Fırını kullanmak için güvenlik ipuçları

O fırın tariflerimizin giderek daha fazla kahramanı oluyor. Çeşitli fonksiyonları sayesinde pişirme imkanı buharla, ne kadar sağlıklı olduğu ve yemeklere sağladığı lezzetli ve yumuşak sonuçları ile mutfakta hak ettiği yeri bulmuştur. Ayrıca onu daha fazla kullanırsanız, bazı önlemleri dikkate almanız gerekecektir. güvenlik fırınınızı kullanmak için. Yoğun bir ısı kaynağı olduğu için belirli önlemler alınmalıdır. Bosch’ta bunları aşağıda bir araya getiriyoruz.

Fırını soğut

  • Pişirdikten sonra, tepsilerin ve aksesuarların hem içinde hem de üzerinde artık ısı olduğundan fırını soğumaya bırakın.
  • Tarifiniz hazır mı ve çıkarabilir misiniz? Ellerinizi pişirme işleminden sonra kapların kazandığı yüksek sıcaklıklardan korumak için daima yalıtkan eldivenler veya eldivenler kullanın.
  • Onu görmeseniz bile, içinde fırın sıcak buhar olabilir. Bu nedenle, kapıyı açarken dikkatli olmanızı tavsiye ederiz. Buharda pişirmeyi bitirdikten sonra ve yeni bir pişirme işlemine başlamadan önce, içinde kalan suyu boşaltın.

lol

  • Fırında bir şeyler pişirdikten sonra fırının içini soğumaya bırakmanızı tavsiye ederiz. temiz hem iç kısım, hem rezistans hem de aksesuarlar (kullandıysanız). Aksi takdirde yemek artıkları, yağ ve kızartma suyu emprenye edilmiş kalır ve uzun vadede hem boşluğa hem de aksesuarlara zarar verebilir, ayrıca büyük miktarda kir biriktirebilir. Fırınınızı nasıl temizleyeceğiniz hakkında bilgi bulabilirsiniz buraya. Eğer varsa horno pirolítico, sadece işlevi etkinleştirmeniz gerekir ve kendi kendini temizleyecektir. Ayrıca, işlem sırasında birinin yanlışlıkla açmasını önlemek için kapı bloke edilir.

İpuçları-fırın-bosch

Pişirme kağıdı nasıl kullanılır

  • Kullandığınızda pişirme kağıdı Herhangi bir tarifte, tepsinin yüzeyine iyi adapte etmeyi unutmayın. En çok tavsiye edilen şey, üzerine onu iyi tutan bir tabak veya kalıp koymaktır. Neden? Fazla kağıdın, fırın içindeki ısı yayan alanlara temas etmesini önlemek için.
  • Kızartmalarınız için mutlaka biraz kullanıyorsunuz alkol lezzet ve aroma sağlar. Bu gibi durumlarda, buhar haznesinin içine alkol veya başka bir madde koymayın çünkü bu ve borular zarar görebilir. Buhar tankına sadece soğuk veya ılık su, hatta herhangi bir katı kalıntı olmadan aromatik su verilebilir.

Buharda pişirmeyi bitirdiğinizde ve fırın soğuduğunda, içini sil kalan suyu giderirseniz, bir dahaki sefere hazır olursunuz. Depoyu yıkarken, yumuşak bir bez ve geleneksel bir deterjanla silin.

Su dökmeyin

  • İle bir kap koydunuz mu Su buhar üretmek için? Fırın sıcakken dökülmediğinden emin olun. Soğumasını bekleyin ve kabı çıkarın.
  • Sahip olması durumunda PerfectBake sensörlü Bosch fırınçelik veya cam kapların kullanılması tavsiye edilir, ancak silikon olanlar kullanılmaz. Bu malzeme, sensörün hassasiyetini etkileyebilecek belirli parçacıklar yayar. Genel olarak, eğer pişirme kapları Normalde fırınınızda kullandığınız koyu renk, lake veya siyah emaye kaplama, ısıyı özellikle iyi emdikleri için o kadar iyidir.
  • Yiyeceklerin içindeki sıcaklığı ölçmek istiyorsanız, fırın termometresiYüksek sıcaklıklara dayanıklı ve pişirme işlemi sırasında ısıyı emmeyen özel bir kaplamaya sahiptir. Fırınınız Bosch termometresi için hazırlanmamışsa ve başka bir termometre kullanıyorsanız, işlemi zaman zaman izlemenizi öneririz çünkü termometre yüksek sıcaklıklar için hazırlanmadıysa etkilenebilir.

aksesuar-fırın-bosch

Tüm bu ipuçlarına ek olarak, Bosch fırınınızın bir çocuk kasası bu, onları açmalarını veya ayarları değiştirmelerini engeller. Etkinleştirmek için ekrandaki anahtar sembolüne 4 saniye boyunca basmanız yeterlidir.

Bu bilgi faydalı mıydı? Fırınınızla ilgili sorularınız için bizimle iletişime geçmekten veya bu yazıya yorum yapmaktan çekinmeyin.

Yazar hakkında

'src =