Electrolux çamaşır makinesinde EFO hatası

Electrolux çamaşır makinesinde EFO hatasıHome Assistant, ekranda bir hata kodu görüntüleyerek bir arızayı size bildirirse, yalnızca hata göstergesine değil, aynı zamanda “belirtilerine” de bakmalısınız. Kendi kendine teşhis sisteminin sonuçlarının ve çamaşır makinesinin davranışının ortak bir analizi, otomatik cihazın zayıf noktasının tam bir resmini verecektir. Çoğu durumda Electrolux çamaşır makinesinde bir EFO hatası oluşabilir. Ekipman size bu kısayolu gösterirse ne yapmalısınız?

Bariz konularla başlayalım.

Çamaşır makinesi bir EFO kodu veriyorsa, hatanın bariz nedenleri ilk adımda ortadan kaldırılmalıdır. Çıplak gözle tahmin edilebilir. Belki de çamaşır makinesi tamburundaki aşırı köpükten bahsediyoruz. El ile temizlik için deterjan yerine tepsiye otomatik deterjan koyduğunuzdan emin olun.

Modern Electrolux teknolojisi, köpük seviyesine karşı çok hassastır ve hatalara neden olabilecek bu artan köpüktür.

Sık sık bir arıza kodu görüntüleniyorsa, ancak yine de her yıkadığınızda, bunun nedeni deterjan miktarı olabilir. Tepsinin içindeki tepsiye önerildiği kadar toz yüklemeye çalışın. Çamaşır makinesi aşırı dozda deterjana sert tepki verebilir ve ekranda bir hata belirir EFO. Çamaşır dağıtıcısının iyice durulanmasına da gerek yoktur.

Tahliye sisteminin temizlenmesi

Aşırı dozdan uzaksa veya deterjan dağınıksa, tahliye sistemini kontrol etmeniz gerekecektir. DTC’ye tıkalı bir kalıntı filtresi veya koklear, pervane veya drenaj pompasında kir ve tortu birikmesi neden olabilir.Filtreyi temizlemeniz gerekebilir

Belki de çözüm tahliye filtresini temizlemektir. Eleman, çamaşır makinesinin altında, özel bir kapının veya çerçevenin arkasında bulunur. Filtre elemanına ulaşmayı başardıktan sonra, kapağına yapışmaya ve sağdan sola kaydırmaya değer. Onarımlara başlamadan önce zemini bir bezle örtmeniz önerilir.

Çöp filtresi çok seyrek temizlenirse veya hiç yapılmazsa, ilk seferde kapağı açmak işe yaramayabilir. Kapak yavaş çalıştığında, parçanın hasar görmesini önlemek için kuvvetlerin kontrol edilmesi önemlidir. Filtre “eldiven gibi” oturuyorsa ve muhafazadan çıkarılamıyorsa, bir tahliye pompasından almayı deneyin.

Diş üzerinde bir plaka oluşursa veya “sıkışırsa”, filtre pompanın yan tarafından bile sarılmayabilir. Elemanı Electrolux yıkayıcıdan kabukla birlikte çıkarmak ve ardından daha uygun bir konumda ev eşyalarını kullanarak filtreyi dikkatlice çıkarmak veya zorla çıkarmak daha kolay olacaktır. Eleman çıkarıldığında, kalan su kapaktan drenaj sistemine akacaktır. Sonraki onarım adımları, filtre elemanını ve tortu ve kir yuvasını temizlemek olacaktır.

Bu durum, boşlukta tıkanması oluşan tahliye hortumunun temizlenmesi ile de düzeltilebilir.

Kanalizasyon borusunun durumunu kontrol edin, yıkayıcının kanalizasyon sisteminin tıkanmasına tam olarak yanıt vermesi mümkündür. Bununla birlikte, özellikle tesislerde bulunma olasılığı sıfıra yakındır.

Su kontrol sistemi ile ilgili sorunlar

Bazı modern Electrolux çamaşır makineleri, ekipmanı acil durum sızıntılarına karşı koruma sağlayan Aquastop sistemi ile donatılmıştır. Bu durumda otomatik makine, tankta biriken su seviyesini ölçen yerleşik bir sensöre sahip özel bir kap ile donatılmıştır. Bir kızartma tavası varsa, tahliye pompasına ünitenin altından ulaşmak zor olacak ve AGR’nin altını çıkarmanız gerekecektir.

Bir EFO DTC’si genellikle bir profesyonelin yardımı olmadan tamir edebileceğiniz küçük bir hasarı gösterir.

Sensör bir su kabına yapıştığında veya biriktiğinde, istihbarat bazen bir EFO gösterir. Bu nedenle, tavaya bakmaya, içindeki sıvıyı kontrol etmeye ve sensörün hangi durumda olduğuna değer. Tavayı suyla doldururken cihazı ızgaradan kapatmalı, doldurma vanasını kapatmalı ve sızıntı aramaya devam etmelisiniz. Tava boşsa, sensörün çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Hasarlıysa yeni bir kontrol takın.