Fırında balık yapmak için 8 numara

Seçin balık pişirmek için fırın Özellikle birçok kişi için yemek pişirmek zorunda kalırsanız çok uygun bir çözümdür. Fırında balık, Noel Arifesi veya Yılbaşı Gecesi yemekleri, Noel öğle yemeği gibi aile toplantıları veya doğum gününüzü kutlamak için ideal bir yemektir.

Fırını yemek pişirmek için kullanmak bir pişirme tekniğidir % 100 sağlıklı. İçeride üretilen ısı balığın (ve malzemelerin geri kalanının) kendi suyunda pişmesine izin verdiği için neredeyse hiç yağsız pişireceksiniz.

Ayrıca balığı fırında hazırlamak, diğer pişirme yöntemleri kadar dikkat gerektirmediğinden size zaman kazandıracaktır. Yalnızca malzemeleri girmeniz, uygun sıcaklığı seçmeniz ve zamanlayıcıyı etkinleştirmeniz gerekecektir. Fırınınızın pişmiş balık pişirmeye uygun olup olmadığına dair şüpheleriniz varsa, aşağıdaki makalemizi okumanızı öneririz. ihtiyaçlarınıza en uygun fırını nasıl seçersiniz.

Biraz almak için pişmiş balık yaparken mükemmel sonuçlar Sizin için derlediğimiz aşağıdaki püf noktalarını takip etmenizi tavsiye ederiz.

Balık ızgara için Bosch buharlı fırınlar

  1. Buhar kullan

Balık ile pişirildiğinde dışı gevrek, içi sulu bir besindir. buhar fonksiyonu, içinde mevcut buharlı fırınlarımız. Bu tür pişirme daha naziktir ve balık pişirirken bıraktığı tüm suyu tutmayı başarır. Bu yüzden her zaman sulu kalır. Biz böyle yaptık bu lezzetli balık şişleri buharda pişirilmiş. Ayrıca fırınınızın termo probu varsa, balığı daha önce hiç elde edemeyeceğiniz bir hassasiyetle pişirebilirsiniz.

  1. Sırt yüzgeci yukarıda olan balık.

Bu, balığı yerleştirmek için en iyi pozisyondur. Bu formun istikrarlı kalmasını sağlayacaksınız ve pişirme tekdüze olacaktır. Ek olarak, yapılıp yapılmadığını bilmenize yardımcı olacaktır: sırt yüzgecini ne zaman kolayca çıkarabileceğinizi bileceksiniz.

  1. Tavanın tabanını yağlayın.

Bir kristal çeşme, o la fırın tepsisiÖnceden biraz zeytinyağı ile yağlamanızı öneririz. Balığın çok hassas bir cildi vardır ve kolayca kırılır, ancak bu balığın yapışmasını engelleyecektir.

Fırında balık nasıl yapılır

  1. … Garnitürü ile.

Bu basit numara şunlardan oluşur: garnitürü balığın altına koy, fırın tepsisiyle sürekli temas halinde. Bu şekilde iki şey elde edersiniz: Birincisi, balığı fırın tepsisine temas etmemesi ve yapışmadan suyunu daha iyi çıkarması için koruyun. Ve ikincisi, balığa eşlik edecek sağlıklı bir garnitüre sahip olmak.

En klasik olanı, biraz havuçlu soğan ve patates yatağıdır, ancak yenilik yapabilirsiniz. Örneğin kırmızı soğan, mini havuç ve brokoli ile. Veya jülyen şeklinde kesilmiş lezzetli bir sebze yatağı da hazırlayabilirsiniz. Gerçekten lezzetli ve şaşırtıcı!

  1. Balıkları nemlendirin.

Rağmen pişirme sürelerini kontrol ederBalığın kuru olmaması ve daha iyi görünmesi için hidratlanması önemlidir. Birkaç seçeneğiniz var. Örneğin, biraz limon dilimleri ekleyin ve bunları balığın üstüne veya içine koyun. Üzerine yağ sürün, birkaç çorba kaşığı limon veya portakal suyuyla soteleyin – tadı da arttırmak istiyorsanız – balık suyu ya da beyaz şarabı beğeninize bırakıyoruz. Buharla pişirirseniz, balığın suyunu sürekli sulu hale getirdiği için bu problem yaşamazsınız; Her ne kadar herhangi bir tamamlayıcı ona her zaman biraz daha lezzet verecektir.

  1. Tartıyı çıkarmayın.

Balık pulları cildini korumaya hizmet ediyorlarböylece etin kurumaması ve balığın fırın tepsisine yapışmaması için. Ek olarak, pullar protein, amino asitler ve mineraller bakımından yüksektir.

Fırında balık, ideal sıcaklık

  1. Bir termometre kullanın.

Dahil olan serimiz 8 fırınımız sana izin verir balığı o noktaya kadar pişir. Termometre (veya 3 ölçüm noktalı PerfectRoast termometre) balığın içine yerleştirilir, fırına takılır ve sizin belirlediğiniz istenen iç sıcaklığa ulaşıldığında fırın otomatik olarak kapanır.

Pişmiş balığın doğru şekilde yapılması için sıcaklığın uygun şekilde kontrol edilmesi şarttır. Fırının içindeki ani sıcaklık değişimlerini ve ısı sızıntılarını önlemek için, tarifin hazırlanması sırasında fırını açmayınız ya da mümkün olduğunca az yapman.

Fırında balığın pişirme süresi

  1. 1 kg balık, 20 dakika pişirme.

Her fırın bir dünya olmasına rağmen ve bazıları size önerilen pişirme süresinin ne olduğunu söyler, Fırında balık yapmak için aklınızda bulundurmanız gereken kural budur. Her ekstra kilo için yaklaşık 10 dakika eklemelisiniz.

Bunlar pişmiş balık yapmak için en iyi püf noktalarından sadece birkaçı. Başka hangi ipuçlarını biliyorsun? Bunları bizimle yorumlarda paylaşın veya fırında balık nasıl yapılacağıyla ilgili sorularınızı bize sorun. Size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız!

Yazar hakkında

'src =