Fırının ızgara işlevi ne için?

İçinde kaç simge ve işlev vardır. fırın! Ne anlama geldiklerini biliyor musun? Bu yazıda hakkında konuşacağız ızgara (veya kesik çizginin göründüğü sembol) fırının en karakteristik işlevlerinden biri olmasına rağmen kullanıcılar arasında bazı şüpheler uyandırmaktadır. Sana söyledikten sonra mikrodalga ızgara ne için, bugün ağabeyi hakkında konuşacağız.

Fırında graten nedir?

Gratinate fırın ızgarasında kahverengi veya kızarmış ekmek belirli yemeklerin üstü. Bosch fırınlarımızla en iyi şekilde yararlanabileceğimiz bu pişirme tekniği, makarna veya patates gibi bazı yemeklere özel ve çok lezzetli bir dokunuş katabilir. Şüphesiz, nasıl ve hangi yemekleri bilin fırında graten fırında pişirilen yemeklerimizin tadını çıkarmamıza yardımcı olabilir.

Fırın ızgarası nedir?

Izgara bir direnç parçada elektrik bulundu üstün fırından, şunlar için ideal Graten makarna ve için Asar et ve Balık. Genellikle büyük veya küçük parçaları kavurmak arasında seçim yapabilirsiniz. hornos Bosch.

-Izgara için geniş yüzey: 3 ısıtma seviyesini ayarlamanıza olanak sağlar. Biftek, sosis veya tost gibi yassı parçaların ızgarada pişirilmesi ve ayrıca graten için. Izgara elemanının altındaki tüm yüzey ısınır.

Geniş yüzeyli ızgara

-Izgara için azaltılmış yüzey: 3 ısıtma seviyesini ayarlamanıza olanak sağlar. Sadece küçük miktarlarda yiyecek için geniş yüzeyli ızgara ile aynı kullanıma sahiptir. Izgara elemanının altındaki orta yüzey ısınır.

Izgara yüzeyi azaltılmış.

Ve ek olarak, ızgara aşağıdakilerle birleştirilebilir: sıcak hava. Kümes hayvanlarını, bütün balığı ve çok büyük et parçalarını kızartmak için bu seçeneği seçin. Izgara elemanı ve hayran etin içi sulu ve dışı çıtır olacak şekilde sırayla açılıp kapatılır. Fan, yemeğin etrafındaki sıcak havayı uzaklaştırır.

Sıcak hava ızgarası

Ayrıca, eğer varsa Buharlı fırınsıcak hava ile kombine edilmiş ızgara fonksiyonu ile ayrıca buhar daha da lezzetli bir sonuç için. Ve mükemmel rosto başka ne eksik olabilir? İç mekanınızın optimum noktada olması. Bunun için ayrıca termometre, bu tür ısıtma ile de uyumludur.

Izgara yapmak için ipuçları

  • Izgara yapacağınız parçayı yerleştirin doğrudan ızgarada. Ek olarak, evrensel tepsi İşlem sırasında açığa çıkan yağı toplamak için en az bir yükseklik aşağıda ve kenar fırın kapağına doğru eğimli olmalıdır. Balık olması durumunda, pişireceğiniz türüne ve büyüklüğüne bağlı olarak üniversal tepsiye ½ litreye kadar su ekleyebilirsiniz. Bu, pişirme alanını temiz tutarken daha az duman üretecektir.
  • Aynı anda iki parça kızartacaksanız, aynı kalınlık ve ağırlıkta olduğundan emin olun ki homojen.

Kızarmış tavuk

  • Zamanın yarısı geçtiğinde parçaları ters çevirin. Kendine biraz yardım et cımbızet veya balığın delinmesi suyunu kaybetmesine ve kurumasına neden olacağından.
  • Eti kavururken, işlem bittiğinde baharatlandırmayı unutmayın. Sayesinde acaksu bırakacak.

Ah! Ve duman çıkarsa endişelenmeyin. Bir yiyeceğin kavrulması yaygındır. Artık ızgaranın ne için olduğu ve nasıl doğru şekilde kullanılacağı konusunda net olduğunuza göre, mükemmel kızartma Hemen köşeyi dönünce.

Yazar hakkında

'src =