En iyi tariflerinizi pişirmek için 10 yağ

Salatadan ızgara bifteğe geçerken cips, yağ mutfakta önemli bir unsurdur. Yemekleri kızartır, lezzet katar, mevsimlik olarak da kullanılır… Neredeyse çeşitleri kadar kullanımı da çeşitlidir. Yağ ile yemek pişirmekten bahsederken, en çok kullanılan zeytinyağı veya ayçiçek yağını düşünmeniz normaldir, ancak her biri özellikleri ve kullanışlılığı ile çok daha fazlası vardır. Eğer bilmek istiyorsan en yaygın on çeşit ve bunları ne için kullanmalı, Okumaya devam et.

Başlamak için, tüm yağların her şey için iyi olmadığını bilmelisiniz. Salatanızı süsleyeceğiniz birini seçerken bir hata yapmak onu hafifletebilir veya mevsimine göre tasarlanmış biriyle kızartmak, yağın lezzetinin diğer malzemelerden üstün olduğu bir yemeğe neden olabilir. Her birini ne için kullanacağınızı ve hangilerinin mutfağınızda önemli olacağını bilmek önemlidir.a.

Un veya daha doğrusu yağa girmeden önce bir uyarı daha, yanlış kullanmanın başka bir yolu, onunla uygun olmayan bir sıcaklıkta çalışmaktır, çünkü özelliklerini kaybedecektir. Bundan kaçınmak için, bizim Perfectfry’li indüksiyonlu ocaklar her zaman kontrol etmenize izin verir. Sadece beş seviyeden birini seçin, tava pişirme için mükemmel sıcaklığa kadar ısınacaktır. Plaka, stabil kalması ve her zaman yeterli olması için onu kontrol etmekten sorumlu olacaktır. İstenilen seviyeye ulaşıldığında, akustik bir sinyal duyulur ve sıcaklık istenen seviyede tutulur. Sağlık, güvenlik ve hassasiyet.

Ve şimdi bununla nasıl çalışılacağını bildiğinize göre, en çok kullanılan on yağ türünü öğreneceğiz.

Avokado yağı

Evet, yağ aynı zamanda popüler meyvelerden de elde edilir. Ayrıca sadece mutfakta değil, kozmetik ürünler yapmak için de kullanılmaktadır. Yemek pişirmek için avokado yağı kullanmak istiyorsanız, bunu bilmelisiniz. potasyum, A, D ve E vitaminleri sağlar ve tekli doymamış yağlar açısından zengindir, daha sağlıklıdır. Meyveli aroması için salata hazırlamak için harika bir seçenekve duman oluşturmadan önce yüksek sıcaklıklara dayanması sayesinde kızartmada da kullanılabilir.

Kolza yağı

İspanya’da kullanımı çok yaygın olmasa da, Avrupa’da kolza yağı ile yemek pişirmek yaygındır. Aslında eski kıtada en çok ekilen yağın çıkarıldığı bitkidir. Avokado gibi sağlıklı yağlar ve Omega 3 bakımından yüksek.

Çoğunlukla yemek pişirmek için kullanılır, çünkü lezzet eksikliği, salata sosu için uygun olmadığı anlamına gelir.

Hindistancevizi yağı

Bu yağ, hindistancevizi özünden çıkarılır ve Tereyağı ve hayvansal yağlarla yapılan diğer ürünlerin yerini almak için veganlar arasında kullanımı çok popülerdir.. Hafif tadı ve hoş aroması onu bir özellikle hamur işleri için ideal pişirme seçeneği. Elbette doymuş yağ oranı yüksektir, bu yüzden ölçülü tüketilmelidir.

Mısır yağı

Dünyada en çok kullanılan yemeklik yağlardan biridir. Mısır yağı yağ asitleri, E vitamini ve Omega 6 bakımından zengindir. Nötr tadı, doymuş yağ oranı yüksek olmasına rağmen, fırında tereyağının yerini almasını sağlar

Susam yağı

Susam yağının yemek pişirmede kullanılması Asya’da çok yaygındır, ancak kızartma için değil, erişte, salata veya çorbalar için kullanılır. Bu bitkinin kavrulmuş tohumlarından elde edilir, dolayısıyla koyu rengi. Bu mükemmel bir seçim Asya’nın aromalarını mutfağınıza getirmek istiyorsanız

Ayçiçek yağı

İspanya’da en yaygın seçeneklerden biri olan ayçiçek yağı, ağırlıklı olarak kızarmış yiyecekler yapmak için kullanılıyor. Bir mükemmel esansiyel yağ asitleri kaynağıdır ve mevcut en yüksek E vitamini içeriğine sahip gıdalardan biridir.. Ayrıca, sosları ve mayonezi bağlamak için en uygun olanıdır, çünkü yumuşak tadı diğer bileşenlere saygı duyar.

Palmiye yağı

Zayıf besin değeri ve birçok endüstriyel tatlı, hamur işi ve kurabiye yapımında kullanıldığı için biraz rezildir. Doymuş yağ oranı yüksektir, bu nedenle ölçülü olarak tüketilmesi tavsiye edilir.. Yemek pişirmede en yaygın kullanımı unlu mamuller ve çeşni olarak kullanılır.

Soya yağı

Amerika Birleşik Devletleri’nde en çok üretilen ve kullanılan yağdır, ağırlıklı olarak paketlenmiş yiyeceklerde ve hazırlanmış tatlılarda kullanılır. Yüksek yağ içeriğinin diyabet ve obeziteye neden olduğunu öne süren çalışmalar nedeniyle popülaritesi azalmıştır.bu nedenle tüketimi ılımlı olmalıdır.

Fıstık yağı

Doğu mutfağında en çok kullanılan yağlardan bir diğeri. Dır-dir hafif, aromatik ve tekli doymamış yağlar açısından zengin, bu da onu kızartma için ideal bir yağ yapar. Fıstık yağı ile pişirmenin yanı sıra salataları süslemek için de kullanabilirsiniz.

Zeytin yağı

Elbette size zeytinyağlı yemek pişirme hakkında bilmediğiniz çok az şey söyleyebiliriz. Besin özellikleri ve farklı çeşitleri onu çok yönlü bir seçenek haline getiriyor. Salata sosu olarak, ızgara müstahzarlar için ve ayrıca kızartmak için idealdir, çünkü yüksek yağ asitleri içeriği, özelliklerini kaybetmeden yüksek sıcaklıklara dayanmasını sağlar.

Sızma zeytinyağının en iyi çeşidi olarak kabul edilir ve elde edildiği meyvenin vitamin ve minerallerinin çoğunu içerir.

En yaygın yağ çeşitlerini, özelliklerini ve en çok tavsiye edilen kullanımlarını zaten biliyorsunuz. en iyi tarifleri hazırlamaya hazırsınız. Bunları sosyal ağlarımızda #cocinaconBosch etiketiyle paylaşın.

Yazar hakkında

'src =