Halıdan çay lekesi nasıl çıkar meltem açıkel

Çay lekelerinin nasıl çıkarılacağını biliyor musun?

Haldan cay lekesi nasl ckar, Haldan cay lekesi nasl ckar Meltem Ackel, Beyaz haldan leke nasl ckarlr, Beyaz halıdan leke nasıl çıkarılır, Halıdan çay lekesi nasıl çıkar,

Çay lekeleri çok önemli görünmeyebilir. Sonuçta, bu soluk sıvı pek bir iz bırakmıyor gibi görünüyor, değil mi? Pek sayılmaz.

Çay lekeleri açık renkli olabilir, ancak bir bardağın içinde bıraktıkları kahverengi renk değişimini ve çıkarmanın ne kadar zor olduğunu unutmayın. Aynı şey kıyafetlerde, halılarda ve döşemelerde kalan çay için de geçerli.

Haldan cay lekesi nasl ckar, Haldan cay lekesi nasl ckar Meltem Ackel, Beyaz haldan leke nasl ckarlr, Beyaz halıdan leke nasıl çıkarılır, Halıdan çay lekesi nasıl çıkar,

Ancak, ıslatmadan lekeli temizlemeye ve sabunla ovmaya kadar çay lekelerinin gitmesini sağlayacak birkaç ipucu ve püf noktası var.

En iyi yöntem olduğunu düşündüğünüzü seçin ve işe yaramazsa başka bir teknik deneyin.

Giysilerden çay lekelerini çıkarın

Bazen evlerimizden çıkmadan önce bir bardak çayın tadını çıkarırız ve istemeden kıyafetlerimize biraz çay dökeriz.

Ya da günün sonunda çayın tadını çıkarırsınız ve tam kanepede dinlenirken bir yudum almak üzereyken çocuğunuz size atlar ve sıcak içeceği üzerinize döker.

Nasıl olursa olsun, en iyi strateji lekeyi mümkün olan en kısa sürede çıkarmaktır; ne kadar uzun kalırsa, çıkarmak o kadar zor olur. Ama önce çay lekelerini giysilerden çıkarırken hangi seçeneği seçeceğinize karar vermelisiniz.

 • Çay lekesini soğuk suyla iyice durulayın. Çayı kumaşın içinden çıkarmak yerine yüzeyden çıkarmayı denemek için giysinin arkasından mümkün olduğunca lekeyi durulamayı deneyin.
 • Sıvı bir deterjan kullanın ve çay lekesini nazikçe ovalayın. Deterjanı en az 5 dakika çay lekesi üzerinde bekletin. Leke eski veya kuruysa, çay lekesini deterjanla ovun ve 30 dakika soğuk suda bekletin.
 • Giysileri iyice durulayın. Çay izleri kalırsa sıvı çamaşır deterjanını çay lekesinin üzerine sürün ve 10-15 dakika ılık suda bekletin.
 • Çay hala ıslakken doğrudan lekeye kalın bir tabaka karbonat sür. Toz, çayı emecek, kahverengi rengi kumaştan çekip tozun içine çekecektir. Bir gece bırakın ve ardından tozu kazıyın. Lekenin çoğu çıkarılmalı ve ardından temizliği denemek ve bitirmek için çamaşırları çamaşır makinesine atabilirsiniz.
 • Soğuk su ve oksidan leke çıkarıcı solüsyonuna batırın
 • Bu denemelerden sonra hala çay lekesinin izleri kalırsa, bir leke çıkarıcı çubuk, jel veya sprey uygulayın ve normal yıkamadan önce 5 dakika bekletin.
Haldan cay lekesi nasl ckar, Haldan cay lekesi nasl ckar Meltem Ackel, Beyaz haldan leke nasl ckarlr, Beyaz halıdan leke nasıl çıkarılır, Halıdan çay lekesi nasıl çıkar,

Ayrıca okuyun: Çay içmek glokomu önlemenize nasıl yardımcı olabilir?

Halı ve döşemeden çay lekelerini çıkarın

İyi bir kitapla dinlenirken ya da en sevdiğiniz programı izlerken bir fincan çayın tadını çıkarmayı sevdiğinizi biliyoruz, bu nedenle mobilyanızın üzerine çay dökmeniz çok muhtemeldir.

Ancak özel bir döşeme temizleyicisi almak için acele etmeye gerek yoktur; Evinizde bulunan temel malzemeleri kullanmayı deneyebileceğiniz basit bir yöntem var.

 • 1 yemek kaşığı bulaşık deterjanı ve 1 yemek kaşığı sirkeyi 2 su bardağı soğuk suyla karıştırın.
 • Lekeyi silmek için bu solüsyonu ve temiz beyaz bir bez kullanın. Lekeyi çıkarmak için halı veya döşeme mümkün olduğunca ıslak olmalıdır. Ardından sıvı emilene kadar kurulayın.
 • Çay lekesi çıkana kadar bu adımları tekrarlayın.
 • Leke çıkarıldıktan sonra, temizleme solüsyonunu çıkarmak için alanı yeni bir beyaz bez ve düz soğuk suyla temizleyin. Kurulayın ve kurulayın.
 • Bu adımlar işe yaramazsa, çay lekesini kuru temizleme çözücüsü veya halı veya döşeme temizleyicisi ile çıkarmayı deneyebilirsiniz.