İç mekanda şato tarzı, ev çerçevesinde bir saray için fikirler (50 fotoğraf)

Şato tarzı iç mekan, uyum ve konforla doludur. Özel bir aile ortamı ve sıcaklığı ile ayırt edilir. Tüm mobilyalar, aksesuarlar, lambalar ve diğer dekor unsurlarının kendi enerjileri vardır ve bu da lüks eski bir evin hoş bir havasını yaratmalarına yardımcı olur. Böyle bir iç mekan, geleneklerin uzmanlarının ve mükemmel kalitenin yanı sıra romantik çekicilik uzmanlarının seçimidir ve mükemmel aristokrat konfor

.

Mimaride şato: tarzın kökenleri ve özellikleri

Şatonun tarihi, 15. yüzyılın ortalarında, Fransız soylularının lüks sarayların ve zaptedilemez burçların avantajlarını emen konaklar inşa ettiği Loire Vadisi’nde başladı. Bunlar, askeri önemini yitirdiği için feodal kalelerin daha modaya uygun, seküler bir görünüme büründüğü yıllardı. Donjons, mashikuli ve nöbetçi galeriler yavaş yavaş ortadan kayboldu veya yeni, ekonomik hipostazlar elde etti.

Daha sonra şato tüm bölgelere ve krallığın ötesine yayıldı. Bu tarzda, sadece ülke mülkleri değil, aynı zamanda müzeler, oteller, köşk evleri de ortaya çıktı.

Şato nerede yükselirse yükselsin, hepsinin ortak karakteristik özellikleri vardır:

  1. asimetrik, titizlik düzeni eksikliği. Şato evi, farklı seviyelerde çatılı ve kompozisyonun ortasında büyük bir merdiven bulunan ayrı “bulmacalardan” oluşur;
  2. vurgusuz, ancak her zaman yüksek taban;
  3. 2-3 kat;
  4. müştemilatlar;
  5. zemin katta mutfak, kiler ve ahırlar;
  6. üst katlarda tavandan tabana geniş Fransız pencereler ve balkonlara çift kapılar;
  7. mansardlar, cumbalı pencereler, çatı pencereleri;
  8. taretler, kuleler, rüzgar gülleri;
  9. pastel renklerde renkli süslemeler ve çatının rengi genellikle duvarlarla birleşir;
  10. evin etrafında geniş arsa ve yeşil çim.

Koku

Seküler bir içeceğin aromatik göstergeleri çok yönlüdür ve çeşitliliğiyle ünlüdür.

Çikolata, tarçın veya çeşitli baharatlarla tamamlanan meyveli ve dut aromasına dayanmaktadır.

Şato tarzı ev: yapı malzemeleri

Tabii ki, yıllar geçtikçe, Fransız kalesinin görünümü metamorfoz ve modernleşmeden geçti. Bu hem dış hem de inşaat ve kaplama malzemelerini etkiledi.

Daha önce, şato Fransa için tipik bir taştan inşa edildi – Anjou, Poitou, Lorraine, Burgundy, Provence’ta kireç taşıydı. Brittany’de evler büyük, çimento bağlı granit bloklardan inşa edildi. Auvergne eyaletinde bazalt, Vosges’te pembe kumtaşı kullanılmıştır.

Genel olarak, ana bina ve kaplama malzemeleri, evin çok modern değil, kaba bir görünüme sahip olması için basit ve doğal görünmelidir. Bu gereklilik, şatonun hem konut hem de kalenin işlevlerini birleştirdiği zamanlar olan geleneğe bir övgüdür. Ayrıca, Fransız aristokratları gözlerine toz atmasına rağmen cimri insanlardı, bu yüzden açıkçası uzaktan getirilen pahalı malzemeler inşaat için kullanılmıyordu.

Taş veya taklidi, alçı ve ahşap da evin içinde hakimdir.

Şatonun paleti çoğunlukla hafiftir. Gri, sütlü bej, kum, pembemsi-kahverengi, mavimsi gri tonları, detayların beyaz, kahverengi veya grafit rengiyle vurgulanması, kale evinin “vahşi” görünümünü yumuşatır, daha havadar ve zarif hale getirir.

Şatonun çatısı, tavanın yerleştirilmesi gereken oldukça dik bir eğime sahip 4 eğimli. İster misafirhane, ister garaj veya kış bahçesi olsun, her bölüm genellikle kendi seviyesine ve kendi çatı çizgisine sahiptir, bu da mülkün siluetini cesur ve çok boyutlu gösterir.

Küçük bir şato, şato stilinde bile tavana yerleştirilmiş bir taret olmalıdır – küçük de olsa dekoratif.

Birinci katın tavanları açılabilir, kirişlenebilir. Ön kapının hemen karşısında şömineli geniş bir oturma odası yer almaktadır. Bu odanın merkezi, üst kata çıkan ön merdivendir.

Zemin “taş gibi” veya ahşap parke olarak bitirilebilir. İçerideki duvarların sadece sıvanmasına izin verilmez. Ayrıca ahşapla dekore edilebilir veya duvar halılarına veya ipek şamlara benzeyen duvar kağıdıyla, fresklerin altına boyanmış olarak yapıştırılabilirler. Çeşitlilik, kaba (taş, ahşap) ve ince dokuların (ipek, saten) kombinasyonları da şatonun karakteristik bir özelliğidir.

Şatonun duvarları monoton olmamalıdır – balkonlar, sundurmalar, cumbalı pencereler gereklidir.

Bodrum katı monolitik, genellikle şerit temel üzerine oturur, böylece duvarları zemin seviyesinin üzerine çıkar. Dayanıklılık, şatonun şüphesiz avantajlarından biridir. Pek çok feodal kalenin bugüne kadar otel ve müze olarak “çalışarak” bu kadar iyi ayakta kalması boşuna değil.

Şato, bir değil, birçok neslin ömrüne dayanılarak inşa ediliyor, bu da duvarların kalınlığından ve sağlamlığından tasarruf etmeye değmediği anlamına geliyor.

Klasik kaledeki pencereler farklıdır: ön tarafta geniş ve geniş, dar, yarım daire biçimli kuleler şeklinde sivri, üçgen veya küresel, çatıya gömülü.

Kale evine giden kapı, dövme elemanlı ağır, dayanıklı ahşaptan yapılmış cepheye zıt olarak mutlaka masiftir.

Yeşilliklerle kaplı bakımlı bir arsa, büyüklüğü bodrumun yüksekliğine ve ayrılmaz binanın boyutlarına bağlı olan ana sundurmaya tam anlamıyla bitişiktir. Şato tarzı sundurma geniş, eğimli ve taşla kaplı. Evi ve çimleri birbirine bağlayan bir tür köprü.

Unutmayın, şato ev aynı anda inşa ediliyor – ek binalar, garajlar ve mahzenlerle birlikte.

Premium şaraplar nasıl içilir

Pahalı şarapları içeceğiniz bardak seçimine dikkat etmeniz çok önemlidir.

Temel olarak, hacmi en az 300 ml olan bir lale bardağı kullanırlar.

İçeceğin narin buketinin ortaya çıkması için, bardak hacminin yalnızca üçte biri kadar doldurulur. Servis yaparken şarabın sıcaklığı 15 ile 18 derece arasında olmalıdır.

Şarap içmeden önce biraz sallamalı ve aromasını solumalısınız. Bundan sonra küçük bir yudum alabilirsiniz. Ama hiçbir durumda yutmamalısın. İlk yudum şarabın aromasını hissetmek için bir süre ağzınızda tutulması gerekir.

Ara öğünleri unutmamak çok önemli. Kırmızı şaraptan bahsettiğimiz için kırmızı et, av eti veya yumuşak peynirler bunun için mükemmeldir.

Dış dekorun detayları

Şato aşırı sanatı, şaşkınlığı reddediyor – karyatlar, Atlantisliler, çatıdaki kartallar ve kapıda aslanlar, gerçek feodal kaleler bilmiyordu.

Şato, mütevazı ama zarif unsurlarla süslenmiştir – kar beyazı balkonlar, zarif sundurma korkulukları, taş veya alçı ile vurgulanan çatı katı hatları, ana girişin üzerinde aile arması, ferforje fenerler ve kıvrımlı ızgaralar.

Birçok dış detay – cephe pervazları, kornişler, pilastörler, köşe pasları – bugün poliüretan, güçlendirilmiş polistiren köpük ve diğer sentetik yapı malzemelerinden yapılmıştır. Belki de bu tamamen Fransız değil ve hiç de ortaçağ değil … Ama sonuçta, stil taşlaşmış bir doktrin değil, yaşayan, yeşil bir “ağaç” tır.

Damak zevki

Dünyaca ünlü Château şaraplarının ana göstergesi, ahşap fıçılarda uzun süre yıpranan odunsu tadıdır.

Böyle bir içecek pahalı ve tahsil edilebilir veya sırasıyla basit bir masa ve daha bütçeli olabilir, Chateau şarabının fiyatları 600 ruble ile birkaç yüz avro arasında değişebilir.

Zamanımızda şato

– Gerçek bir kaleden çok bir taklit gibi.

Diyelim ki, birçok ek, aynı kuleler ve çatı pencereleri, bir zamanlar olduğu gibi ekonomik olmaktan çok dekoratif bir rol oynuyor. Şatoyu çevreleyen ahırlar, demir ocakları ve şarap imalathaneleri yerini garajlara, yüzme havuzlarına, spor salonlarına bıraktı.

Günümüzde şatolar çoğunlukla tuğlalardan veya beton bloklardan yapılmıştır. Ve gerekli cila, dekorasyon yardımı ile eski bir saygınlık dokunuşu verilir. Dekoratif sıva, vahşi taş, fayans ve hatta iyi işlenmiş, elle zımparalanmış ahşap kaplama – şato tarzı bir evin dış dekorasyonu için olası malzeme yelpazesi oldukça geniştir.

Çatılar, kiremit, arduvaz, sanatsal kalay ve ayrıca daha modern çatı kaplama analogları, örneğin bitümlü veya kompozit metal kiremitler ile kaplanmıştır.

Büyük Fransız pencerelerine gelince, eğer ev Orta Rus şeridinin ve özellikle de kuzeyin gerçeklerinde inşa ediliyorsa, bu dikkat çekici özelliğin feda edilmesi gerekir.

Dev salonlar, baş döndürücü yüksek tavanlar, zeminde geniş, doğal taş levhalar … Tüm bunlar geçmişte kaldı, içlerinde bol alçı ve yaldız.

Modern şato, erişilemezliği ile etkilemek, gücüyle bastırmak için değil, evi rahatlık, sakinlik ve güvenlik havasıyla çevrelemek için tasarlanmıştır. Bununla birlikte, şatonun bir aile yuvası olarak sembolizmi, hanedanın kalesi değişmeden kaldı.

Benzer Stiller

Romanesk evler Özel mimaride Gotik

Bölgenin iklimi ve coğrafyası

Bordo şarapları sadece üretim teknolojileri ve üretildikleri üzüm çeşitleri nedeniyle ünlü olmadı. Üzümlerin yetiştiği eşsiz iklim koşulları önemli bir rol oynar.

şato margot şarap fotoğrafı

Toprak kireçtaşı kalsiyum açısından zengindir, Dordogne ve Garonne nehirleri, eyalete ılıman bir okyanus iklimi sağlayan sulamadan sorumludur. Ek olarak, toprak, asmaların derin köklenmesini ve drenajı teşvik eder.

Yerel terör ayrıca şarabın tadını ve kalitesini de etkiler.

Chateau tarzı evler – fotoğraf

Tüm mimari tarzlar, fotoğraflı liste

Şarap seçimi

Dikkat edilmesi gereken ilk şey etikettir. Özellikleri yukarıda belirtilmiştir.

Bunun birinci sınıf bir şarap olduğunu anlamak çok önemlidir. Buna göre maliyeti oldukça yüksek olacaktır. “Chateau Margot” eski bir şarap olduğu için süpermarketten satın almak mümkün değil. Özel mağazalarda, web sitelerinde bulunabilir. İkinci durumda, tedarikçiye güvenmeniz gerekir. Aksi takdirde, ucuz bir sahte için para ödeme riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Etiketi çok dikkatli bir şekilde inceleyin: Hasat yılı, ne zaman ve kim tarafından şişelendiği, şarabın hangi yıla kadar yaşlandırıldığı.