Indesit çamaşır makinesinde F11 hatası

CM Indesit'te F11 hatasıModern Indesit çamaşır makineleri, sistem sorunlarını bağımsız olarak teşhis edebilir ve sahiplerine “SOS” sunabilir. Bu sinyallerden biri ekranda “F11” yazısı olacaktır ve eğer yoksa “Durulama”, “Yoğun Yıkama”, “Sıkma Yok”, “Hızlı Ütü” ve “Sıkma” yanıp sönecektir. Bütün bunlar, suyun kurutulmasıyla ilgili mevcut sorunları açıkça gösterir ve yıkamaya devam etmek için sorunu ortadan kaldırmak gerekir.

Üniteyi bağımsız olarak çalışmaya döndürmek zor değildir: Indesit çamaşır makinesindeki F11 hatasının nedenini bulmak yeterlidir. Olası arıza kaynakları kirli bir filtre, bozuk bir su seviyesi sensörü veya yanmış bir pompa olabilir. Çoğu durumda, bir arızayı teşhis edebilir ve çamaşır makinesini kendiniz onarabilirsiniz. Bunun verimli ve hızlı bir şekilde nasıl yapılacağı – aşağıda ayrıntılı olarak açıklayacağız.

Bu koda ne sebep olabilir?

Başlarken ve yıkama işlemi sırasında F11 hatasını atlayabilir. Örneğin, makine aniden suyu boşaltmak, çamaşırları atmak veya yeni başlamış bir döngüyü durdurmak istemez. Hoş olmayan durumun nedeni aşağıdaki arızalar olabilir:

 • Sistem çöküyor
 • Filtre kirliliği
 • Drenaj pompası arızası;
 • Boşta basınç anahtarı;
 • Konsol ile ilgili sorunlar.

Ayrıca, benzer bir sembol, tahliye mekanizmasının ayrı elemanlarıyla ilgili sorunları gösterebilir: borular, hortumlar, teller. Ancak önce olası sistem arızalarından kurtulmanız ve cihazı yeniden başlatmanız gerekir. Hatayı sıfırladıktan, kapatıp yeniden başlattıktan sonra, çamaşır makinesi hala F11 gösteriyorsa – kendi kendinize tamir etmeye başlamanız gerekecektir. Düzenlemeyle ilgili olası sorunları kontrol edin: filtreden, pompadan ve hortumlardan kontrol sistemine.

Çöp filtresiyle başlayalım

F11 hata koduyla ilgili en yaygın arıza kaynağı, kağıt, saç, düğmeler ve diğer küçük kalıntıların biriktiği tıkalı bir filtredir. Tüm bunlar, filtrasyon sistemine zarar vermeden dikkatlice çıkarılmalıdır. Indesit cihaz bakım hizmetlerinde ustalar tarafından izlenen talimatlara kesinlikle uymak gerekir. Biz böyle davranıyoruz.

 1. Önce çamaşır makinesini prizden çekin ve suyu ve drenajı kapatın.Bir kaseye su dökün
 2. Bir aday bulun. Çoğu Indesit modelinde, yükleme için hem ön hem de dikey tipler özel plakanın altında bulunur.
 3. Plakayı makas veya düz bir tornavidayla kaldırıp kapağı çıkarıyoruz.
 4. Ünitenin altına bir parça bez koyup filtreyi söküyoruz. Kanalizasyon şebekesinden suyun akacağı gerçeğine hazırlıklı olmak gerekir.
 5. Sökülmüş filtreyi dikkatlice temizleyin: önce büyük kalıntıları temizliyoruz, ardından plakayı sıradan bir sünger veya diş fırçası ile temizliyoruz. Hoş olmayan ve hoş olmayan kokuları gidermenin daha etkili bir yolu var – filtreyi sitrik asit ekleyerek suya batırın.
 6. Bundan sonra, parçayı güçlü bir ılık su akışı altında yıkarız.

Önemli! Su sıcak olmalıdır çünkü yüksek sıcaklıklarda plastik deforme olabilir ve lastik conta elastikiyetini kaybedebilir.

Filtrenin kendisini temizledikten sonra, drenaj sistemini çevreleyen unsurlara dikkat etmelisiniz. Bu nedenle, iniş deliğini kontrol ettiğinizden, bir el feneri ile parladığınızdan ve plak ve kiri çıkardığınızdan emin olun. Filtreyi tekrar yerine takıp tüm nozulları takarak temizleme işlemini tamamlıyoruz. Önemli olan, filtre kapağının cihaza sıkıca oturmasıdır, aksi takdirde su sızar.

Bu filtrasyon sisteminin temizliği düzenli olmalı ve altı ayda bir yapılmalıdır. Indesit çamaşır makinesi için de yararlı olan, altı ayda bir iç mekan cihazının kapsamlı bir temizliğidir.

Drenaj pompasına git

Arızanın kaynağı arızalı bir tahliye pompası ise, onarım diğer yoldan gider. Daha sonra pompanın bütünlüğünü dikkatlice incelemeniz gerekir Her şeyden önce, parçaya erişim sağlamak gerekir: bağlantı elemanlarını sökün, alt kısmı çıkarın, verilen telleri çıkarın, kelepçeleri gevşetin ve cihazı çıkarın. Bundan sonra ne yapılacağına ilişkin talimatlar aşağıdaki gibidir.

 1. Dal tüplerini temizlemek için.Pompayı indesitte boşaltın
 2. Pompanın pervanesini inceleyin ve yaralı kıl, kir ve birikinti varsa iyice temizleyin. Bu prosedür, kendi ellerinizle yapılması kolay olan pompanın sökülmesini gerektirecektir.
 3. Kablonun başlangıç ​​konumunu göstermek, konektörleri pompadan ayırmak, kelepçeleri gevşetmek, hortumu boru ile çekmek ve muhafazayı saat yönünün tersine yarım tur çevirmek gerekir.
 4. Bundan sonra, mandalları çekin, kapağı çıkarın ve mekanizmayı, lastik contaları ve pervaneyi inceleyin. Kapsamlı bir temizlikten sonra arka çerçeveyi monte edip orijinal yerine yerleştirip fotoğrafa odaklanıyoruz.
 5. Kısa devre veya aşırı ısınma nedeniyle yanma olasılığını azaltmak için pompayı bir multimetre ile kontrol edin. Bunu yapmak için, yalnızca sayacı ayarlamanız, probları kontaklara eklemeniz ve değeri belirtmeniz gerekir. Numara ekrandaki sayıdan azsa, pompa yanmıştır ve onarılamaz ve üç basamaklı bir sayı göründüğünde sorun gidermeye devam etmeniz gerekir.
 6. Tanktan pompaya giden arızalı hortumu hissedin ve yıkayıcıyı yan tarafına koyun. Nadiren, ancak bir lastik kılıf içinde bir çorap veya çocuk giyiminde olur. Tıkanıklığı gidermek için hortumu pompadan ayırmanız ve temizlemeniz gerekir.

Filtreyi temizlerken ve pompayı kontrol ederken F11 hatasını açıklamaz veya pompayı değiştirmeniz gerektiğinde, üçlü kontrol paneline ve su seviye sensörüne dikkat edin. Eğitimsiz bir kişi için performansını test etmek zor ve güvensizdir ve yalnızca bir profesyonel yeni bir uygun pompa seçebilir. Bu nedenle, satış sonrası servisle iletişime geçmek ve Indesit çamaşır makinesini profesyonellere emanet etmek daha iyidir.

https://www.youtube.com/watch?v=2kHCX0ujISI