Doktorların önerdiği buhar makinası

Nemlendirici nedir?

Nemlendirici tedavisi, vücudun birçok yerinde tahrişe neden olabilecek kuruluğu önlemek için havaya nem katar. Nemlendiriciler özellikle cilt, burun, boğaz ve dudak kuruluğunun tedavisinde etkili olabilir. Ayrıca grip veya soğuk algınlığının neden olduğu bazı semptomları hafifletebilirler .burun tıkanıklığı buhar makinası , loobex mh 602 buhar makinesi , doktorların önerdiği buhar makinası , ev tipi buhar makinesi fiyatları , bim buhar makinası , alerjik astım buhar makinesi , en iyi bebek buhar makinesi , öksürük için buhar makinesi,

Bununla birlikte, nemlendiricilerin aşırı kullanılması solunum problemlerini potansiyel olarak kötüleştirebilir. Bunları nasıl doğru kullanacağınızı bilmek önemlidir.

Nemlendiriciyi ne için kullanabilirim?

Nem, kuruluğu hafifletebilen doğal bir nemlendirici görevi görür. Bu nedenle nemlendiriciler genellikle şunları rahatlatmak için kullanılır:

 • kuru cilt
 • sinüs tıkanıklığı / baş ağrısı
 • kuru boğaz
 • burun tahrişi
 • kanlı burunlar
 • tahriş olmuş ses telleri
 • Kuru öksürük
 • çatlak dudaklar

Evinizdeki hava kuruduğunda bu rahatsızlıklara eğilimli olabilirsiniz. Bu, özellikle kış aylarında veya yaz aylarında bir klima kullanıldığında yaygındır.

Nemlendirici türleri

Seçtiğiniz nemlendirici türü tercihlerinize, bütçenize ve nem eklemek istediğiniz alanın boyutuna bağlıdır. Beş tür nemlendirici vardır:

 • merkezi nemlendiriciler
 • buharlaştırıcılar
 • çarklı nemlendiriciler
 • buhar buharlaştırıcılar
 • ultrasonik nemlendiriciler

Nemlendirici boyutları

Nemlendiriciler genellikle konsol veya taşınabilir / kişisel olarak sınıflandırılır.

Konsol üniteleri evin tamamına nem katmak içindir. Genellikle çok büyüktürler, ancak genellikle tekerlekleri vardır, böylece onları kolayca hareket ettirebilirsiniz. Konsol üniteleri bir odaya nem katmak içindir.

Kişisel (veya taşınabilir) nemlendiriciler en küçüğüdür ve seyahat ederken bir nemlendiriciye ihtiyacınız varsa en iyi seçimdir.

Merkezi nemlendiriciler

Merkezi nemlendiriciler doğrudan evinizin klima veya ısıtma ünitesine yerleştirilmiştir. Bunlar en pahalı nemlendirici türleridir, ancak evin tamamına nem eklemek istiyorsanız en iyi seçimdir.

Geleneksel nemlendiriciler, yaydıkları buhardan potansiyel yanma riski taşır. Merkezi nemlendiriciler buhar yaymaz.

Evaporatörler

Evaporatörler nemli bir filtreden nemi üfler. Fanlar üniteye güç verir ve nemi tek üniteli bir sistemden havaya atar.

Bunlar, merkezi nemlendiricilerden daha ekonomiktir, ancak olumsuz yanı, bir seferde yalnızca bir odada çalışmalarıdır. Ayrıca havaya çok fazla nem de atabilirler. Bu, küf gelişme olasılığını artırdığı için astımı olan kişiler için sorunlu olabilir.

Fanlı nemlendiriciler

Pervaneli nemlendiriciler, yüksek hızlarda çalışan dönen diskler yardımıyla çalışır. Bu birimler genellikle daha ucuzdur. Aynı zamanda en çocuk dostu cihazlar arasındadırlar çünkü soğuk bir sis oluştururlar ve yanma riski taşımazlar.

Olumsuz yanı, buharlaştırıcılar gibi, sadece tek kişilik odalar için çalışıyorlar. Aşırı kullanıldıklarında , alerjisi ve astımı olan kişiler için potansiyel olarak solunum güçlüğüne neden olabilirler .

Buhar buharlaştırıcılar

Buharlı buharlaştırıcılar elektrikle çalışır. Suyu ısıtırlar ve sonra havaya atmadan önce soğuturlar. Bunlar en ucuz ve taşınabilir nemlendiricilerdir. Bunları eczanelerden satın alabilirsiniz.

Bu tür yanıklara neden olabilir, bu nedenle çocuklara pek uygun değildir.

Ultrasonik nemlendiriciler

Ultrasonik nemlendiriciler, ultrasonik titreşim yardımıyla soğuk bir sis üretir. Eviniz için ihtiyacınız olan büyüklüğe bağlı olarak birimlerin fiyatı değişir. Hem soğuk hem de sıcak sis versiyonları mevcuttur.

Çocuklarınız varsa ultrasonik bir nemlendirici – özellikle soğuk buhar versiyonu – iyi bir seçimdir.

Nem seviyelerinin kontrol edilmesi

Havaya nem eklemek faydalı olabilir, ancak çok fazla nem sağlık sorunlarına neden olabilir. Yüksek nem seviyeleri solunum problemlerini kötüleştirebilir ve havada rahatsız edici nem yaratabilir. Bu, aşağıdakilerin büyümesini teşvik edebilir:

 • Toz akarları
 • küf
 • kalıp
 • zararlı bakteri

Mayo Clinic, nemin yüzde 30 ila 50 arasında kalmasını önermektedir. Bir higrometre, evinizde ne kadar nem olduğunu belirleyebilir. Bazı merkezi nemlendiriciler higrometrelerle donatılmıştır, ancak bunları donanım mağazalarında da bulabilirsiniz.

Nemi günlük olarak test edin, özellikle evinizdeki birinin alerjisi veya astımı varsa.

SAĞLIK HATTI BÜLTENİHaftalık KOAH e-postamızı alın

KOAH ile yaşamanın zorluklarını aşmanıza yardımcı olmak için size hem hastalar hem de bakıcılar için destek, ilham ve tavsiyeler göndereceğiz.E-postanızı girinizŞİMDİ ÜYE OLUN

Olası riskler

Yanıklar, nemlendiricilerle ilişkili en yaygın yaralanmalardır. Çocuğunuz varsa özel dikkat gösterin. Asla çocukların nemlendiricilerle uğraşmasına izin vermeyin ve bir çocuğun yatak odasına sıcak buharlı buharlayıcı yerleştirmeyin.

Bir ünitenin çok fazla nemi dışarı atmasına izin vermek, duvarlarda yoğuşmaya neden olabilir. Sonuç olarak, küf büyüyebilir ve evin her tarafına yayılabilir.

Temiz olmayan nemlendiriciler, öksürük ve soğuk algınlığına neden olabilecek bakteri üremesine neden olabilir. Buharlı buharlaştırıcılar hızla kirlenebilir, ancak aynı zamanda temizlenmesi en kolay olanlardır. Kullanımlar arasında tüm kullanılmış suyu durulayın. Üreticinin talimatlarını takip ederek, bakteri üremesini önlemek için üniteyi düzenli olarak temizleyin. Kullanım sırasında kova ve filtre sistemini her iki ila üç günde bir yıkayın.

Nemlendiriciler potansiyel olarak mineraller ve mikroorganizmalar yayabilir. Mutlaka zararlı değiller, ancak kalıntı astımı olan insanları rahatsız edebilir. Bu sorunu önlemek için damıtılmış su kullanın.

Götürmek

Nemlendiriciler, özenle kullanıldığında kuru cilt ve solunum yolları söz konusu olduğunda önemli bir fark yaratabilir. Ancak, bunun tıbbi bir tedavi değil, bir evde çare olduğunu unutmayın. Nemlendirici kullanmayı bırakın ve nemlendirici nedeniyle düzelmeyen veya kötüleşiyor gibi görünen semptomlarınız varsa doktorunuzu arayın.