Hayatımızda devrim yaratan 15 yenilik

Cep telefonu, çamaşır makinesi veya mikrodalga olmadan hayatınızın nasıl olacağını hiç düşündünüz mü? Son yıllarda sayısız icat neredeyse gürültüsüz olarak evlerimize girdi ve şimdi onlarsız yaşayamayız. Ve bu sadece karmaşık teknolojilerle ilgili değil, aynı zamanda günlük hayatımızı kolaylaştıran küçük nesnelerle ilgili.

20. yüzyılda hayatımızı değiştiren en önemli şeylerden bazılarını derledik.

Elektrik

19. yüzyılda zaten kullanılmasına rağmen, 20. yüzyılın başlarında topluma yayıldı. Elektrik, yaşam tarzımızı en çok değiştiren yeniliklerden biri, değilse de bütün bir günü evde elektriksiz geçirmeyi deneyin!

Araba

Otomobil aslında 19. yüzyılda icat edildi, ancak zincir üretiminin Ford T’nin piyasaya sürülmesiyle başladığı 1908 yılına kadar değildi. On yıllar boyunca, birkaç kişinin karşılayabileceği bir lükstü.

Akan su şebekesi

Yüzyılın başında elektrik gibi şehirlere geniş çapta entegre edildi. Şimdi evde akan suyun faydalarını pek takdir etmiyoruz, ancak daha temel ve gerekli olan birkaç şey var.

Telefon

19. yüzyılda icat edildi, ancak İspanya’ya girişi çok yavaştı. 1910’da her 1000 kişiye bir telefon düşüyordu ve 1935’te toplamda 300.000’in biraz üzerinde telefon vardı. Mevcut durumla hiçbir ilgisi yok, orada yaşayanlardan daha fazla cep telefonu var ve kendimizi onlardan uyumak için bile ayırmıyoruz.

20. yüzyılın başında elektrikli çamaşır makineleri üretilmeye başlandı ve 60’lı yıllarda İspanyol evlerinin çoğuna ulaştı ancak 90’lı yıllara kadar farklı yıkama programları dahil etmediler. Şimdi pratikte kendilerini yıkıyorlar: i-DOS otomatik dozaj sistemi, deterjan ekleme konusunda endişelenmenize bile gerek kalmayacak. Ve en şaşırtıcı olanı kurutma fonksiyonlu çamaşır makineleri, sadece 1 saat içinde giysilerinizi temiz ve kuru tutacaksınız!

Düdüklü tencere

Bugün bildiğimiz gibi, 1919’da Zaragoza’dan José Álix Martinez tarafından icat edildi. Mikrodalganın gelmesinden önce pişirmenin en hızlı yolu buydu.

Radyo

1923’te ilk halka açık radyo istasyonu Radio Ibérica’nın açılışıyla İspanya’ya geldi. Bir yıl sonra, Özel bir girişim olan ve İç Savaştan sonra İspanyol Radyo Yayıncılığı Derneği (SER) adını alan Unión Radio ortaya çıktı. Temel bir bilgi kaynağıydı ve aynı zamanda televizyondan önceki ilk eğlence biçimlerinden biriydi. Bugün bize her zaman arabada ve cep telefonumuzda eşlik ediyor ve onu talep üzerine internet üzerinden dinliyoruz.

Neredeyse her şey gibi, İspanya’ya biraz geç geldi. İlk buzdolabı, Fransa’da satışa sunulmasından 40 yıl sonra, 1952’de piyasaya sürüldü. O yıllarda her şeyi buzdolabında tutmaya alışkın değildik ama şimdiki kadar faydası olmadığı da söylenmelidir. Örneğin, HydroFresh çekmece, taze meyve ve sebzeleri geleneksel bir çekmeceye göre iki kat daha uzun süre muhafaza eder.

Televizyon

1956’da İspanya’nın öncü ağı Televisión Española’nın yayınları başladı. Ancak, 1960’ların sonlarına kadar televizyon evlerde gerçekten popüler hale gelmedi.

Fregona

İlk prototipleri tasarladıktan sonra, Riojan Manuel Jalón Corominas, patenti 1964’te tescil ettirdi. Yirmi yıl geçti, dizlerinin üzerinde zemini fırçalama alışkanlığı tamamen ortadan kalktı.

Elektrikli matkap

1914’te icat edildi ve o zamandan beri vazgeçilmez bir araç haline geldi. Daha önce duvara resimlerin nasıl asıldığını hayal edebiliyor musunuz?

19. yüzyılın sonunda doğdu, ancak 20. yüzyılın ortalarına kadar evlerimizde popüler hale gelmedi. Şimdi çok yaygın bir cihaz ve eğer denerseniz, artık onsuz nasıl yaşayacağınızı bilmiyorsunuz! Bulaşıkları yıkamak için harcadığınız saatler nereye gitti? Zaman, emek, su ve enerji tasarrufu, bir bulaşık makinesinin bize sağladığı tek şey bu. Hepsi değil, aynı zamanda çok özel bir mineral sayesinde ekstra hijyen ve hatta mükemmel kurutma sağlar. Zeolitler.

Bilgisayar

1960’larda İspanya’da zaten bilgisayarlar vardı, ancak bir odayı işgal ettiler ve bunları ancak askeri merkezlerde, bankalarda ve bazı üniversitelerde bulmak mümkündü. Çipin 1970’lerde icat edilmesi sayesinde boyutu önemli ölçüde küçültülmüş ve bu da ilk ev bilgisayarlarının pazarlanmasına olanak sağlamıştır. Ancak birçok evde yer almaları birkaç yıl daha sürdü.

1947’de doğdu, ancak 1980’lere kadar İspanya’ya gelmedi.O zamanlar, esas olarak yüksek fiyatı nedeniyle birkaç hanede bir tane vardı. Şimdi onu hemen hemen her evde buluyoruz ve rekor sürede ısıtmak, çözdürmek ve pişirmek için günlük olarak kullanıyoruz. Onunla yapabileceğiniz her şeyin farkında mısınız? Bu kekle başlayın.

ABS

Hayat kurtaran bir icat. 1978’de Bosch, otomobilin tekerleklerinin sert frenleme altında kilitlenmesini önleyen Kilitlenmeyi Önleyici Fren Sistemleri (ABS) patentini aldı. ABS işlevi, her durumda aracın dengesini artıran ve savrulmayı önlemeye yardımcı olan Elektronik Stabilite Programı (ESP) ile 1995 yılında genişletildi.

Oyuna gir

Sadece 15 icat seçmiş olmamıza rağmen, yaşama şeklimizi ve başkalarıyla ilişki kurma şeklimizi değiştiren daha birçok yenilik var.

Şimdi sizi düşündürmek istiyoruz. Bu nedenle, ödül kazanan beş blog yazarıyla birlikte bir yarışma hazırladık. Bosch İspanya Deneyimi, size sorduğumuz yer: Hayatımızı değiştiren bir sonraki icat sizce ne olacak?

Aklınızda herhangi bir yaratım varsa, teklifinizi hashtag ile bir tweet ile yazın. #cookingwithBosch ve bir MUM5 mutfak robotu kazanabilirsiniz. Yoğun Mavi veya Kireç rengini seçersiniz.

Ve ilham almak için kazananların bloglarını ziyaret etmeyi unutmayın!

  • Javier Romero’nun blogu, hidrojenle ilgili yeni teknolojiler
  • María Jesús García blogu, cihazlar ve tasarım mutfaklar hakkında kanseicocinas.com
  • Elena Santos blog, teknoloji, yazılım ve video oyunları hakkında chicageek.com
Katılmak için koşulları kontrol edin buraya.

Yazar hakkında

'src =