Filtre Bosch çamaşır makinesinde nasıl temizlenir

CM Bosch filtresinin temizlenmesiYıkayıcı talimatları kullanıcının zaman zaman çöp filtresini temizlemesini gerektirir, ancak filtre Bosch çamaşır makinesinde nasıl temizlenir? Prosedür basittir, ancak acemi bir kullanıcının kafasını karıştırabilecek nüanslar içerir. Size ayrıntılı olarak anlatan adım adım talimatlar vermeye karar verdik: Çöp kutusu filtresini nerede bulabilir, nasıl çıkarabilir ve temizleyebilir, sonra yerine koyabilirsiniz. Yakın zamanda bir Bosch otomatik çamaşır makinesi kullandıysanız, bu makale faydalı olacaktır.

Web sitesi filtreleme

Bosch çamaşır makinesi kapağının ön tarafına yakından bakarsanız, tahliyenin nerede filtrelendiğini hemen belirleyeceksiniz. Vakaların büyük çoğunluğunda, daktilo gövdesinin sağ alt köşesinde, önünde bulunur. Eski modellerde, Bosch çamaşır makinesi kapağı kapak tarafından gizlenmemiş ve üzerine yapıştırılmıştı ve şimdi kapak her durumda mevcut. Bosch önden yüklemeli cihazın modeline bağlı olarak filtre mevcut olabilir:

 • Makinenin ön duvarındaki kasanın sağ alt köşesinde bulunan dikdörtgen bir deliğin arkasında, çivi deliği kapağı çivi ile kaldırıldıktan sonra kolaylıkla açılabilir;
  SM Bosch_1'de web sitesi filtreleme
 • Ön duvardaki daktilo yuvasının sağ alt köşesindeki yuvarlak deliğin arkasında, yuva hafifçe basılarak açılabilir;
  SM Bosch_2'de site filtreleme
 • Makine gövdesinin ön duvarının altında bulunan dar alt tabla arkasında üç adet plastik mandal üzerine monte edilmiştir. Sırayla kesilmeleri gerekir.
  SM Bosch_3'da site filtreleme

Önden yüklemeli modellerde ayrıca bir tahliye filtresi bulunur. Sol alt köşede makinenin önünde bulunur. Yuvarlak veya kare bir kapının arkasına saklanırlar ve önden yüklemeli makinelerin filtreleri gibi çıkarılırlar.
SM Bosch_4'te web sitesi filtreleme

2005’ten önce piyasaya sürülen Bosch marka çamaşır makinelerinin bazı nadir modellerinde hiç çöp filtresi bulunmuyor. Tasarım tarafından sağlanmamaktadır. Bu tür makinelerde, helezon tıkanabilir ve temizlik için alt dekoratif plakayı çıkarması, tepsiyi çıkarması ve boruyu çıkarması gerekir. Kirle tıkanmış salyangozlara farklı bir şekilde ulaşmak mümkündür ancak bu zordur.

Temizlik

Çöp filtresi güvenli bir şekilde bulunursa, temizlemeye başlayabilirsiniz. İlk olarak, yıkayıcıyı hafifçe geriye doğru eğiyoruz, böylece filtre spiralinden akacak fosseptik için yuvanın önüne düz bir kap yerleştirilebilir.

 1. Küçük bir leğeni değiştirin.
 2. Filtreyi gizleyen kapağı açın.
 3. Sağda filtrenin kendisini görüyoruz, solda kısa bir tahliye hortumu. Hortumu birkaç santimetre çıkarıyoruz ve mantarı çekip çıkardıktan sonra kirli suyu leğene boşaltıyoruz.
 4. Şimdi filtreyi kaldırabilirsiniz. Fişi saat yönünün tersine birkaç tur çevirerek sökmemiz gerekiyor.
  SM Bosch_5'te web sitesi filtreleme
 5. Oluşan delikten suyun geri kalanını havzaya dökeceksiniz ve mekanın iç yüzeylerini ve filtrenin kendisini kir ve yanlışlıkla oraya gelen diğer küçük parçalar için kontrol etmelisiniz.
 6. Filtreyi ve yuvayı bir bezle silin.
 7. Filtreyi tekrar yerine yerleştirip saat yönünde sonuna kadar hareket ettiriyoruz.
 8. Kapağı kapatın, lavaboyu dışarı çekin ve makineyi sabit bir konuma getirin.

Bir filtre çözülmezse?

Bosch çamaşır makinesinin çoğu modelinde, filtre sorunsuz bir şekilde çıkarılabilir. Ancak bazen filtre herhangi bir şekilde çıkarılmak istemez, sıkıca bağlanmış gibi görünür ve yalnızca ağır bir aletle çıkarılabilir.

Cihazı kırmak, önden bir filtre seçmek buna değmez. Bükülmemişse, Bosch çamaşır makinesini demonte ederek yani ön duvarını çıkararak “kaprisli” kısmı kısmen çıkarmaya çalışın. Muhafazanın ön duvarını kaldırarak, tahliye bloğuna erişebiliriz: iki delik, tahliye hortumunun tabanı ve içine “uçucu” çöp filtresinin yerleştirildiği bir vidalı pompa.Öncelikle yıkayıcının enerjisini kesmemiz, nozüllerdeki kelepçeleri gevşetmemiz, delikleri çıkarmamız ve sarmalı filtre ve pompa ile çıkarmamız gerekir. Ayrıca aşağıdaki gibi hareket ediyoruz.

SM Bosch_6'da web sitesi filtreleme

 1. Salyangoz, bağlantı parçasını çıkarmak için tetiklenir.
 2. Pompayı durana kadar saat yönünde hareket ettirin.
 3. Kilit bıyığına basın.
 4. Yine pompayı saat yönünde çevirin ve çıkarın.
 5. Kokleanın iç boşluğuna ulaştıktan sonra temizliyoruz ve yumruyu tekrar topluyoruz.

Bu durumda, filtreyi parçanın kendisini çıkarmadan temizleyebildik. Cihazı yeniden temizlemek amacıyla sökmemek için, filtre ile birlikte kabuğu WD-40 gresine batırın. Filtre dişi oksitlenecek ve kolay ve doğal bir şekilde dönecektir.