Electrolux çamaşır makinesinde E50 hatası

Electrolux çamaşır makinesinde E50 hatasıElectrolux marka makine aniden döngüye devam etmeyi reddettiğinde, dikkat ettiğimiz ilk şey gösterge paneli. Ekranlı modeller için, bir arıza kodu görüntülenecektir; Ekranı olmayan modellerde, sinyal ışıkları belirli bir sırada yanıp sönmeye başlayacaktır. Electrolux çamaşır makinesindeki E50 hatası “suçlamak” ise, o zaman cesurca sorunlu “özü” aramaya başlarız. Neye ve nereye bakıyoruz?

İlk çalışma

Electrolux çamaşır makinesi bir E50 hata kodu verirse, kasayı hemen sökmeyin ve bir arıza arayın. Bu kit, takometreden kontrol paneline kadar pek çok soruna işaret eder. Bu nedenle sorduğumuz ilk şey bir daktilo. Ekranda başka bir şifreleme görünene kadar “Başlat” tuşunu ve yanındaki düğmeyi aynı anda basılı tutuyoruz. Sorunun doğasını netleştirmeye yardımcı olacağından hatırlamanız gereken şey budur.

E50 hatasını bir servis merkezi çalışanının yardımıyla ve bağımsız olarak evde düzeltebilirsiniz.

Ayrıca, iki düğmeli yöntem, cihazı yeniden başlatmanıza izin verir. Sistemde ani bir arıza olması ve buna bağlı olarak ünitenin çalışmasında herhangi bir hata olmaması mümkündür. Çamaşır makinesini ve eski yolu yeniden başlatabilirsiniz: kapatıp açın.

E50 kitinin görünümünü yükselten diğer bir yaygın sorun, tahliyenin çalışmamasıdır. Makinenin hemen hemen her sahibi bu durumu düzeltmek için ne yapılması gerektiğini bilir: tahliye hortumunda, çöp filtresinde ve pompanın pervanesinde tıkanıklıkları kontrol ederiz. Yeniden başlatma ve kontrol işe yaramadığında, devam etmeniz gerekecek.

Kodun nedeni nedir?

Ortaya çıkan soruna göre boşta kalamazsınız – acil müdahale, teşhis ve onarım gerektirir. Ancak bir E50 hatasıyla doğru “teşhisi” yapmak kolay olmayacaktır. Zorluk, cihazla ilgili çok sayıda olası sorunda yatmaktadır:Kontrol Paneli Sorunları

 • Kısa devre triyak kontrolü;
 • Takojeneratör hatası.
 • Arızalı motor
 • Kontrol paneliyle ilgili sorunlar.

Hata E50, jeneratör üreticisi, motor ve kontrol panosu ile ilgili sorunları gösterir.

Bir sonraki reformun kapsamı, sorunun niteliğine bağlıdır. Genellikle hızlı ve ucuz bir değiştirme gerektirir, ancak bazen statik bir kontrol paneli için daha pahalıdır. Tahmin edilmemek için basitten karmaşığa geçen sıralı bir kusur aramanız önerilir. İlk olarak, Hall sensörünü ve motoru kontrol ediyoruz ve son olarak, yıkayıcı “beyinlerine” geçiyoruz.

Takometreyi kontrol edin

Ergogen, teşhis listesinde ilk sırada yer alır. Bunu kontrol etmek ve gerekirse onarmak için önce cihazı bulmalısınız. Bununla ilgili bir sorun olmayacak: tüm çamaşır makineleri, marka, model ve üretim yılı ne olursa olsun, Hall sensörü aynı yerde – motor şaftında. Cihaza erişim basit bir yoldur.

 1. Çamaşır makinesini ağdan ayırıyoruz, tahliye ve su besleme hortumlarını ayırıyoruz.
 2. Tornavidalar ve manifold hazırlıyoruz.
 3. Kasanın arka panelini sökün.
 4. Kemeri çıkar.
 5. Bir elektrik motoru bulduk.
 6. Motor şaftındaki küçük metal halkaya dikkat çekiyoruz – bu Hall sensörüdür.

Takojeneratörü doğrudan motordan çıkarmak imkansızdır – önce motorun tamamı çıkarılır.

 1. Motora getirilen telleri işaretliyoruz veya tüm fazları kamera üzerinde sabitliyoruz, aksi takdirde bir bağlantı hatası oluşma ve yeniden montaj sırasında motorun yanma olasılığı yüksektir.
 2. Motoru tutan vidaları söküyoruz.
 3. İki elinizle motoru yanlara doğru çevirin, ardından koltuktan keskin bir şekilde alın. Parçanın çok ağır olmasına hazırlıklı olmalısınız.Sensör bölmesini kontrol edin

Takojeneratör elinize geçtiğinde, teşhise başlayabilirsiniz. Her şeyden önce görsel bir inceleme yapıyoruz: harici mekanik hasar ve parçaların güvenilirliği için. Genellikle terminallerdeki mandallar kaybolur veya kontaklar uzaklaşır ve sorunun çözümü önceki dengeyi yeniden sağlamaktır.

Her şey görsel olarak yolundaysa, test bir multimetre ile yapılır. İki test yöntemi vardır. İlk durumda, ohm ölçümü için cihazı başlatıyoruz, ardından kontakları serbest bırakıyoruz ve probları çıplak kontaklara takıyoruz. Ardından, ekrandaki sayıları değerlendiriyoruz: 60-70 ohm değeri görüntüleniyorsa, sensör düzgün çalışıyor demektir.

Diğer bir seçenek, takojeneratör tarafından üretilen akımı ölçmektir. Bunu yapmak için multimetre üzerindeki voltaj modunu açın, probları uygulayın ve motoru elinizle hızlandırın. Ekranda 0.2V dahilinde bir değer belirirse, Hall sensörü çalışacaktır. Aksi takdirde arızalı cihazı yenisiyle değiştireceğiz.

Motoru dikkatlice kontrol ediyoruz

Takojeneratör düzgün çalışıyorsa ve Electrolux üzerindeki ekran hala bir E50 hatası gösteriyorsa, motora dikkat edin. Motor arızasının nedenini belirlemek için kapsamlı bir hareket teşhisi yapmak gerekir. Kural olarak, sistemin aşağıdaki öğeleri “başarısız”:

 • Kollektör slaytları.
 • Rotor sargıları ve stator.
 • Elektrikli fırçalar.

Daha sık olarak, sargılardaki kısa devreden sonra bozulan “lameller” zarar görür. Akım dalgalanmaları nedeniyle, kontak plakaları aşırı ısınır ve sıyrılıp motorun arızalanmasına neden olur. “Katmanlar” doğrudan kollektör üzerine yapışkan bir çözelti ile sabitlenir ve elektrik bağlantısı rotor bölümünde özel kancaların oluşması nedeniyle gerçekleşir. Sadece ikincisi daha sıktır ve bir arıza nedeniyle, bağlantı noktasında ipte bir kopma meydana gelirse imkansız hale gelir.

Çoğu zaman, plaka ısıtıldığında sıyrıldığında daha kötüdür. Daha sonra plakalardan ve sargıdan geçen akım, çalışma seviyesinin üzerine çıkar ve öngörülemeyen sonuçlara yol açabilir. Soyma, rotoru tek elle yavaşça hareket ettirerek doğrulanabilir: belirgin bir çatlak varsa, o zaman bir kusur vardır. Bu meblağın çalıştırılması yasaktır.

Soyma tesadüfi değildir. Bu, dikey yükleme sırasında yatağın sıkışmasına veya rondelanın yarı açık deliklerle serbest kalmasına neden olur. Ayrıca, benzer bir kusur nedeniyle, lameller, motora ciddi hasar veya makinenin yanlış çalışmasına işaret eder. 0,5 mm’lik hafif bir soyulma ile kompleksi özel bir cihazda paketleyerek durum düzeltilebilir. Görsel bir inceleme yapmayı, vücudu talaş ve tozdan temizlemeyi, tüm düzensizliklerin manuel olarak temizlenmesini unutmayın.Elektrikli fırçasız değişim

Motorla ilgili bir başka sorun da elektrikli fırçalardır. Silinirse makinenin çalışması riskli hale gelir. Gerçek şu ki, karbon uçlar takıldığında, fırçanın “gövdesi” motor gövdesine sürtünmeye başlar ve bu da kıvılcımların ortaya çıkmasına neden olur. Yangın riskini azaltmak için eski çiftin yenisiyle değiştirilmesi gerekir.

Elektrikli fırçalar, neredeyse hiçbiri temizlenmemiş olsa bile, yalnızca bir çift tarafından değiştirilir.

Yeni parçaların seçimi çok ciddiye alınmalıdır. Özel mağazalardan, servis merkezlerinden veya çevrimiçi olarak yedek parça satın alabilirsiniz. İkinci durumda, talebi herhangi bir arama motoruna girmeniz, istediğiniz organizasyonu belirtmeniz, destek ekibiyle iletişime geçmeniz, yedek parçaların mevcudiyetini netleştirmeniz veya sipariş vermeniz yeterlidir. Sıralamada yıkayıcınızın, motorunuzun veya eski modelinizin seri numarasına göre gezinebilirsiniz. Evrensel fırçalar yoktur – her motor “kendi” uçlarına ihtiyaç duyar. Çok taş kömürü toplayıcıya zarar verebileceğinden sertlik de önemlidir.

Motordaki fırçalar, sargılar ve plakalarla ilgili herhangi bir sorun yoksa, arıza için tek bir seçenek vardır – kontrol panosunun arızalanması. Bu kusurun birkaç nedeni olabilir, ancak kendi kendine teşhis önerilmez. Elektronik ünite çok kırılgan ve pahalı bir sistem olduğu için hemen profesyonellere başvurmak daha ucuz ve daha güvenilirdir.