Dyo yeni beliz rengi ile boyanmış duvar

Ev boyama, diğer parçaların yanı sıra duvarlara, zemine, kapılara, pencerelere boya uygulamaktan oluşur. Genellikle duvarların boyanması işin son aşamalarından biridir. beliz rengi, dyo yeni beliz, dyo beliz rengi yorumları, beliz rengi duvar boyası

Tüm duvarlar kaplandıktan, kapı ve pencereler takıldıktan ve banklar takıldıktan sonra yapılır

Bu uygulama, yüzeyi kaplayan koruyucu ve dekoratif işlevi olan tabakayı oluşturmayı amaçlamaktadır. Resim ayrıca ışığın dağılımına, duvarın dayanıklılığına ve hijyenik yönlere yardımcı olur.

beliz rengi, dyo yeni beliz, dyo beliz rengi yorumları, beliz rengi duvar boyası, dyo beliz rengi ile boyanmis duvar, dyo yeni beliz rengi nasıl, yeni beliz dyo, dyo beliz, beliz boya rengi, dyo beliz rengi, dyo yeni beliz rengi ile boyanmis duvar, yeni beliz rengi ile boyanan evler,

Kullanılan beliz boya rengi, pigmentler, bağlayıcılar, incelticiler ve katkı maddelerinden oluşan sıvı maddelerdir. Uygulamadan sonra seyrelticiler buharlaşır ve boya koruyucu bir film haline gelir. Bu nedenle, daha fazla pigment ve bağlayıcı içeren boyaların daha kaliteli olduğu düşünülmektedir.

İyi boyanmış bir ev, yeni bir ev hissi verir ve hatta mülkün değerini artırır. Şimdi boya türleri ve duvarların nasıl boyanacağı hakkında biraz daha konuşacağız, kaçırmayın!


Duvar boyası çeşitleri

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte birçok boya türü piyasaya çıkmıştır. Günümüzde her uygulama için belirli bir boya türü vardır: iç mekan veya dış mekan ve ıslak veya kuru.

Çok çeşitli olmasına rağmen beliz boya rengi, iki gruba ayrılabilir:

  • Su bazlı boyalar: Kullanımı ve temizlemesi kolaydır, kokusu azdır, daha az tutuşur, çabuk kurur ve soyulmaya karşı daha dayanıklıdır.
  • Solvent veya yağ bazlı boyalar: orantılı yüksek yapışma kalitesi, ancak kuruması daha uzun sürer, güçlü bir kokuya sahiptir ve zamanla kırılgan hale gelir.

Şu anda duvarları boyamak için sadece su bazlı boyalar kullanılıyor, bunlara lateks boyalar deniyor. Şimdi, konut yapımında en çok kullanılan 2 tip lateks boyadan bahsedeceğiz.


PVA Lateks Boya

PVA lateks boya (akrilik vinil), polivinil asetattan oluşur ve suda çözünür. Neme karşı dayanıklı değildir, bu nedenle ev içi için tavsiye edilir.

İyi örtücülük, çabuk kuruma ve minimum koku sunarlar. Sıçramayı taşıma ve temizlemede kolaylığa ek olarak. Daha sonra bahsedeceğimiz akrilik boyalardan daha ucuzdurlar.


Akrilik boya

Akrilik lateks boya veya daha iyi bilindiği gibi sadece akrilik boya suda çözünür ancak formülünde ürüne uygulama sonrası yüksek sızdırmazlık sağlayan akrilik reçineler bulunmaktadır.

Bu özelliğinden dolayı evde hem kuru hem de ıslak olmak üzere dış ve iç alanlar için akrilik boyalar endikedir. Akrilik boyalar yıkanabilir, bu da PVA lateks boyaya göre daha fazla konfor sağlar.

Akrilik boyaların 3 tip cilası vardır:


Saten akrilik boya

Duvarın kusurlarını azaltan, ancak gizlemeyen daha gizli bir parlaklığa sahiptir. Olumlu bir nokta, temizliğin kolay olmasıdır.

Düzensizlikleri, tavanları ve ahşap kapıları olmayan duvarlar için saten akrilik boya endikedir.


Mat akrilik boya

Opak ve emici bir görsel etkiye sahiptir. Bununla birlikte duvar, kusurları daha iyi gizleyen kadifemsi bir görünüm kazanır.

Mat akrilik boyanın dezavantajı kolay lekelenmesi ve temizliği zorlaştırmasıdır. Bir ipucu, bu tür bir kaplama ile duvarların bir kısmını daha koyu renklerle boyamaktır. Duvarlar ve tavanlar için uygundurlar.


Parlak akrilik boya

Duvarın daha uzun süre yeni görünmesini sağlayan, daha parlak olan boyadır. Ancak duvardaki herhangi bir düzensizliği gösterir.

Parlak akrilik boya iç ve dış mekanlarda ve ahşap kapı ve pencerelerde belirtilmiştir.Yeni bir duvar nasıl boyanır?

Çevrenin hazırlanması

Duvarları boyamak, inşaatın son aşamalarından biridir. Genellikle ressam işe geldiğinde zeminler, giydirmeler, tezgahlar, kapılar, pencereler ve çanak çömlekler zaten döşenmiştir. Ve ressam ne kadar iyi olursa olsun, her zaman sıçrama riski vardır.

Bu nedenle, ressamın yapması gereken ilk şey çevreyi koruyarak hazırlamaktır: pencere çerçeveleri, çanak çömlek, tezgahlar, süpürgelikler, bantlı ve kağıtlı kaplamalar; tuval veya karton zeminler; bitkiler ve çimler bezlerle.


Yüzey hazırlığı

Boyamada yüzey hazırlığı en önemli adımdır. Kötü hazırlık, boya arızalarının% 90’ından sorumludur. Ve bu aşamanın en önemli maddelerinden biri de sıva veya alçı için 28 günlük kuruma süresini beklemenin en basitidir. Ancak hepsi bu kadar değil, her alan türü farklı bakım gerektirir.

İçin dış alanlarda , büyük ilgi temizlik ve kirletici maddelerin bertaraf edilmesi ile ilgili olmalıdır. Temizlemek için sabun ve suyla yıkamak ve ardından herhangi bir sabun kalıntısını gidermek için durulamak yaygındır. En yaygın kirleticiler ise fırça ve süpürge ile temizlenen kir ve kireçlenmeler ve ağartıcı ile yok edilen mantarlardır.

Gelen iç bölgelerde , en büyük endişe genellikle kusurları beraberdir. Bu sebeple önce duvarı tekdüze etmek için zımpara kağıdı kullanılır ve daha sonra tozlar süpürge veya nemli bir bezle temizlenebilir. Sıva veya sıva ile kaplı duvarların hazırlığı aynıdır.


Sealer uygulaması

Sızdırmazlık maddesinin uygulanması, boyanın duvara yapışmasını iyileştirmeye yardımcı olarak daha homojen bir yüzey sağlar. Uygulandıktan sonra duvarın gözeneklerini kapatarak boyadan daha ucuza mal oldukları için boya tüketimini azaltır ve işten tasarruf sağlarlar.

Sızdırmazlık maddesinin uygulaması boyaların yanı sıra fırça (fırça) ve rulo ile yapılır. Genellikle olası kusurları engellemeye yardımcı olan beyaz pigmentasyona sahiptirler. Genellikle kuruma süresi 3 saattir.


Gres uygulaması

Kütleler, duvardaki küçük kusurlardaki kusurları düzlemek ve düzeltmek için kullanılır. Daha pürüzsüz bir yüzey sağlamanın yanı sıra, yapı ile birlikte hareket edebilmekte, böylece boyada çatlakların oluşmasını engellemektedirler.

Dış alanlarda, su sızmasını önlemek için kapı ve pencere çerçevelerinin etrafındaki delikleri doldurmak için macunlar kullanılır.

Piyasada kuru iç mekanlar için uygun PVA püskürtücü ve açık veya ıslak alanlar için ideal akrilik olmak üzere iki tür makarna bulunmaktadır. Genellikle beyazdırlar, ancak cilayı iyileştirmek için renklendirilebilirler.

Gresler her uygulama arasında 2 saat ara ile iki ila üç kat mala ile uygulanır. Son kuruma süresi 4 saattir.

Kuruduktan sonra hamur daha da zımparalanır ve mükemmel bir yüzey sağlamak için temizlenir. Bu adımda, kusurları kontrol etmek için telefonunuzun fenerini kullanabilirsiniz.


Beliz boya rengi uygulaması

Çok kuru günlerde, hava neminin% 10’un altında olduğu günlerde veya çok nemli ve yağmurlu günlerde boyama yapmaktan kaçının. Kuru günlerde, boya partiküllerinin çok hızlı kuruma nedeniyle koruyucu filmi oluşturmak için zamanları olmayabilir.

İki nemli katmanda, kuruma uzun zaman alabilir ve diğer katları geciktirebilir, bu da kabarcıklara veya lekelere neden olabilir. Direkt güneş ışığı, rüzgar ve toz ile duvarların boyanmaması da tavsiye edilir.

Boyayı üreticinin önerdiği şekilde seyreltip seyreltmediğini ve duvarlarda ve zeminlerde leke ve sıçramayı önlemek için tavanda çalışmaya başlayıp başlamayacağını ressamınızla kontrol edin.

Boya uygulaması rulo ile zikzak hareketlerle “W” oluşturarak yapılır. Diğer önemli noktalar ise silindiri duvardan alıp hafifçe ve sürekli uygulamaktır. Akrilik boya için sıçrama önleyici rulo kullanılması tavsiye edilir.

Lekeleri önlemek için 5 cm’lik silindiri kapıların, pencerelerin, süpürgeliklerin, tabakların, tezgahların vb. Etrafını boyamadan bırakmanız önerilir. Rulo geçildikten sonra ressam bu parçaların çevresini bir fırça (fırça) ile boyamalıdır.

İlk katı uyguladıktan sonra, bir sonraki katı uygulamadan önce ambalaj üzerinde üretici tarafından önerilen kuruma süresi kadar bekleyin.


Zaten boyanmış bir duvar nasıl boyanır?

Zaten boyanmış bir duvarı boyama prosedürü, yüzeyi hazırlarken bazı ek özen haricinde, pratik olarak yeni bir duvarı boyamakla aynıdır.

Yeniden boyamak için gerekli:

  • Gevşek veya zayıf yapışan parçacıkları çıkarmak için duvarı kazıyın, zımparalayın veya fırçalayın;
  • Küf, sızma veya çatlaklarla ilgili sorunların temel nedenini bulun ve tedavi edin; ve
  • Çivilere, dübellere veya talaşlara sıva ile delikler açın.

Diğer bir fark ise, yüzey hazırlandıktan sonra sızdırmazlık maddesi yerine astar altının uygulanmasıdır. Farklı özelliklere sahip ürünler olmasına rağmen uygulama ve bakım aynıdır.

Astar taban uygulandıktan sonra duvar, yeni duvar gibi boya katlarını almaya hazırdır.


Yapı malzemeleri nasıl hesaplanır?

beliz boya rengi

Boya miktarı, m² yüzey ve kat sayısı başına hesaplanı beliz rengi, dyo yeni beliz, dyo beliz rengi yorumları, beliz rengi duvar boyası, dyo beliz rengi ile boyanmis duvar, dyo yeni beliz rengi nasıl, yeni beliz dyo, dyo beliz, beliz boya rengi, dyo beliz rengi, dyo yeni beliz rengi ile boyanmis duvar, yeni beliz rengi ile boyanan evler,r. Bu nedenle, önce genişlik x uzunluğu çarparak yüzey alanını hesaplamanız gerekecektir.

Ardından, seçilen mürekkebin verimine ihtiyacınız olacak. Her üretici ambalajda 1 kat boya verimine sahiptir. Hesaplanan yüzey alanı ve eldeki verim ile çarparak 1 kat boya miktarını elde edin.

Tamam, şimdi kaç litre boyaya ihtiyacınız olduğunu bilmek için, yukarıdaki miktarı kat sayısıyla çarpmanız yeterli. Bu hesaplama boyalar, macunlar ve macunlar içindir. Dyo yeni beliz rengi ile boyanmış duvar