Evinizi Enerji Verimliliği Hale Getirmenin 12 Yöntemi

Yüksek enerji faturaları almaktan bıktınız mı? Karbon ayak izinizi azaltmak ister misiniz? Şimdi, her zamankinden daha fazla, iklim değişikliğinin sonuçlarını durdurmak için aktif önlemler almak zorunludur.

Evinizde enerji tasarruflu bazı basit değişiklikler yaparak enerji tasarrufunun keyfini çıkarabilir ve karbon ayak izinizi azaltabilirsiniz. İşte bunu yapmanın bazı yolları.

Isıtmanızı Ayarlayın

Evinizi kışın iş için terk ettiğinizde, ısıtmanızı kapatın veya HVAC sisteminizi ayarlayın. Birkaç derece, genel enerji tüketiminizi azaltmada önemli bir etki yaratacaktır.

nızı manuel olarak ayarlama zahmetinden kaçınmak için, işlemi otomatikleştirecek programlanabilir bir sürüm edinin.

Fanları Yükleyin

HVAC sisteminizi aşırı çalışmak yerine tavan vantilatörleri veya kaide fanları takın. Fanlar çok fazla elektrik tüketmeden sizi serin tutar.

LED’lere Yükselt

Evinizde lambalar var mı? Bunları LED aydınlatma armatürleri ile değiştirme zamanı geldi. Bu ışıklar sadece enerji tasarruflu değil, aynı zamanda oldukça dayanıklıdır. Pahalı görünebilirler, ancak getiriler çok daha yüksektir.

Düzenli Bakım

sisteminizin en yüksek performansı vermesini sağlamak için düzenli bakım almak şarttır. Hava filtrelerini sık sık temizleyerek ve kanal kaçaklarını yeniden kapatarak enerji tasarruflu ve dayanıklı bir sisteminin keyfini çıkaracaksınız.

Bazı elektronik cihazlar ve cihazlar, kapatılsa bile enerji kullanmaya devam eder. Kullanılmadığında bu tür vampir cihazlarını fişten çekmek akıllıca olur.

Çıkarma ve yeniden takma işlemi çok fazla iş gibi geliyorsa, kolaylık sağlamak için uzatma kablosunu takın ve takın.

Yeşil Enerji Planlarını Seçin

Yenilenebilir enerji sadece gelecek için bir vaat değil, şu anda kullanılabilir! Geleneksel olarak enerji, çevreyi olumsuz etkileyen fosil yakıtların yakılmasıyla üretilir.

Karbon ayak izinizi ve sera gazı emisyonlarına dolaylı katkınızı azaltmak için yenilenebilir enerjiye geçmek en iyisidir. Eviniz için uygun bir yeşil plan bulmak için AGL elektrik planlarını keşfedin.

İzolasyon Boşluklarını Düzelt

Uygun yalıtımın veya yalıtımdaki boşlukların eksikliği enerji kaybına yol açar. Soğuk veya ılık havayı içeride tutmak ve HVAC sisteminizi aşırı yüklemekten kaçınmak için evinizin yeterince yalıtıldığından emin olmanız gerekir.

Kapılarınızı hava şartlarından arındırmak ve tavanınızı, tarama alanınızı ve bodrum katınızı yalıtmak için bir uzman alın.

Daha Kısa Duşlar Al

Su kullanımınızı düzenlemek, elektrik tüketimini kontrol etmek kadar önemlidir. Dişlerinizi fırçalarken veya daha kısa duşlar alırken musluğu kapatmak kadar basit bir şey, genel su kullanımınızı azaltabilir.

Doldurma Temizlik Aletlerini Çalıştırın

Birkaç bulaşık veya kıyafet için bulaşık makinenizi veya çamaşır makinenizi çalıştırmaktan kaçınmanız gerekir. Cihazlarınızı tam kapasitede çalıştırarak enerji faturalarınızı azaltabilirsiniz. Bu yüzden tam bir çamaşır yıkamaya başlayın ve birkaç bulaşığı elle yıkayın.

Enerji Verimli Pencere Bakımı Alın

Enerji tasarruflu pencere uygulamaları enerji gereksinimlerinizi azaltmanıza yardımcı olabilir. Enerji kaybını önlemek için pencerelerinizi çift camlı veya vinil kaplamalı alabilirsiniz.

Cihaz Satın Alın

Eski bir cihazın gerekenden daha fazla güç kullanması muhtemeldir. Yeni cihazlarla alışveriş yaparken, enerji tasarruflu olduklarından emin olmak için Energy Star derecelendirmelerini arayın.

Sorumlu Tüketici Olun

Tüketim alışkanlıklarınız konusunda ne kadar dikkatli olduğunuza çok güvenir. Kullanmadığınızda ışıkları ve elektroniği kapatma konusunda dikkatli olun. Ve aile üyelerinizden de aynısını yapmasını isteyin.

Son sözler

Evinizde bu küçük değişiklikleri yaparak, bir sonraki enerji faturanızda gözle görülür bir fark göreceksiniz. Aynı zamanda, bu basit güncellemeler gezegenimize mevcut iklim krizlerinde de yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir