Reklamı kapat
Reklamı kapat
EIpaRs 2021
EIpaRs 2021

El planyası tavsiye

Manuel bir marangoz el planyası tavsiye ile ahşap planyalama , marangozluktaki en ödüllendirici görevlerden biridir. İyi bir yüzey elde etmek için fırçanın nasıl çalıştığını ve ahşapta nasıl hissettiğini bilmemiz gerekir.el planyası tavsiye, El Planya Makinesi, El Planyası manuel, Planya alırken nelere dikkat edilmeli, 220 volt 25 lık planya, El planyası tezgahı, 2 el Planya, El planyası tavsiye, […]

04 Mayıs 2021 - 19:13 'de eklendi ve 92 kez görüntülendi. A+A-

El planyası tavsiye

Manuel bir marangoz el planyası tavsiye ile ahşap planyalama , marangozluktaki en ödüllendirici görevlerden biridir. İyi bir yüzey elde etmek için fırçanın nasıl çalıştığını ve ahşapta nasıl hissettiğini bilmemiz gerekir.el planyası tavsiye, El Planya Makinesi, El Planyası manuel, Planya alırken nelere dikkat edilmeli, 220 volt 25 lık planya, El planyası tezgahı, 2 el Planya, El planyası tavsiye,

Fırçanın çalışma prensibini bilmek, onu doğru kullanmak ve kolaylıkla yönlendirmek için çok önemlidir.

  • Bir marangoz el planyası tavsiye nasıl çalışır?
  • Bıçak ayarı
  • Fırça tutma, gövde pozisyonu ve alet kılavuzu
  • Planyalama içinde ve dışında: ahşapta iz bırakmaktan nasıl kaçınılır?
  • Tane, eğik ve dipte paralel ağaç planyalama
  • Alet bakımı ve bakımı
el planyası tavsiye, El Planya Makinesi, El Planyası manuel, Planya alırken nelere dikkat edilmeli, 220 volt 25 lık planya, El planyası tezgahı, 2 el Planya, El planyası tavsiye,

Bir marangoz el planyası tavsiye nasıl çalışır?

Manuel bir fırçanın çalışması, bir keski ile benzerdir. Teorik olarak, geleneksel bir keski ile ahşap planyalama yapmak mümkündür. Bununla birlikte, kenarın ahşaba nüfuz etmesi geçişlerin her biri için eşit olmayacağından, tatmin edici bir yüzey elde etmek bizim için çok zor olacaktır. Ayrıca, bıçağın eğimini ayarlamanın bir yolu yok. Marangozluk fırça bu gerilemeler çare bulmaktır icat edilmiştir.

Bir marangoz el planyası tavsiye temel olarak tahta veya metal bir kutu üzerine uygun açıyla yerleştirilmiş bir bıçaktan oluşur. Kutunun eğimi, tahtaya yapılan saldırı açısını belirlerken, kaldırılacak talaş veya talaşın maksimum boyutu bıçağın genişliği ile belirlenir.

Üzerine bir keski vidaladığımız büyük bir tahta kama hayal edelim. Bu ilkel bir fırça olurdu. Sadece bıçağın ne kadar çıkıntı yapacağını ve ahşaba ne kadar nüfuz edeceğini ayarlayacak bir mekanizma bulmamız bize kalıyor. Sadece boylamasına vidalar için delikler açarak bu ayarı gerçekleştirebildik.

Tabandan çıkıntı yapan demir veya kenar miktarını düzenlemek için, ağaç işleme el planyası tavsiye ayrıca bir sürgülü sistem kullanır. Ancak bu durumda, kutunun üzerinden kayan bıçaktır. Tam konumu sabitlemek için, bıçağı fırça kutusuna bastıran tahta bir kama veya bir karşı demir kullanılır.

Diğer bir deyişle, bir marangoz el planyası tavsiye hşabı bir keski gibi keser, ancak eğim açısı her zaman sabittir ve penetrasyon derinliği bir kama ile düzenlenir. Bu sayede tüm geçişlerin aynı talaş kalınlığında başlaması sağlanır.

Bir ağaç işleme el planyası tavsiye sabit bir saldırı açısına sahip bir keskiye benzer şekilde çalışır.

Bıçak ayarı

Bıçak aşırı derecede çıkıntı yaptığında (çok fazla demir içerdiği söylenir) fırça çok fazla odun keser, ancak onu yönlendirmek için çok daha fazla çalışma gerekir. Fırça bize çok fazla direnç gösteriyorsa onu yönlendirmek çok zordur ve ağzı kolayca körelir.

el planyası tavsiye, El Planya Makinesi, El Planyası manuel, Planya alırken nelere dikkat edilmeli, 220 volt 25 lık planya, El planyası tezgahı, 2 el Planya, El planyası tavsiye,

Aksine, bıçak sadece çıkıntı yaparsa, fırça zar zor odun yiyecektir ve işini iyi yapmayacaktır. Bu nedenle, iyi bir yüzey planlaması elde etmek ve görevi etkili bir şekilde gerçekleştirmek için bıçağın düzenlenmesi şarttır.

Bıçağın ayarı, talaşların kalınlığı ile tahta parçası üzerinde kılavuzluk kolaylığı arasında bir denge bulunana kadar deneme yanılma yoluyla yapılır.

Bıçak, besleme kuvveti ile rendelenmiş talaşın kalınlığı arasında bir denge bulunana kadar düzenlenir.

Yeşil ormanda, çalı ağzı kolaylıkla tıkanır. Donukluğu azaltmak için bıçağın olabildiğince az çıkmasını sağlayacağız. Sert ahşapları fırçalayacaksak da aynı şekilde davranacağız çünkü kalın talaşları kaldırmak büyük çaba gerektirebilir.

Fırçalama gününde, ağız körelirse, bıçağın kenarına zarar verme riski olduğundan, küçük bir tahta parçasıyla, asla tornavida veya başka bir metal aletle açmayacağız.

Bıçak doğru şekilde ayarlandığında, homojen kalınlıkta sürekli bir talaş elde edilir.

Fırça tutma, gövde pozisyonu ve alet kılavuzu

Fırçanın arkası güçlü elimizle tutulmalıdır. Sağ elini kullanıyorsak, sağ elimizin avuç içini fırça kutusuna koyacağız, sol elimizi ön tarafa yerleştireceğiz ve solaksak tersini yapacağız.

Fırçayı iten el kutuyu aşağı bastırmalı ve öne doğru itmelidir. Ön el sadece bastırır. Küçük uç noktalı veya uç noktalı fırçalar genellikle tek elle tutulur.

Baskın elimiz fırçayı aletin arkasından iter

Fırça kılavuzunu kollarla yapıyoruz ama vücut da önemli bir rol oynuyor. Rahat bir duruş benimsemeliyiz ve ağırlığımızın bir kısmını, ileri hareketini ve fırçanın tahtaya tutuşunu desteklemek için alete yükleyeceğiz.

Aynı şekilde, iş parçasının uygun yükseklikte olması önemlidir. Tezgah üzerinde hafif eğimli gövde ile çalışmalıyız. İş parçasının aşırı yüksekliği, ahşabı alçaltmak için gerekli basıncı uygulamamızı engelleyecektir. Aksine, eğer çok düşük tutarsak, aşırı derecede bükülmemiz gerekecek ve sırtımızda ağrı ve rahatsızlık yaşayacağız.

Aletin gerilemesi, bıçağın erken aşınmasını önlemek için iş parçasına baskı uygulamadan yapılacaktır. Ek olarak, fırça yeterince hafifse, havada, yani ahşabı hiç ovalamadan yapacağız. En ağır tezgah kelepçeleri ile bu mümkün değildir ve takip etmemiz gereken şey, aletin tabanının mümkün olan minimum basınçla ahşaba sürtmesidir.

el planyası tavsiye, El Planya Makinesi, El Planyası manuel, Planya alırken nelere dikkat edilmeli, 220 volt 25 lık planya, El planyası tezgahı, 2 el Planya, El planyası tavsiye,

Planyalama içinde ve dışında: ahşapta iz bırakmaktan nasıl kaçınılır?

Planya işlemine başlarken, tutamaktaki el ahşaba bastırırken, arka el sadece planyayı ileri iter. Tahtaya girerken fırçanın arkasına basmaktan kaçınmalısınız çünkü destek olmadığından fırça tahtanın ucunu sallar ve fazla yer.

Takımdan çıkarken, önceki paragrafta anlatıldığı gibi ters yönde ilerleyin. Yani, tutamağın eli, desteği kaybettiğimizde masanın arka ucunda kazara bir yiv yemeyi önlemek için aşağı bastırmayı durdurur. Dikkatimizi ahşabı sadece arka elle bastırmaya yoğunlaştıracağız.

Son olarak, tahtanın ortasına çalışırken ve fırçanın tabanının hem önü hem de arkası üzerine dayandığında, iki elinizle kuvvet uygulanır. Ve bu durumda, tahtaya bastırmanın yanı sıra iten el de fırçayı ileriye doğru yönlendirir.

Açıklanan aynı zamanda ahşabı elektrikli bir fırçayla fırçalarken de geçerlidir .

Tane, eğik ve dipte paralel ağaç planyalama

Ahşabı damar yönünde fırçaladığımızda, yüzey temiz olur ve yüzey kırılmaz. Öte yandan, aleti damarlara, ahşap yırtılmalara, kıymıklara veya çatlaklara çevirirsek: lifler temiz bir şekilde ayrılmaz ve yüzey pürüzlü ve pürüzlü olur.

Eğik kaba işleme

Eğimli ağaç planyalama, bazı ağaç türlerinde ufalanmayı önlemeye yardımcı olur. Ek olarak, kesici kenarın aktif yüzeyini azaltarak, eğik fırçalama daha az çaba gerektirir. Bunu yapmak için bileği hafifçe bükerek bıçağın kenarı liflere tamamen dik olmaz.

Mesele, iş parçasına çapraz olarak planyalama değil, tahıla paralel, ancak alet hafifçe eğik olarak planyalama sorunudur. Ayrıca bıçak üzerinde daha iyi bir kavrama elde edeceğiz: sert ahşapları veya tahtanın ortasına bastırılmış yüzeyleri pürüzlendirirken çok kullanışlıdır.

Kafasına fırçalamak

Levhaların uçlarını liflere dik bir yönde fırçalamak için, yani son damarlı ahşabı fırçalamak için ahşabı parçalamamaya özen gösterilmelidir. Bu durumlarda fırçayı levhaların dış kenarlarından merkeze doğru kaydırıyoruz: hareketi bitirmeden. Aksi takdirde, levhanın uçlarındaki liflerin parçalanma riskiyle karşı karşıyayız. Bir başka olasılık da köşelere pah kırmaktır.

Alet bakımı ve bakımı

Kazıyıcıların, fırçaların ve suçluların ömrünü uzatmak için aletin tabanı asla sert veya metal yüzeylere yerleştirilmemelidir. Bunu yapmak bıçağı çabucak köreltecektir. Fırçayı yerde veya sert bir yüzeye (mermer, metal) bırakmamız gerekirse, yan tarafına yaslanmasına izin vereceğiz.

Eski veya kullanılmış ahşabı fırçalarken akılda tutulması gereken önemli bir nokta, yüzeyinde çivi, vida veya donanım kalıntısı olup olmadığını kontrol etmektir. Ayrıca ahşap boyanmış veya verniklenmiş ise fırçalamadan önce öncelikle boyayı kaldıracağız. Boya ateşle, kaynak makinesi yardımıyla veya bant zımpara veya spatula ve kazıyıcı gibi mekanik yöntemlerle çıkarılabilir .

Ahşap kirli veya kuru ise ve fırça iyi kaymıyorsa, yüzeyi beyaz ispirto veya mineral yağ ile yağlayabiliriz. Yağ kullanımı ahşap üzerindeki aşınmayı ve yıpranmayı azaltır ve eski ahşaplarla çalışırken boya ve vernik izlerinin fırçanın tabanına gömülmesini önler.Bu bilgi faydalı mıydı? Bu sayfayı paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmamıza yardımcı olun.el planyası tavsiye, El Planya Makinesi, El Planyası manuel, Planya alırken nelere dikkat edilmeli, 220 volt 25 lık planya, El planyası tezgahı, 2 el Planya, El planyası tavsiye,

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Yerli oyun şirketi  rollic games satıldı Yerli oyun şirketi rollic games satıldı...

Zynga, Hızla Büyüyen Hiper Günlük Oyunlar Sektöründe Lider olan İstanbul merkezli Rollic’i Satın Alımını Kapattı En Büyük ve En H...

Havalı tabanca tavsiye Havalı tabanca tavsiye

Basınçlı Hava Tabancaları Havalı tabanca tavsiye Onlar son derece Çünkü kullanımı kolay ve herhangi bir lisans gerektirmeyen kendi kull...

Bebek arabası tavsiye Bebek arabası tavsiye

En iyi bebek arabaları – karşılaştırma ve satın alma rehberi Bebeğiniz için her şey küçük. Özellikle yeni bir ebeveynseniz, bebek...

En iyi bluetooth bileklik En iyi bluetooth bileklik

En iyi 10 akıllı bant: En iyi fitness bilezikleri (2021) 2021’in en iyi fitness bilekliklerini arıyorsanız, bu sizin için mükemme...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Klima aylık ne kadar yakar Klima aylık ne kadar yaka...

Klima tüketimi Klima bana aylık ne kadara mal olur? Klimam a...

İç mekandaki aynalar, fikirler ve yerleşim kompozisyonları İç mekandaki aynalar, fik...

Farklı fonksiyonel alanların özelliklerini dikkate alarak ko...

Hostelworld nasıl çalışır? Hostelworld nasıl çalışır...

Seyahat etmek hayatın önemli bir parçasıdır. İşleri ve diğer...

Pencere panjur fiyatları 2021 Pencere panjur fiyatları ...

ÖNCÜ FİRMA Model Fiyatı PİMAPEN ELEKTRIKLİ PANJUR 160 – 200 ...

Oda hava soğutucularının seçimi için öneriler Oda hava soğutucularının ...

Hava soğutucu kalitesi, sunumu, ürünün büzülme miktarı, soğu...

En İyi hava soğutucu tavsiye En İyi hava soğutucu tavs...

En İyi Hava Soğutucuları Klimaların pazarı ele geçirdiği yad...

Çamaşır makinesi su alıyor ama dönmüyor Çamaşır makinesi su alıyo...

Çamaşır makinesi dönmüyor: nedenleri ve sorunun aranması Çam...

Sukulent türleri ve çiçek açan türleri Sukulent türleri ve çiçek...

 Sukulentleri keşfetmek Sulu meyveler veya sulu meyveler, su...

Dış cephe mantolama nedir hangisi daha iyi Dış cephe mantolama nedir...

Yapacağımız ilk şey, mantolama nedir şu anda ele aldığımız k...

Yerli oyun şirketi  rollic games satıldı Yerli oyun şirketi rolli...

Zynga, Hızla Büyüyen Hiper Günlük Oyunlar Sektöründe Lider o...

Oturma Odası Dekorasyonu HABERLERİ