Hans çamaşır makinesinde E21 hatası

Hansa1 çamaşır makinesinde E21 hatası

Çoğu modern Hansa çamaşır makinesinin avantajlarından biri, yıkama adımını, belirli modu, zamanı veya diğer çalışma anlarını bildiren dijital bir ekranın varlığıdır. Ayrıca, bir arıza durumunda, ekran şifreli bir mesajla sorunu gösterir ve SOS tarafından bildirilen seçeneklerden biri E21’dir. Görünen koda doğru şekilde yanıt verebilmek için, önce arızanın doğasını bilmeniz gerekir. Bu makale ile adım adım talimatlarla sorunun olası kaynakları ve boyutu hakkında bilgi edinin.

Bu sembolün değeri

Açılan uyarının anlamını anlamak zor değil: sadece çamaşır makinesinin talimatlarına veya belirli bir model için kullanım kılavuzuna bakın. Elinizde teknik belgeler olmasaydı, hata kodları listesinin çoğu Hansa makinesi için standart olması önemli değildir. Bu nedenle, bir E21 hatasıyla, cihaz, takojen jeneratöründen bir sinyal olmaması nedeniyle bir tahrik kayışının bloke olduğunu bildirir. Bu arada, bu üretici mühendislik kusurları nedeniyle sık sık açıklanan problemle karşılaştı. Başarısızlık kaynakları şunları içerebilir:

 • Gevşek kontaklar veya gevşek bağlantılar dahil olmak üzere başarısız takojeneratör;
 • Termal kesme anahtarı.
 • Kontrol panelinin performansını engelleyin.

Mevcut garanti kapsamında, bir E21 aracı derhal hizmete gönderilmelidir. Garanti süresi sona erdiyse, takojener ve termik şalterin mevcut olduğu durumlarda, profesyonel tamircilerle iletişime geçmek gerekli değildir. Kimin suçlanacağını ve ne yapılacağını teşhis etmek kolaydır. Önemli olan talimatlara göre hareket etmektir.

Tako Chic

Kilitlenmeyi kendi başınıza gidermeye çalışmak için: Sorunun nedenini doğru bir şekilde belirlemelisiniz. Çoğu durumda, hatalı bir takometre E21 hatasına yol açar. Doğrudan motorun üzerinde bulunur ve silindir devirlerinin yoğunluğundan “sorumludur”. Sensöre ulaşmak için bir dizi eylem gerçekleştirmelisiniz.Motor dönüş hızını kontrol etmeniz gerekiyor

 1. Cihazı güç kaynağından ve kanalizasyon sisteminden ayırın ve su musluğunu kapatın.
 2. Duvardan uzaklaştırarak veya kabinden çıkararak üniteye kolay erişim sağlayın.
 3. İlgili vidaları bir Phillips tornavida ile sökerek arka duvarı çıkarın.
 4. Kasnak dönerken kauçuğu kendine doğru çekerek kayışı çıkarın.
 5. Motora bağlı konektörleri işaretleyin ve bağlantısını kesin.

Önemli! İşaretleri veya fotoğrafları ihmal etmeyin, bu nedenle yeniden monte ederken kontakları karıştırmayın ve doğru kurulum gerçekleştirin.

 1. Motor vidalarını gevşetin, ardından motoru kasadan gevşetin ve çıkarın.
 2. Kapatma kuvvetini ve mevcut bağlantıları kontrol ederek motora bağlı olan salon sensörünü kontrol edin. Yukarıdakilerden herhangi biri zayıfsa, terminalleri sıkmak, bağlantıları geri yüklemek ve orijinal konumuna geri dönmek gerekir.

Kontaklar ve armatürler hakkında hiçbir şüphe olmadığında, takojeneratörü çalışma için test ederiz. Bunu yapmak için mevcut direnci veya voltajı ölçmek yeterlidir. Öncelikle iletkenleri açıp kontaklara metre problarını uygulayarak direncin direncini kontrol ediyoruz. Ekranda 60 ila 70 ohm arasındaki sayılar görüntüleniyorsa sensörde sorun yoktur. Diğer bir seçenek de mevcut üretimi ölçmektir. Cihazı yeni bir göstergeye geçirip konektörleri uyguluyoruz, motoru sarıyoruz. Optimum değer yaklaşık 0,2 volttur.

Takometrenin değiştirilmesini gerektiren negatif sonuç. Burada hata yapmamak önemlidir, bu yüzden çıkarılan parçayı çıkarır ve netlik için mağazaya götürürüz. Cihaz benzer şekilde yeniden kuruldu.

Termal anahtar testi

Sonuç pozitifse, jeneratör setini yalnız bırakın ve sıcaklık anahtarında Hans yıkayıcı arızasını aramaya devam edin. Cihazın tüm bağlantılarını yine kesiyor, arka kapağı açıyor ve ısıtıcıyla ilgileniyoruz Harici termostata yönelik kabloları ayırıyor ve askıları zayıflatıyoruz. Su ısıtıcısını çıkardıktan sonra termistörü içeri sokun.Termistörü kontrol etmeniz gerekiyor

Şimdi sensörü yeterli direnç açısından kontrol edin:

 1. Multimetreyi alıp ohm ölçecek şekilde yapılandırıyoruz.
 2. Termal anahtara karşılık gelen kontaklara probları takın.
 3. Görüntülenen değeri sabitliyoruz: 200 derece 6000 ohm sıcaklıkta.
 4. Sensörü sıcak suya daldırın.
 5. Sonuçları değerlendiriyoruz: çalışan cihazın sayısı daha küçük bir tarafa değişecek ve 500 derecelik bir sıcaklıkta 1350 ohm’u geçmeyecek.

Mevcut sayılar normalden uzaksa, termistörü değiştirmeniz gerekecektir. Çamaşır makinesinin seri numarası ve modeline odaklanarak sensörün sadece yeni bir kopya alarak tamir edilmesi imkansızdır. Cihazın sonraki kurulumu ve montajı bir soruna neden olmaz: sadece ters sırada hareket ederiz.

Termostat ve tako jeneratörüyle yapılan başarılı testler bir şeyi gösterir: kontrol paneli, ekranda görünen E21 hatasının nedenidir. Konsol, üçüncü bir tarafın manipülasyonuna çok hassas tepki verdiğinden, görev yürütme düzeltmelerini kendiniz denememek en iyisidir. Herhangi bir uygunsuz hareket, bir servis merkezine yapılan pahalı bir çağrı ile yaygın sonuçlara yol açacaktır. Hasarı kendi kendinize onarmaya çalışmamanız tavsiye edilir, ancak derhal kalifiye bir uzmanla iletişime geçilmelidir.