Et nasıl doğru pişirilir

Et pişir Seçilen hazırlık türüne bağlı olarak bir hobi veya daha zahmetli bir süreç olabilir. Her et türünün küçük zorlukları vardır ve bunların üstesinden gelmek bize iyi bir yemek almamızı sağlar. Bunu yapmak için #cookingwithBosch Seçiminizle başarılı olmanıza yardımcı olabilecek dört temel kural veriyoruz.

Doğru kesimi seçin

Tavuk göğsünün baldırdan daha hızlı piştiğini biliyor muydunuz? Ya da kuzu pirzolası omuzdan daha pahalı mı? Bilmek hangi et kesimi en iyi uyuyor pişirme şekliniz işin yarısını yapmaktır! Her parçanın neye benzediğinden emin değilseniz, en iyisi, sahip olduğunuz eti aynı büyüklükte parçalara ayırmaktır. Bu şekilde hepsi aynı pişirme süresinden geçecekler. Tavuk butları gibi belirli parçalar için beden tercihiniz varsa, Kesikler onların içinde. Görünen tendonları kesin, böylece ısı et boyunca eşit olarak dağılacaktır.

Buz çözme veya buz çözme

Hakkında çok fazla tartışma ve çok fazla kafa karışıklığı var. donmuş et. Pişirilmeden önce çözülmeli mi yoksa doğrudan pişirilebilir mi? Gıda güvenliği, uzun pişirme süreleri ve kalitesiz et, pişirmek için çözdürülmemiş et kullanımıyla ilgili en yaygın endişelerdir.

Buzdolabında et nasıl saklanır

Et ile yapmak istediğiniz şey sos, çorba veya güveç ise, eti doğrudan dondurucu baz sıvıda: bu, gerisini sizin yardımınızla halleder. İndüksiyon plak. Daha önce marine edilmiş et, daha hızlı pişme eğilimi gösterdiği ve aromaları daha iyi emdiği için bir “avantaja” sahiptir. yavaş pişirici güveçler ve büyük çorbalar için mükemmel bir bahis. Uzun süre, yavaş yavaş ve çok yüksek olmayan ısıda pişirmek, yemeğin eşit şekilde pişmesini ve etin yumuşamasını ve ihale.

Fırında et pişirmek

Eti içinde yapmayı düşünüyorsanız fırın, pişirirken her zaman buzunu çözebilirsiniz. Yiyecekleri eklemeden önce fırını tarif için önerilenden biraz daha düşük bir sıcaklığa kadar önceden ısıtmanız yeterlidir. Pişirme süresinin uzatılması, denetlenmesi ve gerekirse sıcaklığın ayarlanması, dış kısmın aşırı ısınmasını ve iç kısmın az pişmiş veya çiğ olmasını önleyecektir. Bunun için PerfectRoast termostatı , yiyeceğin iç sıcaklığını kontrol eden ve istenen iç sıcaklığa ulaşıldığında fırını kapatan. Kullanmak için ürünün dondurulması gerekmez.

Eğer istediğin yemek yapmaksa ızgara, Tavayı bir kapakla örtün ve bir süre düşük sıcaklıkta tutun, böylece ilerledikçe buzu çözülür. Örneğin: Bir tavuk uyluğunuz varsa, tabakta normal pişirme sıcaklığını seçmeden önce her iki tarafını yaklaşık üç dakika kısık ateşte yeniden ısıtın. Diğer bir seçenek ise önce eti çözdürmek, tavada yağı yüksek ateşte ısıtmak ve biftek yapmaktır.

Eti yumuşatmak ve lezzetlendirmek için marine edin

Pişirmeden önce her zaman marine etmemizin iki nedeni vardır: Birincisi, tatların bu şekilde ete sızması ve dolayısıyla lezzet. Türünü değiştirebilirsiniz marine edilmiş: Klasik tuz ve biber karışımından, evde yapabileceğiniz veya doğrudan süpermarketten satın alabileceğiniz daha yoğun ve baharatlı tatlara kadar. Turşunun kendi kendinize deneyebileceğiniz çok popüler versiyonları var: taze otların İtalyan karışımı, beş baharatlı Çin tozu veya ekstra bir lezzet için garam masala. Sana kalmış!

Et pişirme püf noktaları

İkinci neden, ete limon veya ananas suyu gibi bir asidik turşusu tabakası vermenin, özellikle pişirilmesi zor olan kısımlara çok fazla lezzet katmasıdır. Ek olarak, yumuşatırBu da ısı içlerine daha kolay ve daha homojen bir şekilde girdiği için pişirme süresinin kısaldığını ifade eder. Bu “yumuşatıcılarda” bulunan enzimler, daha iri parçalar için harika bir kaynak olan etteki en sert kas dokusunun ipliklerini parçalamaktadır. Özellikle körili et söz konusu olduğunda, eti yumuşatırken lezzet katkısı sağlamak istiyorsanız, çiğ papaya ezmesi en iyi alternatiftir.

Servis yapmadan önce dinlenmesine izin verin

Etin dinlenmesini sağlamak gerekenden daha fazla yapılmasını önlemek için gereklidir, çünkü etin pişirmeye devam ediyor onu sıcaktan çıkardığımızda bile. Maksimum iç sıcaklığına ulaştığında, sarın. folyo. En uygun bekleme süresi, hayvanın pişirilecek kısmına ve kullanılan pişirme yöntemine bağlı olacaktır. Genelde 10-20 dakika arasıdır.

Etin dinlenmesine izin vermek, etin ortasına taşınan tüm suların dolaşmasına ve yeniden emilmesine izin verir. Bu sayede her kesimde o suyu korurken yumuşak ve çok lezzetli kalır. Başka bir deyişle: kızartmanızı kesmek için acele etmeyin. Elbette, pişirme süresini kısaltmayı unutmayın, böylece dinlenirken et çok fazla olmaz. Bu arada garnitürü hazırlayabilir ya da bu harikayı servis etmeden önce zamanınızı başka bir yemek hazırlayarak geçirebilirsiniz!

Yazar hakkında

'src =