Electrolux çamaşır makinesinde E34 hatası

Electrolux çamaşır makinesinde E34 hatasıCan sıkıcı bir şekilde, markanın otomatik elektronik cihazı, bir sonraki yıkama beklentisiyle ekranda E34 hata kodunu gösteriyor. Bu teknoloji elbette çalışmayı durdurur ve herhangi bir kullanıcı komutuna yanıt vermez. Electrolux çamaşır makinesinde bir E34 hatası oluştuğunda ne yapacağımızı, yaklaşan onarımın ne kadar zor olacağını ve arızanın nasıl düzeltileceğini öğreneceğiz.

Hatanın nedenleri?

Çamaşırlar yanlışlıkla hata vermez. Kendi kendine teşhis sistemi, ünitenin çalışmasındaki kusurları tespit ettikten sonra, kullanıcıyı derhal bu konuda bilgilendirir. Arıza kodu E34, basınç anahtarı, güç dalgalanmaları ve ısıtma elemanından makine gövdesine akım kaçağı ile ilgili sorunları gösterebilir.

Seviye sensörü sorunları, yanlış iletilen bir sinyalden oluşabilir ve standart çalışma standartlarını aşabilir. Ayrıca, basınç anahtarı tanktaki su seviyesini kalibre edemezse cihaz bir simge görüntüler. Belirtilen etiket sistemde aşırı miktarda su olsa dahi ekranda görülebilir; Ve bu durumda, analog seviye sensörlerinin sinyalleri ile koruma seviyesi arasında bir uyumsuzluk vardır. Nedeni oldukça yaygın olabilir – basınç şalteri borusunun tıkanması, ancak her durumda, parça çok dikkatli bir şekilde incelenmelidir.

E34 arızasına çoğunlukla, cihaz yeniden başlatıldığında ortadan kaldırılan küçük bir elektronik arızası olan bir güç dalgalanması neden olur. Çok ender durumlarda, ısıtıcıdan akım kaçağı olduğunda sembolü görünür. Bununla birlikte, ısıtıcı ile ilgili sorunlar genellikle başka hatalarla gösterilir, bu nedenle, önce elemanın kontrol edilmesi gerekli değildir, basınçla başlanması tavsiye edilir.

Su seviyesi sensörü testi

E34 hatasını bildirerek ne yapmalı? Basınç anahtarını kontrol edin. Sensör, doğrudan konut ünitesinin üst kapağının altında bulunur. Boru ve besleme tellerinin bağlandığı yuvarlak bir parçadır. Sorunun çözümü, basınç şalterinin düzenli olarak temizlenmesi veya ayarlanması olabilir. Prosedürleri aşağıdaki yönergelere göre dikkatli bir şekilde gerçekleştirmeye değer:

  • Çamaşır makinesinin fişini çekin;
  • Cihazı bağlantılardan ayırın;
  • Kasanın üst kapağını çıkarın ve sensörü bulun.
  • Basınç anahtarını tutan kendinden diş açan vidaları sökerek ve kabloları ayırarak çıkarma;
  • Dahili sensör kontaklarını çekmek ve gevşetmek için verilen vidaları bulun;
  • Silikon dolguyu vidalardan çıkarın.
  • Makineye giden hoparlörü ve cihaz bölmesini aynı anda temizleyin.Basınç şalterini ayarlamanız gerekecek

Seviye sensörünü temizledikten sonra cihazı yeniden başlatmayı deneyin. Durum çözülmezse, cihazı bir multimetre ile sabitleyin. Sensörü kendiniz ayarlamayı deneyebilirsiniz. Yakınsama ve açık iletişim anını yakalamalı. Kapanma anındaki arama rastgele yapılmalıdır: deneme ve çift kontrol ile. Eylemlerin algoritması aşağıdaki gibi olacaktır:

  • İlk vidayı 180 derece çevirin, basınç anahtarını yerine ayarlayın ve makineyi çalıştırın;
  • Başlangıçta çok az suyun olduğu, ancak şimdi daha fazla olduğu bir durumda – onarım süreci doğru seçildi. Vidaları aynı yönde gevşetin ve bölgeyi sızıntı ile tedavi edin;
  • Ters etki elde edilirse, sensörü çıkarın ve vidayı diğer tarafa 1 veya 1,5 tur yerleştirin.

Cihazı ayarlarken temel amaç, tankta doğru miktarda su ile basınç anahtarının doğru çalışacağı optimum değerleri seçmektir.

İş sahasına sızdırmazlık maddesi ile geçtikten sonra vidaları işlemeyi unutmamak önemlidir. Bu, cihazın daha fazla çalışması sırasında bağlantı elemanlarının gevşemesini önleyecektir. Electrolux basınç anahtarı onarımı işe yaramazsa, eskisinin onarımından zarar görmeyen, servis verilebilir yeni bir sensör takmaya çalışın.