Hızlı Uygulanacak Modern 35+ Etkili Ev Dizayn Seçenekleri

Evinizin mütevazı büyüklüğü, modern küçük oturma odasının konforu, rahatlığı ve zarif görünümü hakkındaki fikirleri gerçekleştirme fırsatını reddetmek için bir neden değildir. Tabii ki, odanın küçük alanı sahiplerini bir renk paleti, mobilya sayısı ve modelleri, dekor yerleştirme vb. Seçmede sınırlandırır. Bununla birlikte, mevcut alanı görsel olarak genişletebilen, illüzyon yaratan birçok tasarım tekniği vardır. odada ferahlık.

Bu güzel tasarlanmış küçük evler küçültmek isteyeceksiniz

Renk şemalarının seçiminden başlayarak ve dekoratif elemanların yerleştirilmesiyle biten, küçük odaların, asimetrik şekilli odaların veya rahatsız edici bir düzenin düzenlenmesi için bir dizi konuşulmayan kural vardır. Umarız, çeşitli iç tarzlarda yapılmış oturma odalarının tasarım projelerinin aşağıdaki örnekleri, tüm aile için kendi küçük dinlenme odanızda yenileme planlamanıza yardımcı olacaktır.

Küçük Mekanlar Tasarlarken Renk Paleti Başarının Anahtarıdır

Hepimiz bir odanın açık renk şemasının görsel olarak genişlediğini, uzayın gerçekte olduğundan daha büyük olduğu yanılsamasını yarattığını mükemmel bir şekilde anlıyoruz. Bazı binaların iç tasarımı için birçok stilistik yön, kar beyazı veya gri duvar dekorasyonuna ve aksan olarak parlak aksesuarlar kullanılarak mobilyaların doğal tonlarını kullanan odaların düzenlenmesine dayanmaktadır. Ve bu tür tasarım teknikleri çok popüler çünkü ev sahiplerinin küçük bir oturma odası düzenlemeleri için en basit ve en anlaşılır seçenek. Oturma odası dekorasyonunun beyaz rengi, diğer iç eşyaları – mobilya, dekor, aydınlatma, tekstil – seçiminde belirli bir özgürlük hissetmenizi sağlar. Beyaz bir arka plan üzerinde herhangi bir renk harika görünüyor, nötr tonlar bile özel bir çekicilik kazanıyor ve kombinatorik hakkında endişelenmenize gerek yok.

Odanızdaki tavan ve duvarlar beyaz ile dekore edilmişse ve döşeme çok daha koyu ise, bu renk düzenleri küçük bir aile odasının sınırlarını görsel olarak genişletecektir.

 

Nötr tonlarda mobilyaların bulunduğu kar beyazı duvarlar, sonuç olarak oturma odasının çok sıkıcı bir görüntüsünü verebilir. Odanın duvarlarından birini tasarlamak için fotoğraf baskısı ile ilginç duvar kağıdı veya aynı renkteki dokulu dekorasyon kullanarak dekorasyonda aksan oluşturabilirsiniz . Böyle bir yaklaşım odanın genel renk düzenini ihlal etmeyecek, ancak oturma odasının içine ilginç ve benzersiz bir tasarım öğesi getirecektir.

Kar beyazı kaplama arasında bir vurgu duvarı oluşturmak zor bir iş değildir. Hafif, pastel tonların kullanımı bile, yüzeyi vurgulamanıza, arka planında bulunan mobilyalara (ve çoğu zaman bir kanepe) dikkat çekmenize izin verir. Daha etkili bir odak oluşturmak için, zıt veya parlak dekor kullanabilirsiniz – çerçeve içindeki bir fotoğraf, bir resim, bir panel veya açık raflarda görüntülenen koleksiyonlar.

Küçük oturma odasını dekore etmek ve döşemek için pastel renklerin kullanılması, odanın dikey düzlemlerini süslemek için beyazın kullanılmasına başarılı bir alternatif olabilir. Bej paleti sıcak ve hoş bir atmosfer yaratacaktır. Mavimsi gri tonlar, kontrast mobilyalar için nötr bir arka plan olacak ve odaya tazelik ve serinlik hissi verecektir. Beyaz tonla cömertçe seyreltilmiş açık yeşil, nane, fıstık ve zeytin tonları, zor bir iş gününden sonra düşüncelerin ve duyguların temizlenmesine ve rahatlamasına yardımcı olan rahatlatıcı bir ortam yaratacaktır.

 

Sıcak doğal tonların kullanımı, oturma odasında hoş ve rahat bir atmosfer yaratmaya yardımcı olur. Bu, özellikle ahşap duvar panelleri gibi doğal malzemeler kullanan odanın dekorasyonu için geçerlidir. Bu tasarım, hem şehir sınırlarının dışındaki konutlarda hem de şehir daireleri çerçevesinde doğaya yakın bir atmosfer yaratmanızı sağlar.

Açık ve koyu tonların zıt kombinasyonları, her büyüklükteki odalar için ilginç bir iç mekan yaratmak için evrensel bir seçenektir. Ancak, küçük odaların baskın renk olarak beyaz, büyük öğelerin ( kanepe veya koltuklar ) renk şeması olarak orta ( gri tonlarından biri ) ve dekorda dozlu kullanım için siyah tonlar gerektirdiğini unutmamak gerekir. tekstil.

 

Herhangi bir nedenle tek renkli duvarlar size uymuyorsa ve duvarları küçük bir odada süslemek için bir baskı ile duvar kağıdı kullanmaya karar verirseniz, büyük bir resim kullanmanın zaten küçük bir odayı daraltarak çarpık bir kutu etkisi yaratacağını unutmayın. Küçük bir çizim daha büyük bir alanın yanılsamasını yaratacaktır. Aynısı canlılarda kullanılan tekstiller için de geçerlidir.

Alanı istediğiniz gibi yükseklik veya genişlik olarak görsel olarak genişletmek için kaplamada yatay ve dikey şeritler kullanın. Aynı etki, yumuşak mobilyalar veya halı döşemeleri üzerine çizgili bir baskıdan da elde edilebilir. Ancak, şeritlerin çok alacalı olmaması gerektiğini unutmayın, bu küçük bir odanın görsel algısını etkileyecektir.

Mekanın Görsel İmarlanması – Ortak Salonun Ergonomik İç Mekanı

Genellikle küçük bir oturma odasında bile dinlenme alanına ek olarak başka bir bölge yerleştirmeniz gerekir. Bir işyeri, yaratıcılık için bir köşe veya yemek alanı olabilir. Açıkçası, mütevazı bir boyuta sahip bir odada bölümlerin, ekranların ve diğer kapalı elemanların kullanımı kabul edilemez, hepsi yer kaplar, dağınıktır. Koşullu imar yapmak için, geometrik bir şekilde yazılmış bir odanın mobilyalarını hayal etmek en kolay yoldur – üçgen, kare veya dikdörtgen. Bu veya bu segmentin ana mobilya parçalarını hayali zirvelere yerleştirerek, en küçük odanın bile ergonomik ve rasyonel bir düzenini elde edebilirsiniz.

Örneğin, üçgenin köşeleri küçük bir oturma odasında bir kanepe (yumuşak bölge), TV (video bölgesi) ve bir yemek grubudur (yemek alanı). Gereksiz mobilyalar kullanmazsanız ve kendinizi sadece duvar dekoruyla sınırlandırmaya çalışırsanız, odada yeterli miktarda boş alan kalır.

Vizyonumuz, pürüzsüz ve sade nesnelerin bize renkli ve dokulu olanlardan daha büyük görüneceği şekilde düzenlenmiştir. Bu yanılsamaları, ihtiyacınız olan yüzeyleri görsel olarak “yakınlaştırmak” veya “uzaklaştırmak” için kullanabilirsiniz. Bir tonda pürüzsüz bir duvar çizer ve örneğin tuğla gibi dekore edilmiş bir uçağı yerleştirirseniz, onları farklı şekillerde algılayacağız. Böylece, sadece odayı bölmek değil, aynı zamanda odaya giren herkesin dikkatini ihtiyacımız olan nesnelere – mobilya, ekipman veya dekor parçaları üzerine odaklamak da mümkündür.

Odanın asimetrisini ve düzensiz şekillerini mümkün olduğunca avantajınıza kullanın. Oturma odası, geniş eğimli tavanları olan tavan arası odalarda bulunuyorsa , en düşük tavan yüksekliğine sahip düşük depolama sistemli oturma alanları düzenlemeye çalışın. Oda, orijinal düzen nedeniyle, nişlere ve köşelere sahipse, her zaman depolama sistemlerinde inşa edebilir veya onlar için yumuşak koltuklar kurabilirsiniz. Bu durumda, yakınlarda bir duvar lambası asmak yeterlidir ve okuma yeri hazırdır.

 

Küçük Oturma Odasındaki Şömine Gerçek

Avrupalı ​​ve Amerikalı ev sahiplerinin çoğu, aile ocağı – şömine olmadan ortak bir dinlenme odasının konforunu ve rahatlığını hayal edemez. Sadece odayı ısıtmakla kalmayan, doğal bir rahatlama unsuru getiren, aynı zamanda oturma odasının tasarımını süsleyen bu iç mekanın popülaritesi, tüm dünyada hızla büyüyor. Özel bir ev çerçevesinde, bir şöminenin inşası, arzunuz ve belirli bir bütçenin kullanılabilirliği dışında herhangi bir engele neden olmazsa, bir şehir dairesinde büyük olasılıkla kendinizi elektrikli bir taklitle sınırlamak zorunda kalacaksınız. amacı yanan mumlara ve aromatik lambalara kaynatılan bir ocak veya sahte bir şömine.

Bir cevap yazın