Gümüş hızlı ve etkili bir şekilde nasıl temizlenir

İşte gümüşünüzü temizlemenin bazı kolay yolları
Hepimiz bir gümüş çekmeceyi açmanın ve aniden olması gerektiği gibi görünmediğini keşfetmenin şokunu yaşadık. Gümüşü nasıl temizleyeceğini düşünen tek kişi sen değilsin.

Aslında sadece gümüş yemek takımı değil, birçok eşya kararmaya maruz kalabilir; kolyeler, madeni paralar, yüzükler, çatal bıçak takımları, tabaklar, yemek takımları, zincirler, gümüş, bilezikler, süs eşyaları, aletler ve daha fazlası.

Profesyonel gümüş PARLATMA
,
Gümüş nasıl PARLATILIR Kadınlar Kulübü
,
Soda ile gümüş PARLATMA
,
Altın PARLATMA Cilası
,
Gümüş tepsi nasıl PARLATILIR
,
GÜMÜŞ PARLATMA sirke
,
Ketçapla gümüş PARLATMA
,
Altın sarısı kolyem karardı,

Muhtemelen merak ediyorsunuz… Gümüşü temizlemek mümkün mü? Gümüş parlatmak için hangi yöntemler mevcuttur? Kararmış gümüşün bir daha yeni görünebilir mi?

Neyse ki, kirli gümüş eşyalarınızı temizlemek için bazı kolay peasy çözümleri var. Doğru kaynaklara sahip herkes bu hızlı temizleme yöntemlerini takip edebilmelidir. Bu yüzden biraz zamanla, kararlılıkla ve sıcak ipuçlarıyla, gümüş sofra takımlarınızı da yenileyebileceğinizi biliyorum.

Gümüş temizliği için kabartma tozu yöntemi, folyo yöntemi ve koka-kola yöntemi dahil olmak üzere yaygın olarak bilinen üç prosedür vardır. Gümüş temizliği için her bir ev ilacını daha iyi anlamanıza yardımcı olmak için, her işlem için gerekli adımları artıları ve eksileri ile özetleyeceğiz.

Ama lekeli gümüş nedir?

Gümüşünüz neme, havaya veya korozyon tabakasına neden olan diğer kimyasal bileşenlere maruz kaldığında kararabilir (renk atabilir). Gümüşten yapılan ürünler genellikle diğer metallerle karıştırılır ve genellikle hava, kirlilik ve diğer kimyasallarla (saç spreyi, parfüm vb.) Reaksiyona girerek gümüşün kararmasına neden olan bu ek metallerdir.

Ama neyse ki sadece üst katmanlardadır, bu nedenle aşağıdaki yöntemlerden biri ve dirsek gresi ile kolayca çıkarılabilir. Kararmanın zamanla daha da kötüleşeceğini unutmayın; bu nedenle, büyük bir görev olmaması için mümkün olan en kısa sürede temizlik yapmanız önemlidir.Önemli bir ipucu: Gümüş lekelenmeye ne kadar çabuk son verirseniz, temizleme işleminiz o kadar kolay olacaktır.

Gümüş kabartma tozu ile nasıl temizlenir

Çoğu insan yetişkinliğe girdiğinde, kabartma tozunun her şeye cevap olduğunu anlamaları çok uzun sürmez ve bu durumda yine birinci sınıf çözümdür. Fırınınızı kabartma tozu ile temizlemeye benzer şekilde , gümüşü kabartma tozu ile temizlemek, lekelenme belirtilerini ortadan kaldırmak için en yaygın kullanılan yöntemlerden biridir.

Bu işlemi gerçekleştirmek için ihtiyacınız olan tek şey, gıdaya uygun kalitede bir kap, kabartma tozu, cila bezi ve bol sudur.

Kabartma tozu ile temizleme adımları

 1. Kabınızı alın ve% 75 ılık suyla doldurun.
 2. 3 yemek kaşığı karbonat ekleyin (çok miktarda gümüş veya büyük bir kabınız varsa daha fazla).
 3. Karbonatı bir kaşık veya mikser ile yavaşça suya karıştırın.
 4. Gümüş eşyalarınızı yavaşça kaba bırakın. Tüm bir yemek setini veya çeşitli mücevher parçalarını temizlemeye çalışıyorsanız, devam eden birden fazla kap bulundurmanız gerekebilir.
 5. Kapağı kapatın ve bir gece dinlenmeye bırakın.
 6. Ertesi sabah gümüşü kaptan çıkarın ve temiz bir parlatma bezi ile yumuşak bir şekilde silin.
 7. Kararmayı gidermek için ne kadar ilerleme kaydedildiğini değerlendirin. Memnun kalırsanız, gümüşü tamamen kurutun ve bunun iyi yapılmış bir iş olduğunu düşünün. Gümüş üzerinde hala koyu lekeler varsa, istenilen sonuçlar elde edilene kadar işlemi baştan tekrarlamanız gerekebilir.

En iyi ipucu: Kilerinizde biraz sirke varsa, ikinci adımda karbonat karışımına az miktarda da eklenebilir. Ancak bu zorunlu bir gereklilik değildir.

Anlaşılır bir şekilde, gümüşü temizlemek için kullanılan kabartma tozu yöntemi çoğunlukla basitliği ve etkinliği nedeniyle sevilir. Bununla birlikte, kirli gümüşünüzün ciddiyetine ve ne kadar gümüşün temizlenmesi gerektiğine bağlı olarak, tatmin edici bir sonuç elde etmek için işlemi beş defaya kadar tekrarlamanız gerekebilir.

Kabartma tozu artıları:

 • Malzemeler çok pahalı değil (çoğu insan zaten evde biraz Tupperware ve kabartma tozu içiyor)
 • Sizin adınıza fazla çaba gerektirmez
 • Doğru yapıldığında, yöntemin yüksek etkinlik oranları vardır.
 • Kabartma tozu ile temizlemenin birçok yolu vardır
 • Kabartma tozu ile kendi güvenliğiniz için çok düşük bir risk vardır

Kabartma tozu eksileri:

 • Gümüşü gece temizlenirken kullanamazsınız
 • Tupperware kabınız, kabartma tozu tangından kurtulmak için bulaşık makinesinde birkaç döngü gerektirebilir.
 • Kesin bir sonuç elde etmek için adımları birkaç kez tekrarlamanız gerekebilir ve bu sonuçta birkaç gün sürebilir.

Gümüş folyo ile nasıl temizlenir

Folyo, çok kullanımlık başka bir harika üründür ve kirli gümüşü temizlemenin ikinci en popüler yolu folyodur.

Bol miktarda alüminyum folyo, plastik bir kap veya küvet, mikrofiber bez ve biraz kaynamış suya ihtiyacınız olacak.

Folyo ile gümüşü temizleme adımları

 1. Sağlam plastik kabınızı alüminyum folyo ile kaplayın. Tabanı ve yanları örtün.
 2. Her bir gümüş parçasını folyo ile sarın ve folyo sargının içine sıkıca sarıldığından emin olun.
 3. Folyo sarılı gümüşü kabın içine yerleştirin.
 4. Kabı kaynar suyla doldurun.
 5. Gümüşü beş dakika sonra çıkarın ve folyodan açın. (Hem gümüş hem de folyo son derece sıcak olacağından dikkatli olun. Koruyucu eldiven giymek isteyebilirsiniz.)
 6. Hemen yumuşak, temiz bir mikrofiber bezle temizleyin.

Bu yöntem, sıcak alüminyumun gümüşünüzün üzerindeki matlaştırıcı kaplamayla nasıl reaksiyona girdiğinden dolayı etkilidir. Siyah lekenin içindeki kimyasallar aslında gümüş ürününden su kanalı yoluyla folyoya aktarılır. Folyo ambalajı çıkardığınızda, şimdi gümüş yerine folyo üzerinde koyu lekelerin bulunduğunu bile fark edebilirsiniz.

Folyo artıları:

 • Yöntem hızlıdır ve genellikle on beş dakika içinde tamamlanır
 • İşlemin nispeten etkili olduğu biliniyor, çoğu insan gümüşlerinin görünümü üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu bildiriyor.
 • İhtiyaç duyulan malzemeler pahalı veya bulunması zor değil
 • Bazıları tarafından diğer temizleme yöntemlerine göre daha doğal bir temizlik ürünü olarak kabul edilmektedir.

Folyo eksileri:

 • Kaynar su cildinizi kolayca yakabileceğinden kendi güvenliğinize dikkat etmeniz gerekir.
 • Karbonat temizleme yöntemi kadar etkili olduğu bilinmemektedir.

Gümüş kok ile nasıl temizlenir

Gazlı içeceklerin içmenin lezzetli olduğunu hepimiz biliyoruz, ancak aynı zamanda kararmış gümüşü temizlemek için de yararlı olabilirler. Gümüşü temizlemek için kullanılan kola yöntemi, kabartma tozu yöntemine çok benzer.

İhtiyacınız olan tek şey güvenilir bir plastik kap, pamuk bazlı bir bez ve bir şişe kola içeceği.

Kok ile gümüşü temizleme adımları

 1. Kabınızı% 75 kabarcıklı kolalı meşrubatla doldurun. Optimum köpürmeyi sağlamak için kola şişesi yeniden açılmalıdır.
 2. Gümüşünüzü kaba koyun ve en az bir saat bekletin.
 3. Gümüşü çıkarın ve pamuklu bezinizle nazikçe silin.

İlginç bir şekilde, bu yöntem işe yarıyor çünkü kolanın güçlü asit bileşeni gümüş eşyalardaki lekeyi çekiyor ve onları herhangi bir kirli kaplamadan kurtarıyor. En iyi sonuçlar, soğutulmuş bir içecek yerine oda sıcaklığında kola kullandığınızda ortaya çıkar.

Kok temizleme artıları:

 • Bu basit bir yöntemdir
 • İşlem% 100 güvenlidir
 • Tüm yöntemin tamamlanması yalnızca bir saat kadar sürer

Kok temizleme eksileri:

 • Kola bazen gümüşünüzün üzerinde ovalanması gereken şekerli bir kalıntı bırakabilir.
 • İşlemden sonra gümüşünüz de yapışkan olabilir, bu yüzden sabunlu suda iyice yıkamanız gerekecektir.

Ama bekleyin, neden üç yöntemi birden kullanmıyorsunuz!

Madeni paralarınızı, mücevherlerinizi, çatal bıçak takımlarınızı ve ev eşyalarınızı temizleyen en hayranlık uyandıran sonuç için, önerimiz her yöntemi birbiri ardına veya tek seferde birlikte tamamlamanızdır.

Hem kabartma tozu hem de kolayı tek bir karışık çözelti haline getirebilir, bir kaba boşaltabilir, folyoya sarılı gümüş ürünlerinizi ekleyebilir ve gece boyunca dinlenmeye bırakabilirsiniz. Öğeleri sabah açtığınızda, olumlu sonucu görebilmeniz için sadece bir bezle hızlıca silinmeleri gerekecek.

Öyleyse, gümüşü hızlı bir şekilde nasıl temizleyeceğinizi, siyaha dönen gümüşü nasıl temizleyeceğinizi ve gümüşü temizlemek için en iyi ev ilacının ne olduğunu merak ediyorsanız, biraz folyo, kabartma tozu ve kola için dükkanlara gitmenizi öneririz.

Gümüş cila nasıl kullanılır

Hırdavat veya markete gidip tavan koridoruna yürürseniz, birkaç farklı gümüş temizleme ürünü göreceksiniz. Sıvı bir cila ve ayrıca tek kullanımlık bezler göreceksiniz.

Sıvıyı kullanırsanız eldiven giymelisiniz ve kararmaya sürmek için sünger, bez veya pamuk kullanabilirsiniz. Bu, yukarıdaki set ve unut yöntemlerinden biraz daha fazla çaba gerektirecektir.

Kirleri parlatmak için kimyasal olarak işlenmiş tek kullanımlık parlatma bezlerini de kullanabilirsiniz. Bunlar, yukarıdaki yöntemler kadar çevre dostu değildir.

Gümüş nasıl saklanır

Tamam, gümüşünüzün tekrar kararmasını nasıl önleyebilirsiniz?

Isı ve nem kararma reaksiyonunu hızlandırır, bu yüzden onu değişen iklim bölgelerinden, örneğin çatı katından veya bodrumdan uzak tuttuğunuzdan emin olun.

Genellikle gümüş eşyalar satın aldığınızda, içine koymak için bir malzeme çantası (Tiffany & Co’nun mavi çantasını düşünün) alırsınız. Şimdi, bunlar sebepsiz değildir, kararma sürecini durdurmak için genellikle kimyasallarla işlem görürler.

Ayrıca sızdırmaz bir torbaya koymadan önce eşyalarınız için kullanabileceğiniz asitsiz kağıt mendil de var. Bulunan nemi emmek için silika jel de eklemek isteyebilirsiniz.

Ancak kauçuk gümüşü aşındırabileceğinden asla kauçuğu ve gümüşü yan yana koymayın.

SSS

Gümüşü temizlemek için en iyi ev çare nedir?

Bu, tercihinize bağlıdır, ancak gümüşü temizlemek için bir ev ilacı için en ekonomik seçenek karbonattır. Genellikle pişirme nedeniyle büyük miktarlarda bulunduruyoruz, bu yüzden gümüşünüzle birlikte bir kaba koymak ve bir gecede bırakmak ucuz ve kolay bir çözümdür.

Siyaha dönen gümüşü nasıl temizlersin?

Gümüşün siyaha döndüyse, kararmış demektir. Birkaç farklı renkte ortaya çıkabilir ve alarma geçmeye gerek yoktur, sadece iyice temizlemeniz gerekir. Harika bir başlangıç ​​noktası olarak karbonat, folyo veya gümüş parlatma ürünlerini kullanabilirsiniz.

Gümüşü hızlı bir şekilde nasıl temizlersiniz?

Gümüşü hızlı bir şekilde temizlemeniz gerekiyorsa, en iyi yol, mağazalardan alınan sıvı bir gümüş cila veya düşük toksisiteli sürdürülebilir bir yaklaşım istiyorsanız alüminyum folyo yöntemidir. Bu, gümüşünüzün kısa sürede tekrar parlamasına neden olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir