Fırın termometresi nedir?

Hafta sonundan aile ve arkadaşlarla buluşmak ve yemek sonrası uzun yemeklerin tadını çıkarmak için yararlananlardan biriyseniz, kesinlikle fırında kızartmak yıldız tariflerinden biri ol.

Ancak hazırladığınız etin veya balığın fırın Hazırdır, içi çiğlenmeden, dışı yanmadan mutfaktaki en büyük bilinmezliklerden biridir. Her şeyi şansa bırakmamayı tercih ediyorsanız ve her zaman mükemmel bir bağ buluyorsanız, size yardımcı olabilecek bir şeyimiz var: fırın termometresi. Size onun hakkında her şeyi anlatıyoruz!

Fırın termometresi nasıl çalışır?

Fırın termometresi, pişirdiğiniz şeyde mükemmel noktayı elde edebilmeniz için yiyeceğin iç sıcaklığını ölçer. Böylece kaba kalmasından veya çok fazla yapılmasından kaçınarak, kimsenin olmasını istemediği bir şey. En yaygın olanı, yapılmasını istediğiniz sıcaklığı girmenizdir ve bu sıcaklığa ulaştığında, fırın sizi bilgilendirecek ve pişirme işlemini durduracaktır. Yani bizim Seri 8 fırınlar (Bosch’un en yüksek aralığı), yiyeceklerin içindeki 3 farklı noktada sıcaklığı ölçen PerfectBake termoset probu adı verilen bir termometre içerir. Yiyeceğin ortasında mükemmel sıcaklığa ulaşıldığında fırın otomatik olarak kapanır ve sizi uyarır. Daha ileri, 6 Serisi modellerimizden birinde Tek bir ölçüm noktasına sahip bir termo prob dahildir, ancak hem et hem de balıkta mükemmel sonuçlar için en iyi hassasiyete sahiptir.

Fırın termometresini kullanmak, yalnızca yiyeceğin istenilen pişme derecesine ulaştığını bildirmekle kalmaz, aynı zamanda farkında olmana gerek yok Fırından ne zaman çıkarılacağını, böylece fırının kendisi kapandığından parçanın geçmemesi için, ayrıca sürekli kontrol etmek zorunda kalmadan kesin noktayı elde edeceksiniz. Tüm avantajlar, değil mi?

Fırın termometresinin nasıl kullanılacağı ile ilgili tüm teknik detayları öğrenmek isterseniz, Manuel.

Fırın termometresini nereye koymalıyım?

Pişireceğiniz parçayı fırına koymadan önce termometreyi yerleştirmeyi unutmayın ve ölçüm noktaları yiyeceğin içinde kalır. Çevirmeniz gerekiyorsa ancak pişirmeyi yarıda kesmek istemiyorsanız, termometreyi parçadan çıkarmayın. Sonra, ne pişirmek istediğinize bağlı olarak bunu nasıl yapmanız gerektiğini size söyleyeceğiz:

  • Et: Büyük parçalar için, fırın termometresini etin üstünden eğik ve sonuna kadar sokun. İnce parçalar için en kalın noktadan yandan çalışın. Önemli olan, ısıyla sertleşen probun tamamen yiyeceğin içine yerleştirilmiş olması ve kemiğe veya yağa değmemesidir.Fırın termometresi
  • Kuş: fırın termometresini göğsün en kalın kısmından sonuna kadar sokun. Kuşun şekline bağlı olarak, bunu enine veya boyuna yönde yapmalısınız. Daha sonra parçayı çevirmeniz ve göğsü aşağı bakacak şekilde ızgaraya yerleştirmeniz gerekecektir. Yine önemli olan termo probun tamamen yiyeceğin içine yerleştirilmiş olması ve kemiğe veya yağa değmemesidir.
    Fırın termometresiFırın termometresi
  • Balık: Balık pişiriyorsanız termometreyi başınızın arkasına, kemiğe doğru sonuna kadar yerleştirin. Ardından, yüzgeçleri aşağı bakacak şekilde ızgaraya yerleştirin. Size bunları bırakma fırsatını değerlendiriyoruz pişmiş balık yapmak için püf noktaları.

Fırın termometresi hakkında ne düşündünüz?

Elbette başaracak bir şeyi hayal ediyordun tariflerinizde her zaman mükemmel noktayı yakalayın! Bilirsiniz, mükemmellik vardır… ve onu yiyebilirsiniz!

Yazar hakkında

'src =