhafazasını cihazın muhafazasına itin.
 10. Çipi kablolarla birlikte pompadan çıkarın. Daha sonra, kelepçeleri gevşetmeniz ve pompa yüzeyindeki tüm delikleri çıkarmanız gerekecektir. Bu yapıldıktan sonra pompanın kendisini kaldırabilirsiniz.
 11. Makine motorunu yavaşça dışarı çekin ve bunu yapmak için arka parçayı geriye doğru indirin ve aşağı çekin.
 12. Depoyu alttan destekleyen amortisörleri sökün.

Bu noktada, yıkayıcının sökülmesinin ilk aşaması tamamlanacaktır. Sonuç olarak, tankı silindire bırakabileceksiniz ve ona erişim ücretsiz olacak. İşin bir sonraki aşamasına geçebilirsiniz.

Sökmenin ikinci aşaması

Kilo almaBundan sonra, Indesit makinesi dikey konuma getirilmeli ve ayakları üzerinde dinlendirilmelidir. Silindiri içeren tank artık gövdeye sadece iki yay ile bağlı olduğundan, bu çok dikkatli yapılmalıdır. Kontrol ünitesi bir silindire binmeyi engellerse, onu çıkarmanız gerekir. Bunu yapmak için, kabloları ayırın, ünitenin sabitleme vidalarını sökün ve bunları destekleyen mandalları unutmadan bu elemanı çıkarın.

Depo grubunu ve silindiri çıkarmak için dışarıdan yardıma başvurmalısınız. Dört elinizle mekanizmayı amortisörden çıkarın ve tertibatı cihazın üstünden çekin.

Görünüşe göre zaten bitiş çizgisindesin, ama öyle değil. En zor görevlerden biri kalıyor – silindiri tanktan çıkarmak. Bütün sorun, Indesit rondelalarındaki tankların ayrılabilir olmamasıdır. Bununla birlikte, ayrılmaz bir depoya sahip olmak gibi bir zorluk bile, çamaşır makinesini tamir etme yolunda bizi durduramaz.

Üreticinin neden tek parça silindir muhafazaları kullandığını tahmin etmek kolaydır. Birincisi, üretim maliyetlerinden tasarruf sağlar ve ikinci olarak, üreticinin ayrılmaz bir parça kullanması faydalıdır, çünkü bileşenlerinden biri bozulursa, tüketici, o satın alma için eşdeğer onarım maliyetlerini ödemeyi kabul etmek yerine yeni ev aletleri satın alma olasılığı daha yüksektir.

Indesit tank testereAncak küçük bir hile ile işi halledebilir ve silindiri ayrılmaz bir tanktan çıkarabilirsiniz. Bunu yapmak için, vaka dikkatlice kesilmeli, gerekli tüm manipülasyonlar yapılmalı ve daha sonra özel bir bileşikle tekrar yapıştırılmalıdır.. İşte bu işlemin adım adım açıklaması:

 • Plastik tankı dikkatlice inceleyin ve fabrika kaynağını bulun. Sonraki kesim bölgesini işaretleyin. Bunun için ihtiyacınız olan delikleri çok ince bir matkap ucu ile açabilirsiniz;
 • Metal için demir testeresi kullanarak, tank gövdesini işaretlere göre dikkatlice kesin. Kesilmiş kısmı silindirden ayırın.
 • Tüm parçaları birbirine bağlayan bir tekerlek görmek için yapıyı ters çevirin. Çıkarmak, silindiri depodan kurtarmanıza izin verecektir;
 • Tüm kusurlu parçaları değiştirin.
 • Kasadan demonte edilen iki yarıyı birleştirin, böylece silikon dolgu macunu gerekir. Gönderilen parçaları onunla bağlayın. Ayrıca bu tasarımın civatalarla güçlendirilmesi tavsiye edilir.

İşin çoğu yapıldı ve şimdi sistemi ters sırayla bir bütün halinde birleştirmeniz gerekiyor Çıkarılan tüm parçaları dikkatlice takın, kabloları ve sensörleri doğru şekilde bağlayın ve çalışırken çekilen fotoğraflar size bu konuda yardımcı olacaktır. Tabii ki, sunulan işlem oldukça zahmetli, ancak yukarıdaki talimatları uygulayarak ve onarımları kendiniz yaparak, bakımda oldukça büyük miktarda para tasarrufu sağlayacaksınız.