Elde yıkama veya bulaşık makinesi: Hangisi daha iyi?

Pek çok insan, özellikle yalnız ya da eşi ile çocuksuz yaşayanlar şu soruları soruyor:daha ekolojik olan bulaşık makinesi veya el yıkama? En etkili yıkama türü nedir? Nasıl daha fazla su tasarrufu yapabilirsiniz? Bazen, bulaşık makinesinde yıkamaktansa elde yıkamanın daha iyi olduğu görünebilir çünkü daha az enerji kullanır ve hiçbir şey gerçeklerden daha fazla değildir.

Çeşitli bilimsel çalışmalar bunu destekliyor dır-dir Elde yıkamaktansa bulaşık makinesini kullanmak daha çevre dostudur. Örneğin, bir Bonn Üniversitesi çalışması (Almanya), bulaşık makinelerinin elde yıkamaya göre daha az su ve enerji kullanmasını sağlıyor. Doğru mu?

Bulaşık makinesini kullanmanın elde yıkamaktan daha verimli olduğunu belgeleyen bir başka kurum da Canal de Isabel II’dir (Madrid Topluluğu’nun entegre su döngüsünden sorumlu kamu şirketi). ders çalışma çeşitli araştırmacıların kullanımının bulaşık makinesi izin verildi para biriktir günde yaklaşık 34 litre su.

Bulaşık makinesi evde su tasarrufu yapmanıza yardımcı olur

Bosch bulaşık makinesi her yıkama için 7,5 ila 10 litre su kullanın elde bulaşık yıkarken 100 ila 200 litre kullanılır, musluğun ne kadar süre açık kalacağına bağlı olarak. Ev tipi bir musluktan dakikada yaklaşık 12 litre su çıktığını biliyor muydunuz? Bulaşık makinesini kullanarak su tasarrufu şüphesizdir.

Teknolojisi Zeolitli bulaşık makinesi Bulaşıkları kuruturken mükemmel sonuçlara ek olarak, en iyi enerji verimliliği sınıflandırması olan A +++ ‘ı% 10 oranında aşan daha yüksek yıkama verimliliği ve enerji tasarrufu sağlar.

Bu teknoloji ile kurutma işlemi düşük sıcaklıkta gerçekleştirilerek bulaşıklarla çok daha hassas bir işlem haline getirilir. Kurutma döngüsünün sonunda bulaşık makinesi kapağı açıldığında buhar çıkışı olmaz ve ayrıca bulaşıkların sıcaklığı yüksek olmadığından sorunsuz pişirilebilir. Tüm bunlar, özellikleri sayesinde bulaşıklarımıza özen göstermemize ve mükemmel kurutma ve tüketim sonuçları elde etmemize olanak tanıyan doğal bir mineral olan Zeolites sayesinde mümkün.

Küresel anlamda bulaşık makinelerimiz, su ve enerjiden tasarruf edin daha az enerji kullanan ve performansı artıran optimize edilmiş filtre teknolojisini kullanarak verimli su dağıtımı ile.

Ek olarak, Bosch bulaşık makineleri ECO 50ºC programı gibi eko-performans programlarıyla donatılmıştır. Bu program, bulaşıkları yıkama ve kurutma işleminin tamamı sırasında hem su hem de elektrik tüketiminin optimize edilmesini sağlar.

Elde veya bulaşık makinesinde yıkama: Hangisi daha hijyeniktir?

Öte yandan, elde veya bulaşık makinesinde yıkamak arasında büyük bir fark daha vardır: hijyen. Evet, bulaşık makinesinde yıkamak elde yıkamaktan daha hijyeniktir. Ve size nedenini söyleyeceğiz:

 1. Ulaşan hassasiyet jet güçlü baskı altında -Ayrıca yıkama esnasında defalarca kullanılan- elde yıkamaya göre daha fazladır.
 2. Bulaşık makineleri su ile yükselmiş sıcaklıkBu, bulaşıklarda yemek kalıntılarını oluşturan bakterileri ortadan kaldırmayı kolaylaştırır.
 3. Bosch bulaşık makinelerinin çoğunda, Artı Hijyen işleviBu, son durulama aşamasında sıcaklık zirvesini yükselterek bakteri ve akarların% 99,99’unu ortadan kaldırır. Bu, kurutma aşamasını güçlendirir ve birkaç durulama gerçekleştirir. Özellikle evde küçük çocuklar varken veya bizi ilgilendiren bir konu olduğunda mükemmel bir işlevdir.
 4. Bulaşık makinelerimizde otomatik program sensör sayesinde suyun bulanıklığını ölçer. Bu şekilde, programın basıncı ve sıcaklığı, bulaşıkların en iyi bakımını, mükemmel yıkama ve kurutma sonuçlarıyla ve gerekli tüm hijyeni sağlayacak şekilde adapte edilir.

Bulaşıklarınızı yıkarken su tasarrufu için sekiz ipucu

Evinizde su tasarrufu yapmak istiyorsanız, ideal olan bulaşık makinenizi iyi kullanmanızdır. Bunun için aşağıdaki ipuçlarını izlemenizi öneririz:

 1. Bulaşık makinesini koyduğunuzda ideal olan % 100 şarj edin. Yeterli bulaşık yoksa, yarım doldurma işlevini seçebilir, bulaşık makinesini yalnızca yarı dolu doldurabilirsiniz.
 2. Emin ol çatal bıçak takımı ve kaplar işinizi iyi yapmanıza engel olmayacak şekilde konumlandırılmış. Her durumda, ideal dağıtım Bulaşıkların miktarı daima cihazın kullanım kılavuzunda belirtilecektir.
 3. Daima kullanın uygun yıkama programı. Normal kirli bulaşıklar için çok verimli olan ECO programını kullanmanız tavsiye edilir. Şüpheniz varsa, blogumuzdaki bu diğer makalede anlattığımız gibi otomatik programı seçmenizi öneririz. bulaşık makinesinde nasıl su tasarrufu yapılır. Önceliğiniz bir noktada hız ise, daha fazla tüketmesine rağmen VarioSpeed ​​işlevini çoğu programla birleştirebilirsiniz.
 4. Enerji etiketlerinde şu şekilde listelenen bulaşık makinelerini kullanın: sınıf A +++enerji verimliliği en yüksek olanlardır.
 5. Daima seviyelerini kullanın tuz ve parlatıcı bulaşık makinesi talimatlarında tavsiye edilir.
 6. Bulaşık makinenizin şu işlevi varsa: otomatik yıkama programı, kullanmanızı tavsiye ederiz. Bulaşık makinesinin yıkama parametrelerini ve enerji tüketimini gerçekte içeride olana uyarlayan bir program türüdür: yük seviyesi, kirlilik derecesi vb. Kuşkusuz büyük bir tasarruftur.
 7. Bulaşıkları durulama bulaşık makinesine koymadan önce. Bu, deterjandaki enzimleri daha az verimli hale getirir. Ve ayrıca gereksiz bir su israfıdır. Elbette bulaşıkların üzerinde kalan katı yiyecek kalıntılarını ortadan kaldırarak yıkama işleminin daha etkili olmasını sağlar. Bulaşık makinenizi hemen çalıştırmayacağınız durumlarda her zaman bir ön yıkama uygulayabilirsiniz.
 8. Bulaşık makinenizin kullanım ömrü boyunca ilk günkü gibi çalışmasını istiyorsanız, tank temizleme programı. İdeal olarak, bunu bulaşık makinesi boşken ve normal makine temizleyicisiyle ayda bir yapın. Bununla hem tank hem de giriş kanalları temizlenir ve bulaşık makinesinin ilk günkü gibi kalması sağlanır. Bu programa sahip değilseniz, 60ºC’yi aşan diğer programlarla aynı şekilde uygulayın.

Ve siz, elde veya bulaşık makinesinde yıkayanlardan mısınız? Elde veya bulaşık makinesinde yıkamanın daha ekolojik olup olmadığı konusunda hala şüpheleriniz varsa, bize bir yorum bırakın, size cevap verelim. Bize sosyal medya kanallarımızdan da sorabilirsiniz. Size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız!

Yazar hakkında

'src =