Electrolux çamaşır makinesinde kendin yap TEN değişimi

Electrolux çamaşır makinesinde ısıtıcı nasıl değiştirilirElectrolux otomatik cihazının yıkama işlemi sırasında suyu ısıtmadığına dikkat ederek, arızanın nedenini bir an önce bilmeniz gerekir. Büyük olasılıkla, bu, ısıtma elemanının arızalanması nedeniyle oldu. Sorunu çözmek için sihirbazı arayıp parçayı incelemeye gerek yoktur ve gerekirse kendiniz değiştirebilirsiniz. Çamaşır makinesindeki ısıtma elemanlarını değiştirmek için özel bilgiye ihtiyacınız yoktur, sadece aşağıdaki talimatları okuyun.

İstenilen kısmı alın

Genellikle Electrolux çamaşır makinesindeki ısıtma elemanı çamaşır makinesinin arkasında bulunur ve ulaşılması çok kolaydır ve bu manipülasyon beş dakikadan fazla sürmez. Eylemlerin algoritması aşağıdaki gibi olacaktır:

 • Cihazı güç kaynağından ayırın;
 • Cihazı yardımcı programdan ayırın;
 • Arka duvara kolay erişim sağlamak için üniteyi uzatın;
 • Kasanın arkasını çıkarın;
  Isıtıcıya erişmek için arka kapağı çıkarın
 • Kayışı çıkarın (engel oluyorsa).

Bir dizi basit eylemi tamamladıktan sonra ısıtıcıyı göreceksiniz. Gösterilen adım adım talimatlar önden yüklemeli araçlar için uygundur. Peki ya üstten yüklemeli bir yıkayıcınız varsa? İşin aşamaları aynı olacak, sadece sağ yan duvar değil, sağ yan duvar kaldırılmalıdır.

Doğrulama bölümü

Isıtma elemanının değiştirilmesi gerekiyorsa, çalışabilirliğini bir multimetre ile test edecektir. Bunu uygulamak için, besleme kablosunun kontaklarını parçadan ayırmak ve sıcaklık sensörünü sökmek gerekir. Direnci ölçecek olan sayaçtaki modu çalıştırmanız gerektiğinde. Cihazı 200 ohm’a ayarlayın ve sınırlayıcının uçlarını ısıtıcının terminallerine bağlayın.

Isıtma elemanına bakım yapılabiliyorsa, multimetre ekranda 26-28 ohm aralığında direnç gösterecektir. Değer, belirtilen aralıktan daha büyük veya daha küçük tarafa sapma gösterdiğinde – ısıtıcı arızalıdır. Cihaz sıfır direnç gösteriyorsa, bu aynı zamanda bir ısıtıcı arızasını da gösterir.

Önemli! Isıtma elemanını test ederken, güvenlik önlemlerine uyun, çalıştırmaya başlamadan önce ekipmanı kapattığınızdan emin olun.

Isıtıcıyı bir multimetre ile kontrol edinCihaz, ısıtıcının kesintisiz çalıştığını onaylarsa, bu, sistemin düzgün çalıştığı anlamına gelmez. Boru boşluğunda elektrik izolatörü vardır ve otomatik makinenin gövdesine gidebilir. Isıtıcıyı mahfazada bir arıza olup olmadığını test etmek gerekir. Bunu yapmak için multimetre zil moduna geçer. Seçicideki çalışma modunun doğru seçildiğinden emin olmak için, cihaz üzerinde parlayan ve farklı bir ses yayan bir ışık yardımcı olacaktır. Öğeyi aşağıdaki şekilde kontrol etmeniz gerekir: Multimetrenin bir ucunu TEN’e takın, ardından diğer ucunu gövdeye yerleştirin. Test cihazı herhangi bir ses çıkarmadığında, sistem tamamen işlevseldir. Karakteristik bir ıslık sesi duyulursa, ısıtıcı değiştirilmelidir.

Isıtıcı değiştirme işi

Çamaşır makinesinin neden su ile ısınmadığı netleştikten sonra, bu sorunu ortadan kaldırmak için devam etmek gerekir. Isıtıcıyı kendi ellerinizle değiştirmek zor değil, asıl mesele aşağıdaki talimatları kesinlikle takip etmektir.

 1. Cihazı elektrik prizinden çıkarın.Isıtıcıyı çamaşır makinesinden çıkarın
 2. Kalan sudan kurtulun Bu bir drenaj filtresi ile yapılabilir.
 3. Isıtma elemanına ücretsiz erişim sağlayın.
 4. Elemanın kontak diyagramının bir fotoğrafını çekin, bu, sonraki bağlantı sırasında tellerin polaritesinde hata yapmamanıza izin verecektir.
 5. Kabloları ısıtıcıdan ayırın.
 6. Parçayı sabitleyen cıvatayı bularak oluktan çıkarın.
 7. Fikstürü hafifçe içeri itin ve ısıtıcıyı kendinize doğru çekin.

Öğeyi çıkaramıyorsanız, bir tornavidayla mühürlemek için lastik bandı kaldırmaya çalışın. Sökmeyi kolaylaştırmak için, dolgu macunu özel bir sıvı WD-40 ile işlenebilir.

Uyarı! Sorunun ısıtıcıda olduğundan tamamen emin değilseniz, parçayı çok dikkatli bir şekilde çekin ve aniden tamamen işlevsel hale gelir ve değiştirilmesi gerekmez.

Isıtma elemanının bağlantısını kestikten sonra aşağıdakileri yapın:

 • Parçanın bulunduğu deliği, kalıntı birikimlerinden, tortuları ve kireç kalıntılarını gidererek temizlemek;
 • Bu yere yeni bir ısıtıcı koyun, sıcaklık sensörünü ona bağladığınızdan emin olun;
 • Tespit cıvatasını sıkın.
 • İşlemin başında çekilen görüntüye göre güç kontaklarını bağlayın.

İş bittikten sonra, hatanın çözülüp çözülmediğini kontrol edin. Bunun için yıkama işlemlerine arka arkaya ve her zaman farklı sıcaklık koşullarında başlayın. Makine düzgün çalışıyorsa, mahfaza kapağını yerine takabilir ve yıkayıcıyı daha fazla kullanmaya devam edebilirsiniz.