Fransız mutfağı hakkında 5 merak

Moda, lüks, şampanya, turlar, Eyfel Kulesi, peynir … Fransa’dan daha tipik bir şey yok. Ve inkar edemeyiz, komşularımızın herkesten daha iyi yaptığı şeyler var. Özellikle, henüz adlandırmadığımız bir tane. Hangisi olduğunu biliyor musun? Voilà! Pişirmek. Elbette kullandığınız ve bilmediğiniz birçok teknik ve tarif vardır. aşk diyarından geldiler. Kal ve onlarla tanış.

1. Beşamel sosu

17. yüzyılda Duke Louis de Béchameil (dolayısıyla adı) için bir aşçı tarafından icat edildiğine inanılıyor. Tarifi oldukça basit olduğu için birçok yemekte kullanıyoruz. Ancak, yaparsanız mikser olmadan sana biraz dirençli olabilir. Bu nedenle, topaklanmayı önlemek için unu eleyerek buzdolabından asla soğuk olmayan ılık veya sıcak süt kullanmanızı tavsiye ederiz. Böylelikle hamur çok daha homojen olacaktır.

2. beze

Biliyor musun beze Fransa’da ilk kez mi popüler oldu? Buluşu hakkında birkaç teori var, ancak en çok kabul gören, İsviçre’nin Meiringen kasabasından bir pasta şefi tarafından yaratıldığı ve Louis XV mahkemesinde moda haline geldiği. İkinci eşi Maria Antonieta’nın bu tatlıyı sevdiği söyleniyor.

Beze sıkı yapmanın bir püf noktası, gideceğiniz kabı ısıtmaktır. beyazları yençünkü kremanın aksine, yükselmek için ısıya ihtiyaçları vardır. Ancak dikkatli olun, çok fazla ısıtırsanız pişeceklerdir! Biraz tuz veya limon suyu da koyabilirsiniz.

3. Papillot

Fransız kökenli çok sağlıklı bir diğer teknik, 19. yüzyılın başında Fransa’nın en prestijli tekniklerinden biri olan ve özellikle balık, sebze ve beyaz et pişirmeye uygun olan papillottur.

Fransa’da papillot, saç tellerini sarmak ve kıvırmak için kullanılan bir kağıt parçasıdır. Bu yüzden yiyecekleri alüminyuma sarmak, parşömen kağıdına, marul yapraklarına … aklınıza gelen ne varsa!, Kendi suyunda pişirmek için bu tekniğe adını veriyor. Ponlos a 180ºC, yumuşak ve lezzetli olacaklar.

4. Kruvasan

Tarifi Fransa’da ilk kez yazıldı ve kökeni çok merak ediliyor: 1683’te Türk ordusu gece Viyana’ya saldırdı ve çalışan fırıncılar alarma geçti. Osmanlı tarafını mağlup ettikten sonra Türk bayrağını alay konusu olarak hilal şeklinde somun yaparak zaferlerini kutladılar. Onlar ilk versiyonuydu Kruvasan, en iyilerimizden biri ve en popüler kahvaltılar.

Ama bunları hamburger yapmak için de kullanabileceğinizi biliyor muydunuz? Çok küçük parçalara ayırın ve biraz tuz ve karabiber ile kıymaya ekleyin. Onlara kabarık ve çok yumuşak bir doku verecektir.

5. Lorraine kiş

Kesinlikle bildiğiniz bir başka Fransız yemeği Lorraine kiş. Orijinal tarif, Kuzey Fransa’da bir bölge olan Lorraine’den geliyor ve sadece krema ve yumurta vardı. Günümüzde genellikle peynir ve domuz pastırması eklenir, ancak bir kiş hazırlamanın sayısız yolu vardır.

Bu yüzden, mükemmel kiş için ne koyacağınızı bize söylemenizi ve hangi MasterChef yarışmacısının kendi kişilerini koyduğunu öğrenmenizi öneririz. pişmiş. Doğru ve en orijinal cevap bir MasterChef önlüğü kazanacaktır.

Yorum yapmak için 10 Haziran saat 15: 30’a kadar vaktiniz var… Ne bekliyorsunuz?

Yazar hakkında

'src =