Fransız baget – 7 tarif

Ayna, iç mekanın hem işlevsel hem de dekoratif unsurudur. Bir ayna yardımıyla alanı görsel olarak genişletebilir, duvarları dekore edebilir, odanın dekorasyonunu tamamlayabilirsiniz. Böylece, uzun aynalar tuvali görsel olarak daha yükseğe çıkarır ve yatay olarak uzatılmış aynalar duvarları genişletir. Yansıma etkisi, odadaki ışık miktarını artırır.

Bu mobilya parçası oturma odası, yatak odası, koridor, giyinme odası, banyoya yerleştirilebilir. Doğru seçilmiş çerçeve, tasarım özelliklerini vurgulayacak ve aynayı ortama uyumlu bir şekilde yerleştirecektir.

Baget şeklinde dekore edilmiş aynalar, mekanı şık ve farklı kılar. İç mekana merkezi bir vurgu veya özlü bir ekleme yapılabilir. Çerçeve imalatı için doğal ahşap, MDF, alüminyum, plastik kullanılmaktadır.

Mutfak perdeleri ve baget seçimi

Mutfak için korniş seçmeden önce terminolojiyi anlamanız gerekir.

Mesleki kelime dağarcığında, aşağıdaki kavram tanımlamaları kabul edilir:

 • Perde, perdelerin tuvalidir;
 • Baget, perdelerin asıldığı bir çubuk veya tahtadır;
 • Korniş, bir şeyi gizleyen, örten veya süsleyen dekoratif bir paneldir.

Pencere açıklığının tasarımı sadece tadı değil, aynı zamanda evin sahiplerinin pratik yaratıcılığını da vurgular.
Pencere açıklığının tasarımı sadece tadı değil, aynı zamanda evin sahiplerinin pratik yaratıcılığını da vurgular.

Mutfak iç mekanının tüm ayrıntılarını başarılı bir şekilde seçmek için, iç tasarımın mantığına ve becerilerine hakim olmanız gerekir.

Mutfak perdeleri:

 1. Tek katmanlı, bir sıra perdeden oluşur;
 2. Çift katmanlı, iki sıra perdeden oluşur;
 3. Çok katmanlı, sonsuz sayıda perdeden oluşan, genellikle 3 ila 5 arası.

Perdelerin tarzına göre mutfak için bir baget seçmeniz gerekiyor. Baget duvara yapıştırılabilir (geleneksel versiyon, bu özel tasarım halk arasında “perde” olarak adlandırılır) veya tavana yerleştirilebilir. Tavan pervazları, alçak tavanlı odalar için uygundur, çünkü odanın hacmini görsel olarak arttırırlar.

Malzemeye göre bagetler:

 • Metalik;
 • Plastik;
 • Ahşap.

Odadaki tüm metal parçalar aynı metale uyacak şekilde tasarlanmalıdır. Kulaklığın bronz bağlantı parçaları varsa, bronz bir çerçeveye ve gümüşse gümüşe ihtiyacınız vardır. Perde bagetinin şekli genellikle bir çubuktur (çubuk). Raylı düz çubuk şeklinde veya aralarında bir ip veya ipin gerildiği iki braket şeklinde bagetler vardır.

Perdeler ağır ve çok katmanlı ise, perdelerin birbirinden bağımsız hareket etmesi için birkaç raylı (perde sayısına göre) baget satın almanız gerekir.
Perdeler ağır ve çok katmanlı ise, perdelerin birbirinden bağımsız hareket etmesi için birkaç raylı (perde sayısına göre) baget satın almanız gerekir.

Perdeler kısa, hafif veya tek katlı ise çizgili baget kullanabilirsiniz.

Bagetin mutfağın görsel izlenimine etkisi:

 1. Karanlık bir duvar pervazı, pencere açıklığının ana hatlarını açıkça çizer, dikkat çeker ve pencerenin genişliğini azaltır;
 2. Hafif ve göze çarpmayan bagetler pencereyi görsel olarak genişletir;
 3. tavan pervazları, tavanı daha yükseğe ve odayı daha parlak hale getirmeniz gerektiğinde kullanılır.

Perdeli baget üzerine estetik bir yük yüklenmemiş ise korniş ile güvenle kapatabilirsiniz. Meraklı gözlerden perdelerin tutturulmasının gizlendiği iç mekanlar genel olarak daha şık ve seçkin görünüyor.

Diğer orijinal çerçeveler

Malzeme seçiminin kapsamı o kadar büyük ki, sahiplerin her gün gördüğü her şey kullanılıyor. Bu alışılmadık ürünlere güzel kelime “baget” demek tam olarak doğru değil ama işlerini yapıyorlar.

Kaşıklar, çatallar ve bıçaklar

Aynalı baget: ilginç çözümler, ancak minimum dekor maliyetleri

Bu çerçeve, en büyük orijinalin unvanını hak ediyor. Ancak, dekoratif unsur sadece mutfağı değil aynı zamanda koridoru ve banyoyu da dekore edebildiğinden hayranlarını bulacak. Bu iş hiç de karmaşık değil, ancak çok sayıda çatal bıçak takımının anında kaybını garanti ediyor.

Önce seçilen plakaya arka tarafta bir ayna yapıştırılır – kartondan yapılmış bir daire. İş parçası kuruduktan sonra üzerine kaşıklar, çatallar ve / veya bıçaklar yapıştırılarak cihazları kendi takdirine göre değiştirir. Ancak bu dekoratif unsurlar oksitlenmemeli, kararmamalı veya kararmamalıdır.

Halatlar, halat örgüler

Aynalı baget: ilginç çözümler, ancak minimum dekor maliyetleri

Bu, bu durumda aynalar genellikle oldukça büyük olduğundan, sağlam bir taban gerektiren başka bir seçenektir. Bu tür bir tasarım yuvarlak veya oval nesnelerde daha iyi görünür, ancak birkaç parça kalın ip dikdörtgen bir ürünü bile süsleyebilir.

Ayna bir “pay” ile kesilerek tabana tutturulur. İp veya ipten bağlanan bir ip veya örgüler etrafına sıralar halinde yapıştırılır. Ürün genellikle deniz malzemeleri ile dekore edilmiştir – çakıl taşları, deniz kabukları, çapalar veya direksiyon simidi.

Çerçeveli dondurma çubukları

Aynalı baget: ilginç çözümler, ancak minimum dekor maliyetleri

Yuvarlak aynalar için yapılan bagetler özellikle ilginç görünüyor. Ayrıca bir karton tabana tutturulmuşlardır, ancak sıralar halinde yapılırlar. Bu çerçevelerin şekli en sıra dışı olabilir. Bitmiş ürünler akrilik boya veya vernik ile kaplanmıştır. Işınlarla güneş şeklinde serilen çubuklar altın boya ve cam boncuklarla süslenmiştir.

Bir ayna için bir baget eldeki hemen hemen her malzemeden yapılabilir, bu nedenle yaratıcı yazarların kafalarında sürekli yeni fikirler doğar. Herkes kendi versiyonunu bulabilir, ancak önce uykuda olan bir fanteziyi uyandırmanız gerekir. Bu video, yaratıcılık için gerekli ivmeyi sağlayabilir:

Mutfak ve mutfak seti için perde çubukları

Perde çubuğu, perde bağlantı elemanlarının süslenmesine yardımcı olur.

Perde çubukları nelerdir:

 • Kumaştan, genellikle perde modelinin kendisi sağlar;
 • Ahşaptan, MDF’den bu seçenek odadaki mobilyalarla birleştirilmelidir;
 • Alçı, plastik veya taştan, genellikle kabartmalı, sıva.

Pencere açıklığının yanı sıra korniş mutfak ünitesi için kullanılır, ürün dolapların üst kenarını kapatır. Mutfaktaki ahşap korniş göze çarpmamalı, bu elemanın görevi perdelerin veya mobilyaların güzelliğini vurgulamaktır. Bir mutfağın üzerine bir korniş takmak çok fazla yetenek gerektirmez.

Kornişin alt kenarı, doğrudan dolabın üst ufkuna köşeler veya braketlerle tutturulmuştur.
Kornişin alt kenarı, doğrudan dolabın üst ufkuna köşeler veya braketlerle tutturulmuştur.

Kornişin çökmesini önlemek için sadece yeni sabitleme ekipmanı kullanmanız, ürünü sağlam bir şekilde sabitlemeniz, işinizin sonucunu kontrol etmeniz gerekir. Korniş ne kadar ağır ve masifse, bağlantı elemanları o kadar güçlü olmalıdır. Alışveriş merkezlerinde ve hırdavatçılarda kurulum için ihtiyacınız olan her şeyi satın alabilir, ürün örnekleri ile tanışabilirsiniz.

Kornişin boyutlarını hesaplamak için, mutfak setinin üst kenarının uzunluğunu ve pencere açıklığını önceden doğru bir şekilde ölçmeniz gerekir.

Çerçeveden, korniş, merkezi simetri eksenine göre her yönde 15-25 cm çıkıntı yapmalıdır. Üst korniş, soyunma kutuları ile aynı anda bitmelidir. Ürünün bileşimi gerektiriyorsa 2-3 cm’lik bir çıkıntı diyelim. Satışta mutfak için çok çeşitli perde çubukları bulabilirsiniz.

Formda hangi seçenekler var:

 • Pürüzsüz;
 • Kabartmalı;
 • Basamaklı.

En popüler olanı taç korniştir. Mutfak ünitesinin üst çevresine eksiksiz ve bakımlı bir görünüm kazandıran çok aşamalı bir modeldir.

Bu öğenin iç işlevleri

Aslında, bu kadar günlük ve görünüşte basit bir ev eşyası, odanın genel görünümünü iyileştirmek için birçok özelliğe sahiptir. Yardımı ile alanı genişletebilir ve küçük bir odayı iki kez görsel olarak büyütebilirsiniz. Tam duvar aynası bu özellikle en iyi sonucu verir.

Bir ayna, doğru yere yerleştirilirse odayı daha parlak hale getirebilir – bir lamba veya pencerenin karşısında. İç mekanın bu önemli parçasını yerleştirmek için doğru yeri bulmak önemlidir.

Pencerenin dışında en iyi manzaraya sahip değilseniz, camda yansımasını önlemeniz önerilir. Aynalar, dolap kapılarını, duvarları ve hatta tavanları güzelce dekore edebilir. Aynalı süslemeler, mekanınızı dekore ederken doğru kullanırsanız çok şık görünecektir ve rahat dünyanıza yerleştirmek için fikirleriniz varsa bir baget iyi bir çözümdür.

Mutfak için güzel korniş tacı

Doğal ahşap gibi stilize edilmiş malzemeler, aynı anda ürünün şık bir görünümünü elde etmenizi ve finansal kaynaklardan tasarruf etmenizi sağlar. Ceviz, meşe, kayın, maun için kornişler MDF’den üretilmektedir. Orijinal oyma kabartmalı ürünler var, daha minimalist seçenekler var.

Mutfak için bir kornişi başarılı bir şekilde seçmek için hangi nüansların dikkate alınması gerekir?:

 1. Simetri… Bazı mutfak takımları, örneğin köşe olanlar gibi asimetrik bir kompozisyonda düzenlenmiştir. Bu durumda, kornişin de net bir simetri ekseni olmamalıdır; tekrar eden elemanların bulunduğu seçenek işe yarar.
 2. Doku… Mutfaktaki mobilyalar parlaksa, tamamen aynı parlaklığa sahip bir kornişe ihtiyacınız var. Mat mobilyalar için – mat.
 3. Tarzı… Korniş ve kulaklığın üslup birliği, tüm oda için tonu ayarlamaya yardımcı olacaktır. Mobilya ve dekorasyon sadece birbiriyle değil, birbirini tamamlamalıdır.

Perde çubuğu seçerken en iyisi katalog veya fotoğraf kullanmak değil, örnekleri görmek
Perde çubuğu seçerken en iyisi katalog veya fotoğraf kullanmak değil, örnekleri görmek

Planı uygulamak için kendinize ilham vermek için, hazır daire iç mekanlarına sahip fotoğrafları görebilirsiniz. Vernikle boyanmış ve bir boya bileşimi ile emprenye edilmiş ahşap ürünlerin yapay aydınlatmaya farklı tepki verdiği akılda tutulmalıdır.

Çoğu büyük üretici, alıcıya her zaman ürünlerine dokunma ve ürünü değerlendirme fırsatı verir. Ağaç işleme beceriniz varsa boyanmamış bir korniş alabilir, uzunluğu kendiniz seçebilir ve renklendirebilirsiniz. Bu oldukça zor bir görev, ancak bir yazarın mutfağını yaratma hedefini belirlerseniz bununla başa çıkmak oldukça mümkün.

Mozaik kontrplak çerçeve

Aynalı baget: ilginç çözümler, ancak minimum dekor maliyetleri

Bir ayna için bu kadar sıra dışı bir çerçeve yapmak için herhangi bir uygun malzeme kullanılır. Fayans, tabak, ayna, renkli veya sıradan cam parçaları olabilirler. Onlara zarif bir alternatif, güzel mücevherler (veya toplu olarak satılan ürünler), orijinal bir yedek – küçük kabukları, deniz taşları. Bu bagetler, yuvarlak veya oval aynalar gibi daha zorlu ürünler için idealdir. Pratik ve güvenilir kontrplak (veya sunta) da burada bir çalışma üssü görevi görür. Dekoratif elemanlara ek olarak, ihtiyacınız olacak:

 • elemanlar arasındaki boşluklar için harç (kiremitli);
 • tabanı kesmek için demir testeresi veya testere;
 • mozaik, porselen veya herhangi bir ince tabaka için yapıştırıcı;
 • kontrplak üzerine camı sabitlemek için bir tabanca ile yapıştırın;
 • derz doldurmak için bir spatula ve izlerini çıkarmak için bir sünger.

Bu durumda taban da aynanın boyutundan daha büyüktür, ancak mozaik tasarım için herkes kendi alanını seçer. Ancak büyük mozaiklerin daha fazla zaman ve sabır gerektireceğini unutmayın. İlk önce kontrplağa bir ayna yapıştırılır. Kompozisyon kuruduktan sonra, tabanın küçük alanlarına yapıştırıcı uygulanır, ardından seçilen elemanlar sabitlenir.

Alçıdan

Alçı, çerçeve için en iyi malzemelerden biridir… Pratiktir ve hasar durumunda tamamen geri yüklemek zor olmayacaktır.

Alçıya, isteğinize bağlı olarak kesinlikle herhangi bir şekil verilebilir, bu da odanızın tarzına tam olarak uygun bir alçı kalıp sipariş edebileceğiniz anlamına gelir.

Ayrıca, alçı doğal bir malzemedir ve toksik değildiruygun bir fiyata sahipken. Beyaz alçı çerçeveler genellikle değerli metalleri taklit eden güzel aksesuarlarla süslenir.