Dövme panjurlar

Girişteki bir koaks, yalnızca koruyucu değil aynı zamanda dekoratif bir işlev olduğu için herhangi bir evin çok önemli bir bileşenidir. Bu, konutu ziyaret etmeden önce görülen unsurdur ve vizör caddeden yoldan geçenler tarafından açıkça görülebilir, ya evi dekore eder ya da herkes gibi yüzsüz hale getirir. Evin cephe kısmını özel olarak güzel bir şekilde dekore etme arzunuz varsa, kesinlikle ön kapının üzerine dövme bir maske tercih etmelisiniz.

Çeşitli sahte maskeler

Genellikle dekoratif vuruşlar sadece maskeyi süsler, ön kısmı çerçeveler ve tabanı metal, ahşap, üçgen veya polikarbonattan yapılır. Ve sırayla, ürünü çok dayanıklı kılan dövme metal bir çerçeveye tutturulmuştur. Bu perdelerin şekline göre çok farklıdır:

 1. Zemine paralel olarak monte edilen düz maskeler popülerdir.
 2. Güzel dövme desen, bir kemer şeklinde yapılmış yarım daire şeklindeki maskelerle çerçevelenebilir. Bükülme, müşterinin tercihlerine bağlı olarak derin veya daha alçaktır.
 3. Kanatların belirli bir açıyla birbirine göre düzenlendiği üçgen bir maske kullanılabilir. Böyle bir kanopi ile yağmur sırasında su akıntıları yukarıdan durmadan ve malzemeye zarar vermeden tamamen akar.
 4. Sadece balkon alanını değil, aynı zamanda ona giden basamakları da korumak gerekiyorsa, bükülmüş ve öne doğru uzatılmış bir vizör takmanız önerilir.
 5. Balkonda çok sayıda kıvrım ve düzlemin bulunduğu çok seviyeli perdeler de vardır. Bu maskeler özellikle dövme çerçevede güzeldir.

Girişte sahte vizörlerin avantajları

Bir balkon için dövme vizörlerin tartışılmaz birçok avantajı vardır. İlki ve en önemlisi güç ve dayanıklılıktır. Dövme metal çerçeve, kanopinin uzun hizmet ömrünün garantisidir.

Sahte maskelerin ikinci avantajı, çevresel etkilere karşı çok dayanıklı olmalarıdır. Yapılması gereken tek şey, bunların metal korozyon koruması ile ön kalitatif işlemden geçirilmesidir. Bu basit eylemler zamanında gerçekleştirilirse, sahte maske kesinlikle herhangi bir yağış, rüzgar, hipotermi ve güneş ışığına maruz kalmadan korkmaz. Yıllarca sürecek ve uzun bir süre sonra bile kurulum sırasında aynı görünecektir.

Ve üçüncü artı sahte maskeler – evin girişine yakın nispeten geniş bir alanı yağmur ve kardan etkili ve güvenilir bir şekilde korurlar. Bu, her şeyden önce olumsuz dış etkenlerden olabildiğince korunmaya çalışılması gereken kapıdır, böylece daha uzun süre dayanır. Ayrıca iyi bir kanopi hem balkonu hem de ona çıkan basamakları koruyacaktır. Burada asıl şey, maskenin şeklini ve boyutunu doğru bir şekilde seçebilmektir.

Çoğu kişi için temel olan dördüncü avantaj, sahte maskelerin çok güzel ve pahalı olmasıdır. Mutlaka evin cephesinin bir dekorasyonu olacak ve yoldan geçenlerin dikkatini çekecek. Şu anda, en farklı dövme stilini seçebilirsiniz. Asma, geometrik desen ve soyutlama şeklinde iç içe geçmiş çiçekler ve yapraklar olabilir. Her durumda, böyle bir vizör evin önünün en önemli özelliği olacak ve fark edilmeyecek.

Yine de dövme çerçevelerin çeşitli malzemelerden yapılmış perdeler için uygun olduğunu eklemeniz gerekir. Bir uyumsuzluk hissine neden olmaz.

Tabii ki ön kapıya ve balkona sahte bir siperlik takmak, biraz mali ve zaman maliyeti gerektiren zahmetli bir iştir. Ancak buna değer, çünkü evin girişini güvenilir koruma ile sağlayacak ve güzelleştirecek.

Bilginin kopyalanmasına yalnızca kaynağa doğrudan, indekslenmiş bir referans kullanılarak izin verilir

Çeşitli çatı tiplerine sahip dövme perdelerle süslenmiş giriş grupları muhteşem ve bitmiş görünüyor (eser galerisi). Metal ürünler binaya ayrıcalıklı bir cephe ve statü kazandırır. Dövme, ajur, orijinal, çok yönlü, gerçek bir sanat eseridir. Bu teknoloji ile yapılan dekoratif ve fonksiyonel elemanlar, evin mimari tasarımında klişeleri kabul etmeyenlerin tercihidir.

Dövme panjurlar çerçeve ve çatıdan oluşur. İkincisi, binanın geometrisine göre seçilir. Dövme ve yan yana kaynaklı camlar için, genellikle çatı polikarbonat, oluklu mukavva, metal olarak kullanılır.

Ürün tasarım özellikleri

Dövme panjurlar çeşitli şekil ve boyutlarda üretilmektedir. Ürün ne kadar yüksekse, kilit o kadar güçlüdür. Kurulu yapılar kaynaklıdır ve kaynaksızdır (ankraj, çivi vb. İçin).

Bugün, aşağıdaki şekillerin logoları bugün popülerdir:

Ayrıca girdi gruplarının fonksiyonel dekoru olarak ürünler yarım oval, yarım küre şeklinde kullanılmaktadır.

Her zevke uygun maske tasarlayın!

Galerimizde beğeninize göre sunta braketleri bulacaksınız!

Modern teknolojiler, herhangi bir şekil ve renkte metal ürünler oluşturmaya izin verir. Dövme çatallar aşınmaya dayanıklıdır ve dekoratiftir ve özel bir kaplama sağlar. Boya asil bir metal (bronz, gümüş, altın, bakır), patinayı taklit edebilir. Modern mimari enstalasyonlarla uyum içinde aynı zamanda yoğun parlak emayeler (galeri işleri) vardır.

Maskeler, romantik baroktan klasik kısıtlamaya kadar çeşitli stillerde yapılır. Ustalar tarafından “sanatsal dövme” özel olarak elle yapılan dövme ürünler.

Yukarıda balkonsuz modern bir ev hayal etmek zor. Bu tasarım konut girişini kar, yağmur, dolu, güneş ve diğer “sürprizlerden” hava ve mekanik hasarlardan korur.

Ancak ürünün estetik işlevi de önemli bir rol oynar. Özellikle balkonda dövülmüş tenteler güzel görünüyor. Bu makalede tartışılan özellikler ve üretim yöntemleridir.

Metal perdeler için en modern çerçeveler kaynak ve dövme ile üretilmektedir. Bu durumda, metal olması gerekmeksizin daha sonra bir kaplama yerleştirilebilir.

Tabloda yöntemlerin bir karşılaştırması görülebilir:

 • Üretim süreci nispeten basittir.
 • Yapının hızlı montajı.
 • Düşük fiyat. Koruyucu kaynak tek elle yapıldığında dövme işleminden çok daha ucuzdur. Bu durumda, yalnızca malzeme maliyetleri dikkate alınır.
 • Özel ekipman olmadan bir yapının monte edilememesi.
 • Lehimleme konusunda deneyim gereklidir.
 • Ürünün özgünlüğü ve dekoratifliği yoktur.
 • Dikişler görülebilir.
 • Daha yüksek güç;
 • Profesyonel üretim ile dövme şemsiye, evin dış mekan dekorasyonu haline gelebilir;
 • Çok çeşitli tasarımlara erişim.
 • Yeterince eğlence pahalı.
 • Kaynaklı bir maskeye kıyasla büyük bir ürün kütlesi. Bu, paraşütle binme sürecini zorlaştırır.
 • Nispeten uzun üretim süresi.

Şemsiyeler sahte olabilir:

 • Eğri veya düz.
 • Yarım küre veya yarım küre şeklindeki kemerler.
 • Tek veya çift taraflı;
 • Sınıflar.

İpucu: Dövme maskeler, kapı veya merdivenlerdeki bir desenle uyumlu olmadıkları sürece evin dış cephesiyle birleştirilir. Bu durumda, parçalarının pencere eşikleri üzerindeki dekor elemanlarına karşılık gelmesi gerekir, ancak her seferinde değil, bir öğeyi vurgulamak gerekir.

Sanatsal dövme, çeşitli desenler gerçekleştirebilir. Ana girişi akantus, palmetto, kıvrımlı olarak dekore etmek.

Dövme şemsiye bir lüks ve sunar. Ancak dövme işlemi çok pahalıdır ve tamamen sahte bir maske yapmak gerekli değildir. Yapıda küçük elemanların bile kullanılması, yapının görünümünü önemli ölçüde değiştirecektir.

Şunlarla birlikte iyi görünüyorlar:

Balkondaki perdeler, tasarıma eksiksiz bir görünüm kazandıran her ev tarzına mükemmel uyum sağlar. Vizör, son derece dekore edilmiş sundurmada, merdivenleri barındıran dövme korkuluklarla ortaya çıkıyor ve sanatsal ve kalıcı bir kompozisyon yaratıyor. Ve bunun nasıl daha iyi performans göstereceği, bu makaledeki videoyu karşılıyor.

Bir şemsiye için hazırlanıyor

Balkonda metalden kendi ellerinizle güzel bir koruyucu kaplama toplamak için ihtiyacınız olacak:

Tavsiye: Metal satın alırken, daha küçük kesitli profiller tercih edilmelidir. Daha büyük bir enine kesit, tasarım gücünü verir, ancak bükülmesi daha zor olacaktır.

Balkonda sahte siperlikler yapmak için çizimler, çizimler daha iyidir, kendiniz tasarlayabilir veya hazır satın alabilirsiniz.

 • Ölçümler yapılır: uzunluk, genişlik, kalkış boyutu.
 • Çatının şekline bağlı olarak kemerin eğim açısı veya yüksekliği hesaplanır.
 • Yapım türü belirlenir. Balkon üzerindeki jaluziler şunlar olabilir:
 1. Kontrol ünitesi.
 2. Ekler.
 3. Sütunlar üzerinde.
 • Balkonda dövme kanopiler ve kanopiler şeklinde, çoğu zaman yapılır:
 1. Doğrudan tek dokunuşla.
 2. Kemerli.
 3. Kemerli.
 4. Gable.
 5. Montaj.
 6. Benzersiz.

Doğru miktarda malzemeyi doğru şekilde elde etmek için, balkon tasarım programlarından birini bir ölçekte çizmeniz ve tüm elemanların uzunluklarını ölçmeniz gerekir.

Elde edilen sonuçları özetleyerek, maskenin üretimi için toplam mineral miktarını elde etmek mümkündür. Dövme bir kanopi çerçevesinin montajı için ideal bir seçenek, 20 x 20 mm’lik haddelenmiş bir metal bölümdür. Dekoratif elemanlar için – 12 x 12 mm kare çubuk.

Dövülmüş ürünlerin imalatı

Balkonda, dövme elemanların varlığı ile karakterize edilen herhangi bir vizör dövülür. Zanaat atölyeleri yapıyorlar. Malzeme kalın çelik.

Üretim talimatları şuna benzer:

 • İş parçası özel bir fırında 800 ° C sıcaklığa ısıtılır.
 • Basında veya bir el aletinin yardımıyla, Smith detaylara resimde gösterildiği gibi istenen şekli verir.
 • Parça üretirken çok dikkatli olmalısınız, güvenlik kurallarına uymalısınız.

Balkon için metal panjurlar, ısıtma elemanları olmadan soğuk dövme yöntemiyle yapılan parçalardan yapılabilir.

İstenilen görünümü elde etmek için şunları kullanır:

Soğuk dövmenin dezavantajları:

 • Boşluk türlerini belirleyin.
 • Çok sayıda teknik teknolojinin kullanılması mümkün değildir;
 • Bir sürü kusurlu parça alıyorsun. Soğuk dövme işleminden sonra hataları düzeltmek neredeyse imkansızdır.

İpucu: Çerçeve, düz bir platformda vizörlü ferforje balkonda toplanmalıdır.

 • Çerçeve için P harfi şeklinde bir çerçeve vardır. Kaynak yapmadan önce, yapının doğru geometrisini elde etmek için köşegenlerin uygun şekilde ayarlanması gerekir.
 • Tavanı sabitlemek için kaynaklı kemer ve enine çubuk çerçevesi;
 • Bir boru bükücü üzerinde veya bir gaz anahtarı yardımıyla, bükme ünitesinin elemanları metal balkonlara. Bu durumda, yapı çok sayıda küçük parçadan bir araya getirilir. Ön montajdan sonra kanopinin tüm parçaları kaynaklanır. Konsolların tüm detayları eşzamanlı olarak yanlarda yapılır. Paralel olarak, her iki konsol da monte edilir.
 • Ön maskede bir desen varsa – bu, klavyeler üretildikten sonra yapılmalıdır.
 • Çerçeveyi monte ettikten sonra, tüm dikişler ve parçalar, Bulgar fırçasına sabitlenmiş özel bir demir ile iyice temizlenir. Tüm pası dikkatlice temizleyin;
 • Vizörü duvara sabitlemek için “P” harfinin çerçevesinin iç kaplamasına kaynaklanmış, 40 mm’lik bir çubuk genişliğinden kaşı sabitlemek için çıkıntılar yapılır. Yapının boyutuna göre delik sayısı seçilir.
 • Çerçeve midedir.
 • Kompresörden bir maske çekilir, yokluğunda bir fırça da sığar.

Balkon üzerindeki metal kanopi aşağıdaki sırayla polikarbonat ile kaplanabilir:

 • Polikarbonat platform seviyesinde gerekli boyutta kesilirler.
 • Malzemenin çerçeveye sabitlendiği yerlerde delikler açılır;
 • Çerçeve ile polikarbonat arasına silikon veya kauçuk conta yerleştirilir.
 • Polikarbonat, çatı kaplama malzemesinin ezilmesini önlemek için tam olarak gelişmeyen ve çerçeve ile çerçeve arasında bir boşluk bırakan, ısı yıkayıcılı özel kendinden kılavuzlu vidalarla sabitlenir;
 • Polikarbonat levhaların açık bölümleri, sıkıca kapatılmış bir dosya ile kapatılır.

Dövme maske çok ağırdır, duvara birlikte, tercihen üçüne tutturmak gerekir.

 • Vizörün duvara tutturulduğu yerlerde, sabitleme elemanlarının bulunduğu yerlerde işaretlemeler yapılır.
 • Matkap delikleri;
 • Ankrajlara bir vizör takılmıştır.
 • Polikarbonat ve duvarların birleştirildiği yerler sızdırmazlık maddesi veya metal bant ile yalıtılmıştır.
 • Tasarım ferforje fenerlerle dekore edilebilir.

Balkonda metal karolardan bir maske yapılmışsa, tüm çerçevenin üzerine bir sandık yerleştirilmelidir. Ardından özel vidalarla metal karolar kasaya sabitlenir.

Evin balkonundaki sahte güneş şemsiyeleri ve şemsiyeler çok pahalıdır. Risk almamak için, profesyonellerin her şeyi güzel ve verimli yapacakları özel bir atölyeye yönelmek daha iyidir.

Balkonda ilginç bir maske de bir sabitleme seçeneğidir. Her birinin şu ya da bu malzeme için mükemmel olan artıları ve pencereleri vardır. Menteşeli veya uzatma yapı gibi asma elemanlar yardımıyla giriş üzerinde destek yapısı olarak vizör oluşturabilirsiniz.

Etkileyici güzellik ve balkonda dövme kanopiler uygulanarak, tenteler herkesin dikkatini anında çeker

Gezgin oluşturucu. Mezun olduktan sonra (Novocherkassk State Southern Technical University of Russia) hem Rusya’da hem de BDT’de ve Polonya’da Almanya ile çalıştı.

Mühendis. Genel inşaat iş tecrübesi 24 yıldır. Novosibirsk Devlet Mimarlık ve İnşaat Mühendisliği Üniversitesi’nden (Sebsterin) mezun oldu. Başbakandan proje ofisinin başına kadar iş tecrübesinin arkasında. İş hayatında bile. Şu anda emekli.

Mühendis. 3 yıllık deneyim. Saint Petersburg Mimarlık ve İnşaat Mühendisliği Üniversitesi’nden (FGPFO), Fakülte: Bilgi Sistemleri ve Teknolojileri’nden mezun oldu. Ve bence iyi bir ev projesi sizi yalnızca malzemelerde en az 30.000 kurtarabilir