Electrolux çamaşır makinesinde E41 hatası

Electrolux çamaşır makinesinde E41 hatasıEkran Electrolux yıkayıcıda “Err” ile birlikte bir E41 hatası gösteriyorsa, kontrol panelini hemen suçlamamalısınız. Bu sembole sahip bir sistem, genellikle kapak kilitleme sorunlarını gösterir ve kontrol ünitesinin değiştirilmesinden birkaç kat daha ucuzdur. Ancak bir “teşhis” yapmadan ve bir “tedavi” önermeden önce, çamaşır makinesinin tam teşhisini yapmak faydalı olacaktır. Aşağıdaki ayrıntılı talimatlar.

Yuva kilidiyle ilgili sorunlar

Çoğu zaman sistem, açılır tavan kilidiyle ilgili bir sorunu düzelten bir E41 hatası oluşturur. Görsel olarak kapı sorunsuz kapanır ve kapanır, ancak sızdırmazlık yine de bozulur ve UBL çalışmaz. Durum aşağı basılarak çözülemez – düğümün bağlantılarının durumunu bir multimetre ile kontrol etmek gerekir.

Electrolux çamaşır makinesindeki E41 hata kodu, çoğu zaman arızalı bir cihaz kilidi olduğunu gösterir.

UBL Electrolux çamaşır makinesiMevcut model üzerinde genişletilmiş menzil ve UBL iletişim sistemine sahip bir çoklu önyüklemeye ihtiyacınız olacak. Her Electrolux çamaşır makinesinin özel bir kilitleme mekanizması olduğundan, ikincisi ihmal edilmemelidir. İyi bir örnekle, iletkenin bağlantısını kesmek ve kontakların amacını bilmek daha kolaydır. Sonra aşağıdaki gibi ilerliyoruz.

 1. Direnç ölçüm modu için bir test cihazı yapılandırıyoruz.
 2. UBL’nin nötr bağlantısına bir proba, ikinciye faza yapışıyoruz.
 3. Skor tahtasında görüntülenen sayıyı değerlendiriyoruz. Multimetre üç basamaklı bir sayı gösteriyorsa, o zaman her şey kilitleme mekanizmasına karşılık gelir.

ama hepsi bu kadar değil. İkinci probun konumunu bir aşamadan ortak bir bağlantıya taşıyarak değiştiriyoruz. Cihazın ekranına tekrar bakın ve sonucu değerlendirin. Test cihazı ekranda “0” veya “1” gösteriyorsa, UBL’nin bozuk ve arızalı olduğundan emin olabilirsiniz. Numara farklı olduğunda, kilit düzgün bir şekilde kilitlenir ve DTC E41’in nedenini aramalıyız.

UBL’yi kontrol eden yazma simistörü

Kontrol panelinin kontrol edilmesi ve onarılmasıE41 hatasının ikinci olası nedeni, yanmış bir triyak veya hatalı kontrol kartıdır. Yani, UBL iyi çalışıyor, ancak sistem meydana gelen bir yasaklama hakkında bir sinyal almıyor. Hasarlı bir birimi onarmak için bir departman ve bir muayene edinmeniz gerekecektir.. Bunu yapmak için şunları yapmalısınız:

 • Tepsiyi sallayarak ve kendinize doğru çekerek deterjan bölmesini çıkarın;
 • Kovan bölmesinin yanındaki delikte 2 vida bulun ve vidalarını çıkarın;
 • Makinenin üst kapağının altındaki plakanın ucunda bulunan 4 vidayı daha alın;
 • Tabağı elinizle alın ve yavaşça hareket ettirin;
 • Mandalları kaldırın.
 • Panel kapağını sökün ve kontrol panelini çıkarın.

Kontrol panelini Electrolux yıkayıcısından çıkarırken, yeniden montaj sırasında bağlantıları karıştırmamak için kameraya bağlanmayan tüm kablolar takılmalıdır.

Plaka elinize geçer geçmez, yüzeyini kusurlar, yanık izleri veya mekanik hasar açısından dikkatlice incelemeye değer. Endişe edilecek bariz bir neden yoksa, multimetreyi tekrar açmanız ve ayrıntılar için tüm triyakları kontrol etmeniz gerekecektir. Aşağıdaki talimatlar, birliği kontrol etmek için ne yapılması gerektiğini anlamanıza yardımcı olacaktır.

 1. Sesli arama modunda test yapıyoruz.
 2. A1 ve A2 kontaklarına dokunup ekrana bakıyoruz. “1” veya “OL” görüntülendiğinde, triyak çalışıyor ve sayı sıfıra yaklaştığında, parçayı değiştirerek konumu düzeltmek gerekiyor.
 3. Terminaller arasında TK olmadığında kontrol kutbunu kontrol ederiz. Cihazın uçlarını santrallere ve ana direğe yönlendiriyoruz. 80-200 değerleri ile endişelenecek bir şey yok.
 4. Ana elektrodu kapatıyoruz ve birkaç saniye sonra akımı kaldırıyoruz ve triyakın durumunu gözlemliyoruz. Anahtar kapanmazsa, değiştirilerek tam bir onarım yapılmalıdır.

Ancak, kartı denememek ve servis merkezini E41 hatası sorununu çözmek için zorunlu kılmak daha iyidir. Unutmayın, bir modül kırılgan ve pahalı bir şeydir, bu nedenle deneyim ve pratik olmadan, bir problemin daha da kötüleşmesi kolaydır.