Herkesin Bilmesi Gereken Pişirme Püf Noktaları

Birçok pasta şefi, pişirmenin en yumuşak ve en lezzetli kekleri yapmak için zamanlama ve ölçümlerin doğru bir şekilde ölçülmesi gereken bir bilim olduğunu söyleyecektir. Ve yanlış değiller! Mükemmel şekilde pişirilmiş ürünler elde etmenin adımları, çok fazla hassasiyet gerektirmelerine rağmen zor değildir. Bir kez bildiğiniz pişirme ipuçları nın-nin #cookingwithBosch, kekleriniz vitrine değer olacak.

Soğuk tereyağı kullanma

Pasta hilesi - soğuk tereyağı kullanma

Yağı karıştırmaktan kaçının. Buzdolabı. Oda sıcaklığında malzemelerle yapılan hamurlar daha pürüzsüz ve daha üniformdur. Bunun yerine tereyağını mikrodalga eritmeden temperlenmesi için 10-15 saniye. Başka bir seçenek de bunu bir ocak gözüBu, bulaşıkları önceden ısıtmanın yanı sıra eritmek için de kullanılabilir. Oda sıcaklığında tereyağı, süt ve yumurta ile birleştirildiğinde birbirine yapışarak havayı hapseden bir emülsiyon oluşturur. Pişirme sırasında fırınhava, hafif, havadar ve eşit şekilde pişirilmiş hamur işleri elde etmek için genişler.

Mutfak terazisi kullanın

Pasta numarası - mutfak terazisi kullanın

Ağırlığı ölçü birimi olarak kullanmak, hacim kullanmaktan daha doğru sonuçlar verir. Bir fincan unun 100 ile 170 gram arasında olduğunu biliyor muydunuz? Bu, pişirme sırasındaki tutarsızlıklar için çok fazla alan bırakır. Bununla birlikte, bir mutfak tartısı kullanmak, pişirmeyi doğru, daha hızlı, daha kolay ve daha temiz hale getirir.

Biliyor musun robot de cocina OptiMUM? İşleyeceğiniz malzemeleri doğrudan tartabileceğiniz entegre bir teraziye sahip olduğu için çok rahattır.

Fırını önceden ısıtın

Pişirme hilesi - fırını önceden ısıtın

Rağmen fırında pişirilmesi gerekmeyen kekler var, bu adım genellikle birçok tarifte ilk sırada yer alır. Ve bu gerçekten önemli: eğer ön ısıtma yapmazsanız fırın, sadece tam olarak yapılmamış hamurlu kabukları ve kekleri alacaksınız. Sadece istediğiniz sıcaklığı seçin ve termometreyi kontrol etmeden önce en az 10 dakika bekleyin. Gerekli derecelere ulaştığında fırın tepsinizi yerleştirebilirsiniz.

Tepsiyi tezgaha bırakın

Pişirme numarası - tepsiye vurmayın

Kek ve kurabiyelerde mükemmel bir doku elde etmek için, hamurla doldurduktan sonra tavayı tezgaha birkaç kez bırakın, yüzeye zarar vermemeye dikkat edin. Bu, hamurdan baloncuklar çıkarır ve tarifin fırında daha iyi pişmesine yardımcı olur. İçin kurabiyeTepsiyi fırının hemen dışına yerleştirmek, daha hızlı oturmalarına yardımcı olur.

Tepsiyi kapatın

Pişirme numarası - tepsiyi kapatın

Pastanın üzerine yapışmasını önlemek için tepsi veya kalıba tereyağı ve bir tabaka un ile yayın. Bu, pastanızı kırmadan kolayca soymanıza yardımcı olacaktır. Başka bir seçenek de dahil etmektir kağıt fırın.

Yavaşça yumurta beyazlarını ekleyin

Pasta numarası - beyazları nazikçe ekleyin

İçin beze yapmakönce yumurta akını katılaşana kadar çırpın. İle robot de cocina OptiMUM Bir tutam tuz eklerseniz bir filminiz olacak. Hamurun tabanını ayrı bir kapta yumurta beyazlarını çok nazikçe bileğinize hafifçe vurarak hazırlayın. Malzemeleri aşırı yüklemeden dikkatlice karıştırmaya devam edin. Birkaç dakika içinde mükemmel bir karışıma sahip olacaksınız.

Karışımı sürekli çırpın

Truco de resposteria - sürekli atar

Pasta kreması yaparken, sıcak süt karışımını yavaşça sarılara dökün. sallamak. Yumurta sarısı karışımını kalan süte geri ekleyin ve hızlıca karıştırın. Bu, sarıların pişmesini engelleyecektir. Karışım kaşığınızın arkasını yıkayana kadar sürekli karıştırın ve mükemmel bir pasta kreması elde edin.

İdeal içeceği bulun

Pandispanya, puf böreğimiz veya kurabiye hamurumuzun doğru yapıldığını nasıl anlarız? Geleneksel yolu zaten biliyorsunuz: hazır olup olmadıklarını görmek için açın veya tıklayın. Ancak Seri 8 fırınlarda sensör PerfectBake artık ihtiyacın yok. Bu sensör ile fırın boşluğundaki nem ölçülür ve hamur yapılırken nem azalır ve sensör optimum noktada olduğunu algılar. Assist / kekler / küflü kek seçerek etkinleştirebilirsiniz. Ah! Ve kalıbın silikon olmaması gerektiğini unutmayın.

Elinizdeki bu pişirme püf noktaları ile artık işe koyulmamak için hiçbir bahaneniz kalmadı. En iyi tatlıları nasıl hazırlayacağınızı öğrenmeye ve bir sonrakinde herkesi şaşırtmaya hazır olun Aile yemeği?

Yazar hakkında

'src =