Evin içindeki bulaşık makinesi nasıl temizlenir

Bulaşık makinesi temizliğiBulaşık makinesini altı ay ve bir yıl boyunca kullanarak insanlar onu nasıl temizleyeceklerini düşünmeye başlar. Zamanla, bulaşık makinesinde (çoğunlukla yiyecek artıklarından) büyük miktarda kir birikir ve bu da ayrışmaya başlar ve hoş olmayan bir koku yayar. Buraya patojenik ve küflü mikrop kolonilerini ekleyin ve sizi ve ailenizi tehdit eden enfeksiyonun ana odağı olursunuz. Peki bir bulaşık makinesini nasıl temizler ve temiz tutarsınız? Bu yazıda bunun hakkında konuşacağız.

Bulaşık makinesinin yemek artıklarından temizlenmesi

Talimatlara göre, kirli bulaşıklar bulaşık makinesine koymadan önce yiyecek artıklarından temizlenmelidir, ancak kullanıcılar genellikle bu gereksinimi hiç karşılamazlar veya gerekli özeni göstermeden yaparlar. Buna neyin yol açtığını tahmin etmek zor değil. Zamanla yemek artıkları çöp filtresini, tahliye ızgarasını, tahliye hortumunu, kapıları ve diğer iç parçaları tıkar. Prensip olarak, her yıkamadan önce yemek kalıntılarını iyice temizlemek için çok tembelseniz, bunu yapamazsınız, ancak bu durumda arabayı daha sık yıkamanız gerektiğini unutmayın.

Burada karmaşık bir şey yok. Bulaşık makinesini her gün kullanıyorsanız, haftada bir “genel” temizlik yapılmalıdır. Cihaz daha az kullanılıyorsa, bulaşıklar için 7-10 çıkıntıdan sonra temizlik ayarlamayı bekleyin. Peki, bulaşık makinesini yemek artıkları ve içinde biriken diğer kirlerden nasıl temizleyebilirim?

 • Suyu kapatın ve güç kablosunu prizden çıkarın; Bulaşık makinesi tamamen devre dışı bırakılmalıdır.
 • Kapıyı tamamen açın ve depodan bulaşık ve mutfak eşyaları için bir sepet çıkarın.
 • Suyu derin bir leğene veya hatta banyoya dökün, ardından içindeki bulaşık deterjanı eritin ve bulaşık makinesinden çıkarılan sepetleri ıslatın. 30-40 dakika içerisinde boya tabakası ve kir ıslak olmalıdır.
 • Bulaşık makinesinin tankına geçiyoruz. Dolgu deliklerini inceliyoruz, eğer üzerlerine kir yapışırsa çok dikkatli temizliyoruz, bunun için ince bir tel kullanabilirsiniz.
 • Kaba bir bezden, eski bir diş fırçasından ve hafif konsantre bir deterjandan bir bez alıyoruz, kapının uçlarını ve tankın iç duvarlarını yıkamaya başlıyoruz, beze periyodik olarak deterjan sürmeyi hatırlıyoruz. Normal kir (küf lekeleri hariç) ve yağ birikintileri tam olarak bu şekilde yıkanabilir.

Önemli! Bulaşık makinesi tankının iç duvarları paslanmaz çelikten yapılmıştır ancak sürekli temizliği için aşındırıcı deterjanlar kullanılmamalıdır. Bu kimyayı yalnızca son çare olarak kullanın.

 • Sprey aplikatörünü çıkarın ve temizleyici ile aynı bezle kiri silin. Filtre temizlemeBundan sonra, atık filtreyi sökün ve ağları çıkarın ve ayrıca iyice yıkanmalıdır.
 • Şimdi bir kova veya leğene temiz ılık su dökün, bir sünger alın ve tankın duvarlarını ürün kalıntılarından yıkayın, ardından ızgarayı yerine koyun ve atık filtreyi tekrar takın.
 • Bulaşıklar için ıslak sepetler alıp süngerle iyice yıkadıktan sonra temiz suyla durulayıp yerine koyuyoruz. Bulaşık makinesi için “genel” yıkama sona erdi.

Küf başlarsa ne yapmalı?

Bulaşık makinesinin tankını incelerken siyah küf lekeleri bulursanız, “ağır bir topçuya” ihtiyacınız olacak ve bulaşık deterjanıyla basit temizlik işe yaramayacaktır. İlk olarak, kalıbın bulaşık makinesinde ne ölçüde hasar gördüğünü değerlendirin, konsantrasyon ne kadar yüksekse, işlem konsantrasyonu o kadar yüksek olur. Evde küften bir “bulaşık makinesi” nasıl temizlenir?

 1. Eczanede bir şişe hidrojen peroksit alıyoruz, eve getiriyoruz ve bir bezle bolca nemlendiriyoruz.
 2. Ardından peroksit ile iyice silin, kalıbın kendisini ve çevresini algılar.
 3. Bulaşık makinesini 1.5-2 saat bekletiyoruz.
  Bulaşık makinesi deterjanı

Dikkat edin! Mümkünse, küf oluşumunu önleyecek şekilde bulaşık makinesi kapağı kapalı tutulmalıdır.

 1. Bir şişe daha ucuz “beyaz” alıyoruz, içine bir bez batırıyoruz ve küf biriken yerleri tekrar siliyoruz. Kimya ile çalışırken lastik eldiven takmayı unutmayın.
 2. 2-3 saat daha bekledikten sonra bulaşık makinesini ılık, temiz suyla durulayın.

Bu yöntem küften tamamen kurtulmanıza yardımcı olmadıysa, o zaman ya mantardan etkilenen alanı yanlış değerlendirmişsinizdir ya da tedaviyi kimya ile tekrarlamanız, daha uzun bir süre, örneğin 5-6 saat tutmanız gerekir. Küf lekelerini konsantre asetik asitle de tedavi edebilirsiniz.

dikkatli ol! Kauçuk contalar, membranlar ve diğer “hassas” malzemeler üzerinde küf oluşursa, sirke çekirdeği kullanılamaz. “Paslanmaz çelik” duvarlar böyle bir uygulamaya sahiptir.

Bulaşık makinesi nasıl temizlenir?

Cam temizleyiciTeknik olarak, bulaşık makinesinin dış yüzeylerinin durumu, çalışabilirliğini etkilemez, ancak bu, kasanın dış kısmının kirle kaplanması gerektiği anlamına gelmez. Kontrol paneli bir Bosch bulaşık makinesinde (veya başka bir marka) bir cam temizleyici ile temizlenmelidir. Prensip olarak, kullanımı kolay olduğu ve kirli lekeler bırakmadığı için bulaşık makinesinin tüm dış yüzeylerine bakım yapmak için de kullanılabilir.

Bulaşık makinesinin dış tarafında yağ veya başka kir lekeleri varsa kumaşın üzerine biraz bulaşık deterjanı döküp lekelere uygulayabilirsiniz. 10-15 dakika sonra ürünü yüzeyden kir ile silin. Bundan sonra, duvarlara bir cam temizleyici ile işlem yapmak ve her şeyi temizlemek zaten mümkün.

Önemli! Bulaşık makinesinin dışını temizlemek için alkali, hidroklorik veya sülfürik asit içeren ürünler kullanmayın. Örneğin, “beyaz”, “Domestos”, “Parlayan banyo” ve benzeri yöntemleri kullanamazsınız.

Makineyi sökmeden on hacim nasıl kaydedilir?

Kirli lekeler, lekeler ve yağ, bulaşık makinesinin tek sorunu değildir. Ev Yardımcınızı mükemmel temizlikte tutsanız bile, yine de başarısız olabilirsiniz. Gerçek şu ki, aşırı sert su nedeniyle, termometre üzerinde zamanla biriken ve ısıtıcıya zarar verebilen ve “bulaşık makinenizi” bir tamirhaneye veya hatta hurdaya gönderebilen bir tabaka oluşur.

Bulaşık makinesini hacimli hacimden kurtarmak için sitrik asit ile periyodik önleyici temizlik gereklidir. Can sıkıcı reklamcılar tüketicilere ölçeği kaldırmamalarını, aksine Kalgonit ve diğerleri gibi özel kireç çözücü maddelerle suyu yumuşatarak bunu önlemeyi teklif ediyor. Bir kişi pahalı kapsüller satın alır, içtenlikle hacim sorununun giderileceğini umduğunu ifade eder ve ardından yıkama programını gerçekleştirirken aniden meydana gelen, bulaşık makinesindeki suyu ısıtmaz ve onda başarısız olduğu ortaya çıkar.

Çoğu bulaşık makinesi tamir teknisyeni, cips kullanımını ciddi şekilde caydırır. Bu para sadece üreticileri için geçerlidir, çünkü büyük karlar elde ederler, bulaşık makinenizi korumazlar. Deterjan tepsisine altı ayda bir 200 gram sitrik asit dökmek ve boşta yıkama programını başlatmak yeterlidir. Küçük boyutlu bir katmandan kurtulmak için bu yeterli olacaktır. Ve en önemlisi, her şey ucuz ve neşeli!

Dikkat edin! Bulaşık makinesini birkaç yıldır sitrik asitle temizlemediyseniz ve su kaynağındaki su zorsa 1-2 gün ara ile 2-3 temizlik yapmanız mantıklı olacaktır.

Bulaşık makinesinin uzun süre çalışması ve olabildiğince az parçalanması için uygun şekilde bakım yapılması gerekir. Zaman zaman kir, yağ ve küften temizlemek ve ayrıca “kireçle mücadele” yapmak önemlidir, böylece “bulaşık makinesi” her zaman güzel kokacak ve bulaşıklar tamamen temiz olacaktır.