Dökme demir ızgaraları ocaktan bulaşık makinesinde yıkamak mümkün mü

Dökme demir çubuklarElektrikli veya gazlı bir sobada yemek yapmak, hostesin nasıl davrandığına bakılmaksızın, mutlaka ikincisinin kirlenmesine yol açacaktır. Ancak elektrikli soba bir sünger ve özel bir temizleme jeli ile kolayca yıkanırsa, o zaman bir gaz sobası ile durum daha karmaşık hale gelir. Gaz sobasında, yağın tozla sıkıca karıştığı bir dökme demir ızgarası vardır. Onları fazla çaba harcamadan yıkamak zordur, bu yüzden ev hanımları soruyor: Dökme demir ızgaraları ocaktan bulaşık makinesinde yıkamak mümkün mü? Anlayacağız

Izgaraya ne olacak?

Bu soru, Olası ya da İmkansız olmak üzere iki özel yanıt içerir. Bir tür cevap verebilmek için sondan emin olmalısın. PMM üreticileri, bir daktiloda dökme demir bulaşıkların yıkanmasını önermemektedir, ancak dökme demir ızgaralar hakkında bir söz söylenmemektedir. Basit mantığı izleyerek, dökme demir kaseler ile dökme demir kutular arasında basit bir paralel çiziyoruz. Kelepçeler dökme demirden yapıldığı için yıkanamayacakları ortaya çıktı.

Her nasılsa her şey ikna edici değil. Dahası, forumlardaki ev sahipleri dökme demir çubukları makinede yıkadıklarına ve kendilerine özel bir şey olmadığına yemin ediyor. Bu konuda tutarlı bir görüş oluşturmak için bir deney yapmaya karar verdik. Garajda uzmanlarımızdan biri, iyi bir demir ızgaraya sahip eski moda bir Sovyet gaz sobası buldu. Bu ızgara kalın bir eski yağ tabakasıyla kaplıydı, ancak dış kusurları yoktu. Izgarayı Bosch SMV44KX00R bulaşık makinesine koyup denemeye başladım.

  1. Tablet bölmesine bir sonlandırma kapsülü yüklendi.
  2. Yoğun bir yıkama programı dahildir.
  3. Yıkama sonunda program ikinci kez çalıştırıldı ve ikinci bir kapsül yüklendi.

Neredeyse bütün gün boyunca neredeyse bulaşık makinesi bizi sürdü ve sonuç olarak ızgaranın parladığını gördük. Yağ tabakası tamamen kayboldu, ancak dökme demir döküm yüzeyinde zar zor farkedilen beyaz bir kaplama. Ertesi gün tel ızgarayı tekrar bulaşık makinesine koyup deneyi tekrarladık. İkinci aşamada işimiz, tekrar tekrar yıkadıktan sonra ızgaraya hiçbir şey olmadığından emin olmaktı. Dördüncü yıkamadan sonra, bazı yerlerde küçük kırmızı lekeler gördük, bunlar ilk erozyonun işaretleridir.

Deney sırasında her zaman sonlandırma kapsülleri kullandık.

Elbette erozyonun ortaya çıkmasını bekliyorduk ama yakında. Deneylerimizden önce ızgaranın yaz mutfağında 30 yıl hizmet ettiği ve daha sonra garajda boşta kalan garajda 10 yıl daha hizmet ettiği ve üzerinde herhangi bir aşınma belirtisi olmadığı unutulmamalıdır. Bulaşık makinesindeki sadece 4 lavaboda ızgara paslanmaya başladı, 12 lavabodan sonra ne olacağını kendiniz tahmin edebilirsiniz. Deney, rakiplerin PMM’de herhangi bir dökme demiri yıkamaya yönelik görüşlerini açıkça doğruladığı için durdurulabilirdi.

Izgaradan kiri çıkarmanın yolları

Dökme demir çubukları ıslatınIzgaranın bulaşık makinesindeki gaz sobasından yerleştirilmemesini sağladık, ancak kirli olduğu için ne yapmalı, ama yine de temizlemek istemiyor musunuz? Deneyimli ev hanımları, yüksek konsantrasyonda bir yağ kırıcı madde içeren bir çözelti içinde gece boyunca ocakta ıslatılmasını tavsiye ediyor. Örneğin periler, anti-yağ, Seth ve diğerleri. Ürün yedeklenmez, litre suya en az 3 yemek kaşığı dökün ve iyice çalkalayın.

Izgarayı uygun bir kaseye koyup su ve sıvı karışımı ile dolduruyoruz. Bir gecede çözelti yağı bozar ve sabahları ızgara biraz temizlenir ve parlar. Uygulama, ızgara kalın bir eski yağ tabakasıyla kaplı değilse, bu yöntemin uygun olduğunu göstermektedir. Yağ zaten taşa dönüşmüşse, daha iyi bir yola ihtiyacınız var.

  1. Izgarayı uygun bir kaba koyuyoruz.
  2. Daha önce 3 litre suya 100 ml sirke özü eklediğimiz suyla doldurun.
  3. Gece boyunca bırakın ve sabah süngeri az miktarda sitrik asitle nazikçe fırçalayın.

Ağları Parlayan bir banyoda bile ıslatabilirsiniz, ancak egzersizde gösterildiği gibi, sirke ve limon en iyi sonucu verir. Şu andan itibaren ızgarayı çalıştırmamaya çalışın ve haftada en az bir kez yıkayın, fazla efor sarfetmenize gerek kalmayacak.

Sonuç olarak, bulaşık makinesinde defalarca yıkandıktan sonra dökme demir çubukların görünümünü kaybettiğini ve korozyon lekeleri ile kaplandığını kendi deneyimlerimizden gördüğümüzü not ediyoruz. Izgarayı makinede yıkamaya devam ederseniz, sonunda kahverengiye dönecek ve tozu kararmaya başlayacaktır. Bu sizi rahatsız etmezse, yıkamaya başlayın ve ızgara büyük olasılıkla toz içinde çökmeyecektir. iyi şanslar