Evinize bir kapı nasıl takılır

Eldiven gibi oturması ve doğru şekilde sallanması için bir kapıyı nasıl asacağınızı öğrenin!

Bir kapının nasıl asılacağına gelince, kapının aynı hizada kapanmasını ve istediğiniz şekilde sallanmasını sağlamak için gereken bir incelik seviyesi vardır. Yani dikkatli olmanız gereken biri varsa, o da zamanınızı almaktır. Başlangıçta doğru bir şekilde yapmak isteyeceksiniz, çünkü bu size gerçek olduktan sonra sorunları çözmek için önemli miktarda zaman kazandıracak.

Pvc Kapı Montajı NASIL yapılır
,
Kapı kör kasa montajı
,
Amerikan kapı pervazı nasıl Takılır
,
Amerikan Kapı Montaj fiyatları
,
Oda kapı ayarı nasıl yapılır
,
Kapı KASA PERVAZ fiyatları
,
Kapı pervazı yapıştırıcısı
,
Sürgülü demir kapı montajı nasıl yapılır,

Bir kapıyı kendi başınıza nasıl asacağınızı öğrenmek, ortaya çıkabilecek olası sorunları anladıktan sonra nispeten basittir. Aşağıdaki talimatlar iç ve dış durumlar için işe yarayacaktır, bu nedenle ister bir ön kapıyı nasıl asacağınızı, ister bir ahır kapısını nasıl asacağınızı hesaplayın, her şey hazır olacak. Ayrıca, mevcut bir çerçeveye bir kapının nasıl asılacağını öğrenmekle de ilgilidir.

İhtiyaç duyacağınız araçlar

Başlamadan önce, aşağıdakileri içeren tüm doğru araçlara sahip olduğunuzdan emin olmanız önemlidir:

Kapı asmak için ekipman

 • Bir kalem
 • Mezura
 • Kombinasyon karesi
 • Çekiç veya tokmak
 • 18 mm / 3/4 ”veya 25 mm / 1” ve 10mm / 3/8 ”keski seti
 • Düzleme planyası
 • Ölçü aleti
 • Ahşap matkap uçları ve tornavida uçları olan akülü matkap
 • Eyer ve blok

Her görevde olduğu gibi, hazırlık anahtardır. Keskin keskilerinizin olduğundan emin olmak iyi bir fikirdir, çünkü bu daha basit ve daha kesin bir kesim sağlar ve temiz bir oluk sağlamak için potansiyel zımparalamadan tasarruf etmenizi sağlar. Akülü matkabınızı şarj etmeyi de unutmayın!

Bir kapının nasıl asılacağına dair adım adım

1. Kapı çerçevesini hazırlayın

Kapı kaplamanızın kare olduğunu varsayarsak, büyük topakları kazımak için bir keski kullanın. Ayrıca, bölgenin temiz olmasını sağlamak için eski kapı duraklarından kurtulmak isteyeceksiniz. Bir dış kapı çerçevesi ile çalışıyorsanız, sadece kapının altını indirmeniz gerekebilir.

Kombinasyon karenizi kapının kenarıyla aynı kalınlığa ayarlayın (genellikle 35 veya 44 mm) ve astarın yüzeyinden yukarıdan yaklaşık üç inç aşağı ve zeminden yukarı doğru bir çizgi işaretleyin. Kapıyı çerçeveyle aynı hizada tutmak için her çizginin yarısına kadar bir çiviye hafifçe vurabilirsiniz.

2. Kapıyı kaplamaya yerleştirin

Kapıyı astarın içine yerleştirin, kilit bloğunun (varsa) kolun yanında olduğundan emin olun ve üstte 2/3 mm boşluk bırakarak tahta bir kama kullanarak kapıyı kaldırın.

3. Menteşeleri işaretleyin

Astar ve kapıda kaleminizle üstten 150 mm aşağı ve alttan 230 mm yukarı doğru kesin bir çizgi işaretleyin. Ağır bir dış kapı ile uğraşıyorsanız, fazladan ağırlığı kaldırması için merkezde üçüncü bir menteşe gerektirebileceğini unutmayın.

Menteşe konumları işaretlendikten sonra, kapı menteşe tarafını yukarı doğru sıkıştırın ve tüm kalem çizgilerinin kombinasyon karesiyle eşleştiğinden emin olun.

4. Menteşeleri kesin

Menteşenin üstünü ve altını yatay olarak 10 mm’lik aralıklarla keskin bir keski ile mastarınızla hangi derinlikte ayarlarsanız ayarlayın. 45 derecelik bir açıyla kesmeniz ve işaretçi çizgilerinizin içinde kaldığınızdan emin olmanız gerekir. Kalan tümsekleri veya kurşun kalem çizgilerini zımparalayın ve pilot delikleri açın.

Tüm menteşeler yerleştirildikten sonra, menteşenin ‘kanatlı’ tarafını matkapla kapıya vidalayabilir ve vidaların aynı hizada oturmasını sağlayabilirsiniz.

5. Kapının altını kesin

Sadece bazı durumlarda gerekli, açıklık için kapınızın altını kesmek için bir elektrikli uçak veya daire testere kullanabilirsiniz. Kapının zemine veya halıya takılmadan açılıp kapanmasını sağlamanız gerektiğinde özellikle yararlıdır.

6. Ön kenar uygulama

Yalnızca gerektiği kadar gerekli olan başka bir adım, kapınızın çerçeveye çarpmaması için bir ön kenar uygulayabilirsiniz.

7. Kapıyı kaplamaya vidalamak

Kapınızı hafif bir açıyla çerçeveye doğru tutun ve üst menteşeyi yavaşça vidalamaya başlayın. Ayarlanması gerekebileceğinden, bu menteşeye her vidayı koymadığınızdan emin olun. Bu görevi biraz daha kolaylaştırmak istiyorsanız, Board & Door Lifter kullanabilirsiniz.

Kapının üst kısmına bir vida yerleştirdikten sonra, kapıyı düz bir şekilde döndürün ve kalan menteşeleri vidalayın, bu kapınızın boyutuna göre iki veya üçtür. Kapınızın yerine oturduğunu onayladıktan sonra, kalan vidaları tamamlayın.

Sürgülü kapı nasıl asılır

Bir sürgülü kapı takmanız gerekiyorsa, bu basit adımlar bunu doğru şekilde yapmanıza yardımcı olacaktır:

 1. Kapı çerçevenizin hemen üzerindeki kapı açıklığınızın merkezini ölçün ve işaretleyin. Kapının üzerinde olması gereken yüksekliği ve ayrıca zemin boşluğunu belirten talimatları kontrol edin.
 2. Çerçevenin bir su terazisi ile aynı seviyede olup olmadığını kontrol edin.
 3. Parçaların yüksekliğini ölçün ve işaretleyin.
 4. Rayları kapı çerçevesine önceden delip orta noktanın her iki tarafına vidalayarak takın.
 5. Kapıların üstüne doğru silindirlerin konumunu ölçün ve işaretleyin.
 6. Önceden yaptığınız işaretleri önceden delin ve ardından her bir kapının her iki tarafına silindirlerinizi vidalayın.
 7. Makaraları gevşetin ve kapılarınızı kapı çerçevesinin üzerindeki raylara asın
 8. Her kapının tabanına bir kapı kılavuzu takın. Bu, kapıları yerinde tutmak için duvara vidalayarak ve sallanmalarını önleyerek daha basit hale getirilebilir. Sadece kapınızın bitmiş yüksekliğini veya mevcut olabilecek herhangi bir zemin kaplamasını aklınızda bulundurduğunuzdan emin olun.
 9. Kapıları bir anahtarla ayarlayın, kapı makaralarının aynı yükseklikte ve tam hizada olduğundan emin olun.
 10. Rayların ortasına ve sonuna çarpma durdurucuları takın. Bu, kapının bir yönde çok fazla yuvarlanmasına yardımcı olur. Bunları, rayların ortasına oturan önceden delinmiş deliklerle hizalayabilir ve ardından vidalayabilirsiniz.
 11. Parçanın sonunu duvara sabitlemek için her yolun sonunda tümsek durdurucularla tekrarlayın.

Bir kapıyı doğru şekilde asmak

Kaç kişinin bir kapıyı ters çevirdiğine şaşıracaksınız, ancak bittiğinde bunun yanlış olduğunu fark edeceksiniz. Dört veya altı panelli kapı kullanıyorsanız, büyük olasılıkla alt kısımda daha uzun bir yatay kiriş olacaktır.

Eski kapılar altta üç uzun ince panele ve üstte büyük bir kare panele sahiptir. İçi boş bir çekirdek kapı kullanıyorsanız, kilidi kapının üstündeki işaretli tutamaklara sabitleyen sağlam bir ahşap parçası olan bir ‘kilit bloğu’ göreceksiniz.

Kapıyı asmaya gelince, sadece tek bir şekilde açılabilmelidir. Kapının hangi yöne (genellikle odaya) döneceğinin belirlenmesi, ışık anahtarının konumundan dolayı genellikle anlaşılabilir! İç kapı, açıldığında anahtarı arkasında asla bırakmamalıdır.

Sıkça Sorulan Sorular

Tüm kapı menteşeleri aynı mıdır?

Menteşeler, kapının boyutuna ve ağırlığına göre çeşitli boyutlarda gelir. Bu aynı zamanda ihtiyacınız olan menteşe sayısını da belirleyecektir.

 • 6’8 ″ boyutunun etrafına oturan hafif, içi boş çekirdek kapılar, genellikle aralık olarak benzer pimli iki menteşe gerektirir.
 • Daha büyük katı çekirdek kapılar, genellikle bilyeli yatak içerebilen üç veya daha fazla menteşe gerektirir.

Kapıyı düz tutacağından menteşeler genellikle eşit aralıklarla yerleştirilmiştir. Üst menteşeyi, kuvvet uygulandığında gerilimin yükünü aldığı için üst kısma yaklaştırıyoruz. Alt menteşe, kendisine kuvvet uygulandığında sıkıştırmayı idare eder.

Menteşenin hangi tarafı kapıya takılıyor?

Menteşenin en güçlü kısmı, en fazla mafsal bulunan bölümdür. Astarın üzerine oturacak kısım budur. Salınım yönüyle de anlayabilirsiniz. Buna yardımcı olmak için, her zaman kapıya takılı olan kaplamanın aksine kapıyı kaplamaya astığınızı düşünün.

Bir kapıyı asmak için hangi aletlere ihtiyacım var?

Bir kapıyı asarken ihtiyaç duyacağınız ana araçlar şunlardır:

 • Mezura
 • Kombinasyon karesi
 • Çekiç veya tokmak
 • 18 mm / 3/4 ”veya 25 mm / 1” ve 10mm / 3/8 ”keski seti
 • Düzleme planyası
 • Ölçü aleti
 • Ahşap matkap uçları ve tornavida uçları olan akülü matkap

Kapınızı asmak için biraz yardım ister misiniz?

Görev, tek başına halletmek için biraz fazla zor geliyorsa veya sadece yapacak vaktiniz yoksa, kapı montajına yardımcı olacak bir dizi insan var . İşin ilk seferinde doğru yapıldığından emin olmak için kapı onarımları ve kapı çerçevesi kurulumu için Görevler de bulabilirsiniz ! Bu DIY görevlerini hiç vakit kaybetmeden listenizden kaldırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir