Fırını çok mu kullanıyorsunuz? Bu hızlı ipuçlarına ve çözümlere dikkat edin

O fırın Özellikle evde çok zaman geçirdiğimiz dönemlerde evimizde vazgeçilmez bir cihazdır. Bütün aile için yemek yapmak için kullanıyoruz. tava, pizza, hamur işleri, rostolar, gratenler … fırın olmasaydı ne olurdu! Bu nedenle, her zaman kullanım kılavuzunu takip ederek mümkün olduğunca özen gösterilmesi çok önemlidir.

Öyle olsa bile, fırınınızın hızlı ve kolay bir şekilde çözülebilecek küçük olaylarla karşılaşması mümkündür. En yaygın olanları görmek ister misiniz?

Hatalı fırın kontrolü

Çoğu kontroller fırınlarımızın oranı dairesel ve kaldırılabilir kolayca, böylece fırın düğmesi çıkarsa endişelenmenize gerek kalmaz. Sadece tutucuya geri koymanız ve tam olarak oturana ve normal şekilde dönebilinceye kadar sıkmanız yeterlidir. Ancak, tutucunun dengesizleşmesine neden olabileceğinden, düğmeyi fırından çok sık çıkarmamanız önerilir.

Fırın kontrolü Dönmüyor uygun şekilde, büyük olasılıkla kir -normalde yağ- altında birikmiştir. Bu durumda, onu ayırmanız, destekten çıkarmak için kumandayı çekmeniz veya eğilinceye kadar dış kenara bastırmanız gerekir ve kolayca kaldırabilirsiniz. Destekten çıkarmayı başardıktan sonra yapmanız gereken hem uzaktan kumandayı hem de braketi temizleyin sabun ve suyla bez kullanarak. Daha sonra, her şeyi yumuşak bir bezle kurutmanız ve uzaktan kumandayı yerine geri koymanız gerekecektir.

Buharlı fırın sorunları

Normalde, bir buharlı fırın düzgün çalıştığında, çok buhar üretir yemek pişirme sırasında. Fırın kendini otomatik olarak kalibre ettiği ve normal bir işlem olduğu için bu sizi endişelendirmemelidir. Sürekli olarak buhar üretiliyorsa ve buharın dışarı çıkmasına izin vermediğini fark ederseniz, en yaygın olanı pişirme süresinin çok kısa olması ve fırının kendini kalibre etmek için zamanının olmamasıdır. Böyle bir durumda fırının fabrika ayarlarına dönün ve cihazın kalibrasyon işlemini tekrarlayın.

Buharlı fırınlarla ilgili bir başka yaygın olay da mesajın görünmesidir. ‘Su deposunu doldur’dolu olup olmadığına bakılmaksızın. Bunun birkaç nedeni olabilir:

  1. Kapı kaplaması açık, bu yüzden kapatılması gerekir. Su tankının 8 Serisi modellerde trimin arkasında ve 6 serisi modellerde yan borunun üzerinde bulunduğuna dikkat edilmelidir, bu nedenle açıksa sistem su tankının seviyesini doğru bir şekilde algılayamaz. .
  2. Su deposu tam oturmamış. İlgili desteklerine oturana kadar iyice bastırarak doğru şekilde takmalısınız.
  3. Su deposu sensörü arızalıbunun için bilgilendirmeniz gerekir Resmi Bosch Teknik Servisi fırınlarımızdan birine sahipseniz ve onarım isteyin.
  4. Tank kazara bir darbeye maruz kalırsa, adetgevşediler ve herhangi bir su kaybına neden oldu. Bu durumda yeni bir depozito talep etmelisiniz.

Fırın kapısıyla ilgili sorunlar

Fırın kapısını çok fazla kuvvetle kapatır veya açarsak, kapatma kancasının biraz ayarsız olması mümkündür. Ayrıca menteşelerle ilgili bir tür olay olması muhtemeldir, bu nedenle onları greslemeniz ve doğru çalışıp çalışmadıklarını kontrol etmeniz önerilir.

Her durumda, ideal her zaman fırın kapısını yavaşça açıp kapatın. Fırınlarımız şunları içerir: SoftMove açma ve kapama sistemiKapı üzerinde sağlam bir menteşeye sahip olan, hem açmayı hem de kapanmayı yastıkladığı için. Bu güvenlik, rahatlık ve daha fazla sessizlik sağlar.

Fırın nasıl düzgün temizlenir

Fırını çok kullanırken dikkate almamız gereken bir başka husus da temizliktir. Sahip olacak kadar şanslıysanız horno pirolíticoPiroliz programını seçmeniz yeterlidir, fırın kendi kendini temizleyecektir.

Pirolitik yoksa veya kendi kendini temizleyen arka panel, sadece yapmalısın sabun ve su dökün içeride kapıyı kapatın ve fırını 60ºC’nin üstünde ve altında bir saat boyunca ısıtma fonksiyonu. Ardından sıvıyı ve kir kalıntılarını bir sünger ve bezle temizlemelisiniz. Ve bunu da kullanabilirsiniz özel fırın temizleyici!

Ve eğer varsa Buharlı fırınsu tankını da düzenli olarak temizlemelisiniz. Bunu yapmak için boşaltmalı, su ve deterjanla temizlemeli, kurutmalı ve tekrar fırına koymalısınız.

Fırınınıza nasıl bakacağınıza dair ipuçlarımızı beğendin mi? Her durumda, her fırının farklı olduğunu ve farklı bakım gerektirebileceğini unutmayın, bu nedenle ideal olan kullanım kılavuzuna başvurmaktır. Sorularınız varsa, bize bir yorum bırakın veya sosyal ağlarımızda bize sorun. Sizinle konuşmaktan mutluluk duyarız!

Yazar hakkında

'src =