Indesit çamaşır makinesi sıkmıyor – nedenleri

Spin çalışmıyorIndesit marka bir çamaşır makinesinde yıkama işlemi beklenmedik bir şekilde başarısız olabilir, makine suyu boşaltmaya ve serbestçe toplamaya devam edecek, ardından tozu durulayacak, yıkayacak ve iyice durulayacaktır. Ancak program dönmeye başladığında, makine donacak ve çalışma belirtileri göstermeyi bırakacaktır. Tarif ettiğimiz semptomlara aşina mısınız? O halde bu makale tam size göre, içinde sunulan bilgileri çok dikkatli bir şekilde okuyun.

Arızanın nedenini arıyorum

Çamaşır makinesinde sıkın Indesit çalışmıyor mu? Sorunun nedenini araştırmaya en basitinden – özel bir hatayla başlayın. Doğru anlıyoruz, çamaşır makinenizi doğru kullanmamanızı önermeye çalışmıyoruz, sadece olası versiyonlar üzerinde çalışıyoruz. Ama kendini bildiğin hayatta her şey olur. Bir sonraki paragrafta kullanıcı hataları hakkında daha fazla konuşacağız, ancak şimdilik, bir Indesit çamaşır makinesinin çamaşırları kapma yeteneğini reddeden en yaygın arızaları listeleyeceğiz.

Hatalar sadece Indesit çamaşır makinesi kullanıcıları tarafından yapılmaz, farklı marka çamaşır makineleri bu tür arızalara farklı şekillerde tepki verebilir, bu nedenle benzerlikler yapmaktan kaçınmalısınız.

 • Uzun tahrik kayışı.
 • Yanan takometre (sensör odası).
 • Kolektör motoru için silgi fırçaları, kırık sargı.
 • Elektronik ünite için yanmış triyak.

Indesit çamaşır makinesi boşaltmazsa, sıkmaya ek olarak, olası arızaların listesi genişler. Bu konuda zaten No Drain and Squeeze adlı bir yazımız var. Sorunun bu makalede ele almayacağımız başka bir yönünü anlatıyor, ilgilenirse okumaya devam edin ve ilerleyeceğiz.

Kullanıcı hataları

Program seçimiIndesit çamaşır makineniz çıkışta sıkmaya, donmaya ve ıslak yıkamaya başlamak istemiyorsa, bu, önce kendi kendinize batırıp batırmadığınızı kontrol etmeniz gerektiği anlamına gelir. Neden bahsediyorsun? Indesit çamaşır makinesinin cephaneliğinde yer alan programlardan bazıları sıkma içermiyor. Bunlar ayakkabı, narin çamaşır, dış giyim ve daha fazlasını yıkamak için özel modlardır. “Ev asistanı” seçilen mod hakkında bilgi görüntüleyen bir ekrana sahip değilse, burada bir hata yapmak ve tamamlanmış mod yerine seçmek kolaydır – kesilmiş.

Seçtiğiniz programın dönme içerdiğinden eminseniz, bağlantısının zorla kesilip kesilmediğini kontrol edin. Gerçek şu ki, Indesit çamaşır makinelerinin bazı modellerinde eski bir yay mekanizmasına sahip ayrı bir düğme var. Bu, düğme mekanizması kapatılırsa, kapanır ve döngü yapar, ancak düğmeye basıp bağlantıyı kesmeyi unutursanız, düğme devre dışı bırakılıncaya kadar sonraki tüm yıkama işlemlerinde yıkayıcıyı kapattıktan sonra bile sıkma kilidi oluşacaktır.

İlk bakışta önemsiz görünüyor, ancak sadece böyle bir sorunu olan uzmanlarımıza başvuran kullanıcıların sayısını tahmin edemezsiniz, ancak sonunda sadece “Döndürme” düğmesine bastıkları ortaya çıktı.

Tambur yüküAyrıca çoğu zaman, Indesit yıkayıcı yanlış yıkama veya tamburun aşırı yüklenmesi nedeniyle ayrılmaz. Bu sorun benzersiz olmaktan çok uzaktır, bu yüzden size bir kez daha silindirin yeterince yüklenmesi gerektiğini ancak aşırı yüklenmemesi gerektiğini hatırlatıyoruz. Çamaşırların içine katlanması gerekmez, ancak eşit olarak dağıtılır ve bundan sonra kusurla ilgili herhangi bir sorun olmaz.

Kayış tahriki veya takometre

Neden Indesit’te “ev asistanı” markası yok? Bir arıza meydana gelmesi çok muhtemeldir ve yıkayıcı birimlerinden birinin onarım veya değiştirilmesi gerekir. Ancak neyin kırıldığını tam olarak belirlemek kolay değil, sorunun suçlusu ile yüzleşmek ve tahrik kayışıyla başlamak için sırayla “tüm şüphelileri” kontrol etmemiz gerekecek.

Emniyet kemeriSorabilirsiniz ve konveyör bandı nerede, bir dönüşün varlığı veya yokluğu nasıl ilişkilidir? Aslında bağlantı doğrudandır. Tahrik kayışı, silindir bloğuna sabit bir motor hızı geçişi sağlamazsa, bu, silindirin önceden ayarlanmış hız programına hızlandırılmamasına yol açar ve bu yalnızca bir şeye yol açar – programın donması ve dönüş duraklamaları. Kemer nasıl kontrol edilir?

 • Her şeyden önce çamaşır makinesini kısmi demontaj için hazırlıyoruz, yani her türlü bağlantıdan ayırıp, serbestçe dolaşabilmeniz için çekiyoruz.
 • Daha sonra, arka duvarı çıkarmanız gerekecek, ardından hemen sürüş kayışına geçeceğiz.
 • Kayış gerginliğini kontrol edin, yeterince güçlü olmalıdır Kayış gözle görülür şekilde zayıflamışsa ve yüzeyinde iş izleri görülüyorsa, kayış değiştirilmelidir.

Kemeri değiştirmek kolaydır. İlk önce eski kayışı çıkarıyoruz ve bunun için bir elle makaralı kasnağı, diğer yandan kayışı alıp kasnağı büküyoruz – bant oradan kapanacak. Önce yeni kayışı büyük kasnağın üzerine, ardından küçük kasnağın üzerine çekiyoruz. Bandı bir elimizde tutup diğer elimizle kasnağı hareket ettirerek gerdiriyoruz.

taşosensörVe bir tako bizimle acımasız bir şaka yapabilir – tel döngü gibi görünen küçük bir “figovina”. Onu motora takarlar ki bu çok önemlidir, çünkü takometre sayesinde kontrol ünitesi motorun hangi hızda çalıştığını bilir. Devir saati tamamen temizlenmeye veya yanmaya başlarsa, en öngörülemeyen şekilde durdurulur. Makine yıkamayı tamamen durdurabilir veya basitçe yüksek hızlarda çalışmayı reddedebilir, yani yıkamaya basın. Devir saatini kontrol edin.

 1. Öncelikle, müdahale etmemesi için tahrik kayışını çıkarmalıyız.
 2. Ardından motoru tutan iki büyük vidayı söküyoruz.
 3. Motoru kaldırıyoruz.
 4. Takometreyi çıkarıyoruz ve bağlantılarının direncini bir multimetre ile ölçüyoruz.

Üstelik seçimin sonucuna bağlı olarak. Devir saati çalışıyorsa, onu yalnız bırakın ve sonraki parçayı kontrol edin, arızalıysa, hall sensörü tamir edilemeyeceği için değiştireceğiz.

Motor veya kontrol ünitesi

Motoru kaldırdık, yani test etmek günah değil, özellikle de şüpheliler listesinde olduğu için. Grafit fırçaları tutan küçük vidaları sökün. Bu fırçaları dışarı çekin. Gözle görülür şekilde kısaldıklarını kontrol etmek zor olmayacak, bu da çıktının kritik bir seviyeye ulaştığı ve fırçaların değiştirilmesi gerektiği anlamına geliyor.

Bu arada! Yalnızca bir fırçanın silindiğini ve ikincisinin normal durumda olduğunu fark ederseniz, her iki parçayı da gelecekte daha eşit şekilde gelişecek şekilde değiştirmeniz gerekecektir.

Ardından, motor sargısının kırılıp kırılmadığını kontrol etmeniz gerekir. Bu sık sık olur ama göz ardı edilemez. Kırık bir sargı ile motor hiç çalışmıyor veya kötü çalışıyor. Böyle bir durumda, sargı çok pahalı olduğu için motoru yenisiyle değiştirmek çok uygun olacaktır. Bobinin kontrol edilmesi bir multimetre ile yapılır, problarından biri bobinin çekirdeğine, diğeri şasiye monte edilir. Tüm damarlar incelenmelidir, aksi takdirde bu testten çok az anlam çıkar.Kontrol ünitesi

Motoru kontrol ettik ve her şey normal çıktı. Geriye kalan tek şey konsolu kontrol etmektir. Indesit çamaşır makinesinin elektronik kısmı bir profesyonele emanet etmek en iyisidir. Sözümü al, elektronik kartın bağımsız denetimi ve onarımı iyi bir şey yapmaz, öyleyse neden yeni bir birim satın almak ve yeniden programlamak için ek maliyetlere ihtiyacınız var?

Sonuç olarak, Indesit çamaşır makinesinde sıkma döngüsü işe yaramadıysa, bunun paniğe neden olmadığını not ediyoruz. Tabii ki, hemen bir uzmanla iletişime geçebilirsiniz ve bu doğru olacaktır, ancak çamaşır makinesinin bu davranışının nedenini kendiniz bulmaya çalışabilirsiniz. Sorgulayan bir zihinle kendi kendini onarma hayranıysanız – bu makale işe yarayacak, iyi şanslar!