Indesit çamaşır makinesi – F01 hatası

Indesit çamaşır makinelerinde F01Hata F01, diğer Indesit çamaşır makinesi hataları arasında nadirdir. Bir yıldan uzun süredir kullanımda olan ekipman için tipiktir. Bu nedenle, çoğu zaman böyle bir hata ekranı olan cihazlarda değil, ekranlı cihazlarda meydana gelir. Bu durumda, kullanıcı ışıkta yardımcı durulama lambasının veya “Sıkma” ve “Kilitli” yanıp sönen göstergelerin bir kombinasyonunu görür. Bütün bunlar ne anlama geliyor, hadi öğrenelim.

Kod çözme kodu

Indesit çamaşır makinenizde F01 hatası ilk kez meydana gelirse, derhal ortadan kaldırmak için adımları izleyin. Çözmeye başlamayın. Bu kod, elektrik devresinde bir kısa devre olduğunu bildirir. Başka bir deyişle, yıkayıcı motorla ilişkili bir arıza var gibi görünüyor.

Motor, Indesit yıkayıcının nadiren başarısız olan parçasıdır. Ve eğer öyleyse, o zaman aşınma ve yıpranmanın sonucu. Bu nedenle eski çamaşır makinesi kullanıcılarının böyle bir sorunla karşı karşıya kalması.

Olası nedenler ve semptomlar

Bir Indesit çamaşır makinesindeki F01 hatasının nedeni aşağıdaki nedenlerden kaynaklanıyor olabilir:

 • Makinenin soketinin ve güç kablosunun arızalanması;
 • Teknolojinin “beyinleri” sıkıştı;
 • Komütatör motorun karbon fırçaları temizlendi;
 • Sargı yanmış motorlar
 • Motor bloğunda kontakların korozyonu belirdi.
 • Kontrol ünitesinde hatalı triyak mekanizma انديست.

Deneyimli bir usta, çamaşır makinesini çalıştırırken ek semptomlara bağlı olarak neyin kırıldığını daha doğru anlayabilir. Örneğin, F01 hatası ortaya çıkmadan önce, silindir aynı anda dönmeyi durdurdu ve motoru çatlattıysa, büyük olasılıkla neden motor fırçalarındadır. Dikkatli olun, iş yükünüzü azaltacaktır.

DIY onarım

Çamaşır makinesini kendiniz onardığınızda, yeniden başlatarak başlayın. Cihazı kapattıktan sonra kapatın, 20 dakika fişten çekin ve bekleyin. Cihazı yeniden başlattıktan sonra bir hata meydana gelirse, bir arıza aramanız gerekir. Güç kablosunun ve prizin bütünlüğünü kontrol edin. Bunu yapmak için bir multimetre kullanın. Bir arızayı tespit etmek zor değildir, ancak bunun olma olasılığı çok düşüktür.

Çamaşır makinenizin dıştan muayenesinden sonra, içini inceleyerek başlayın. Daha doğrusu, bunun için motora erişmeniz gerekir:

 • Indesit üreticileri tarafından bu amaçla yapılan hizmete açık;
 • Tahrik kayışını bir elinizle tutup diğer elinizle kasnağı hareket ettirerek büyük ve küçük kasnaktan kayışı çıkarmak;
 • Elektrik motorunu iki tutucudan 8 mm’lik bir anahtarla sökün;
  Indesit motoru
 • Tüm kabloları motordan ayırın ve ardından makineden çıkarın;
 • Motorda iki plaka bulun ve bunlar vidalarının açılması ve çıkarılması gereken fırçalardır.
 • Panelleri kaybedin, büyük olasılıkla çok yıpranacaklar, bu da yenileriyle değiştirilmeleri gerekeceği anlamına geliyor;
  Fırçasız motor
 • Yıkayıcı montajı ve muayene için devreye alınması.

  Böyle bir onarımdan sonra küçük bir çatlak duyarsanız endişelenmeyin. Bu yanaklar tazedir, birkaç yıkamadan sonra sesler kaybolur.

Fırçalarda değilse, motordan kontrol ünitesine giden tüm kabloları kontrol edin veya kontakları kontrol edin. Genellikle nemli koşullarda korozyona uğrarlar, bu nedenle kontakların değiştirilmesi veya temizlenmesi gerekir. Sargı yanarsa motor arızalanabilir. Bu durumda, onarım karlı olmadığı için motor tamamen değiştirilir veya eski araba yenisini almak için tamamen terk edilir. Ancak Indesit çamaşır makinelerindeki motorların fazla kırılmamasını garanti ediyoruz.

Çamaşır makinesinin elektronik devre kartı ile ilgili problemi bu onarımlar konusunda tecrübeli bir uzmana emanet etmek daha iyidir. Bu durumda, sadece ünitedeki armatürleri ve parçaları lehimlemek için bir lehim havyasını kullanma becerisine sahip olmanız değil, aynı zamanda gerektiğinde yeni tahtaları programlama becerisine de sahip olmanız gerekir.Öğrenme uğruna bir araba tamir ediyorsanız, deneyin, ancak ünitenin bir En pahalı parçalardan biri.

Bu nedenle, Indesit çamaşır makinesi bir F01 hatası verirse, sorunu kendiniz halletmeye çalışın. Sadece çalışmayı ertelemeyin ve arıza periyodik olarak ortaya çıkarsa, arızalı ekipmanı çalıştırmaya başlamayın. Sorunu derhal çözün. iyi şanslar