DIY duvar lambaları: 20 ilham verici fotoğraf

Dekor öğelerinin kendi kendine üretimi, yaratıcı ve ilginç bir süreçtir. Ek aydınlatma, konfor ve ev sıcaklığına ek olarak odanın içini güzel bir şekilde tamamlayabilen, kendi ellerinizle duvar lambaları yapmak hiç de zor değil. Bu tür el sanatlarını yapmanın rahatlığı, malzeme satın almak için büyük malzeme maliyetleri gerektirmemesi gerçeğinde de yatmaktadır. Yani, örneğin, her evde bulunabilecek doğaçlama araçlardan kendi ellerinizle bir duvar apliği yapabilirsiniz. Makalemizde, bitmiş örneklerin fotoğraflarından örneklerle duvar aydınlatma cihazlarının kendi kendine tasarım örneklerini ele alacağız.

DIY duvar lambaları, fotoğraf 1

hurda malzemelerden kendin yap aplikler, fotoğraf 2DIY aplikler fotoğrafı, fotoğraf 3kendi ellerinizle aplik nasıl yapılır, fotoğraf 4DIY duvar apliği, fotoğraf 5DIY duvar lambaları, fotoğraf 6

DIY duvar lambaları: üretim için gerekenler

Kendi elinizle bir aplik yapmak için aletlere, bir tabana, bir tabana ve bir lambaya sahip bir elektrik kablo sistemine ve bir abajur malzemesine ihtiyacınız var.

Araçlara gelince, bu veya bu durumda ihtiyaç duyulabilecek her şeyi çok fazla listelemeyeceğiz, ancak yalnızca şu veya bu şekilde yararlı olacak ana olanlar hakkında söyleyeceğiz, yani:
kırtasiye (kurşun kalem, cetvel, silgi, muhtemelen bir pusula);

  • rulet;
  • yapboz veya ince eğe;
  • kendi ellerinizle bir duvar apliği takmak için matkaplı bir matkap;
  • tutkallı bir ısıtma tabancası (diğerlerinden çok daha güçlü çeşitli malzemeleri birbirine yapıştırır);
  • makas;
  • boya veya renkli sprey.

DIY duvar lambası: çerçeve yapmak

Lambanın temeli, MDF tabakasından kesilmiş yuvarlak veya kare bir tahta olacaktır. Kendi elleriyle gelecekteki aplik boyutuna sahip olmalıdır (fotoğraflar makalede sunulmuştur). Tabanda, ampullü prizler takmak için yuvalar yapmak da gereklidir. Sayıları, aydınlatmanın ne kadar parlak olması gerektiğine bağlı olacaktır. Yuvaları açarken, aralarındaki mesafeyi doğru bir şekilde hesaplamak için ampullerin kalınlığını hesaba kattığınızdan emin olun.

Ayrıca, tabanın çevresi için yan duvarları kesmek ve elektrik telini geçmek için altta küçük bir boşluk açmak gerekir. Kenarlar kendinden kılavuzlu vidalarla sabitlenir, kapakların yerleri macunla kapatılır. Düzgün bir harç için zımpara kağıdı kullanılması tavsiye edilir.
DIY duvar lambaları bir renk şeması sağlayabilir. Tüm çerçeve başlangıçta astarlanabilir, bu da uzun bir servis ömrü sağlar ve istenen renkte boyanır.

Yan parçaların arkasına, armatürün duvara monte edileceği bağlantı elemanları veya kancalar takılır.

Lambayı duvardaki elektrik tesisatı ile kendi ellerimizle donatıyoruz

Elektrik sağlayan ekipman için, fişi ve anahtarı olan bir güç kablosuna ihtiyacınız olacaktır (onu satın almanız veya çalışmayan bir lambadan sonra kalanını kullanmanız gerekebilir). Kartuş ayrıca eski aydınlatma armatürlerinden de çıkarılabilir.

DIY duvar lambaları veya daha doğrusu abajurları genellikle kumaş, kağıt, iplikler gibi yanıcı malzemelerden yapılır.

Soketli ampuller bitmiş çerçeveye tutturulur, tel donanımlı delikten dışarı çıkar. Bunun üzerine, duvardaki lambanın kendi ellerinizle yarı hazır olduğunu varsayabiliriz. Şimdi bir abajur yapmaya değer.

Hurda malzemelerden aplikler için DIY abajur

Burada ahşap (çeşitli dallar), kumaşlar, iplikler vb. Gibi malzemeleri kullanmanın birçok yolu vardır. Uzun süre şeklini iyi tutabilen, ancak aynı zamanda iyi bükülen bir tele sahip olmak zorunludur.

DIY duvar lambaları fotoğrafı, fotoğraf 7

Ahşaptan yapılmış DIY duvar lambası


Büyük ağaçları kestikten sonra, duvar lambalarını kendi ellerinizle dekore ederken başarıyla kullanılabilecek çeşitli dallar ve dalgaların karaya attığı odun kalır. Fotoğraflar, ilk bakışta sıradan bir ağacın nasıl zarif bir apliğe dönüştüğünü gösteriyor. Bunu yapmak için, yalnızca noktaları kesmek ve taşlamak ve elektrik teli için içeride bir delik açmak gerekiyordu.

Kendi ellerinizle tahtadan muhteşem bir aplik yapmanın bir başka yolu da asma dallarının yardımıyla süslemek ve farklı bir sıraya yerleştirmektir. Böyle bir lamba, eko tarzı bir odanın gerçek bir dekorasyonu olacak.

Kendin yap güzel duvar lambaları (fotoğraflar aşağıda sunulmuştur) bir asmadan yapılabilir. Farklı dokuma şekillerinde yapılabilir, ancak yeni başlayanlar için basit tasarımlarla başlamak durmaya değer.

kendin yap ahşap aplikler, fotoğraf 8

DIY ahşap aplikler, fotoğraf 9kendin yap ahşap aplikler, fotoğraf 10kendin yap ahşap aplikler, fotoğraf 11Ahşaptan DIY duvar lambası, fotoğraf 12Ahşaptan DIY duvar lambası, fotoğraf 13Ahşaptan DIY duvar lambası, fotoğraf 14

İplik abajur ile DIY aplik

Duvarda kendi elinizle böyle bir lamba yapmak oldukça basittir. Bunu yapmak için, herhangi bir rengin yoğun bir ipliğine (beyaz bir tane alabilir ve bitmiş yapıyı istenen renkte boyayabilirsiniz), PVA yapıştırıcısı ve bir balona sahip olmanız gerekir. Teknoloji çok basit. Her şeyden önce, balonu abajurun sahip olması gereken boyutta şişirin ve sıkıca bağlayın. İplikleri önceden yapıştırıcıya batırıyoruz ve ardından ucu tabana tutturduktan sonra topu onlarla kaotik bir şekilde sarmaya başlıyoruz. Sargının yoğunluğu herhangi bir şey olabilir, hepsi aplik aydınlatmasının kendi ellerinizle ne kadar parlak yayması gerektiğine bağlıdır.

Sarımı bitirdikten sonra, tüm iş parçasını bir fırça ile tutkalla tekrar yağlayabilir ve kuruması için asabilirsiniz. Topu tamamen kurumuş iş parçasından çıkarın – bunun için önce patlaması gerekir. Abajur hazır. Gerekirse sprey kutusu içerisinde boya ile istenilen renge boyanabilir. Kendi ellerinizle böyle bir aplik ile (makalede sunulan fotoğraflar), abajurun rengine bağlı olarak herhangi bir iç mekan stilini vurgulayabileceğiniz dikkat çekicidir: beyaz minimalizme uygun, siyah – yüksek teknolojiyi vurgulayacaktır, parlak sarı veya kırmızı modern tamamlayacaktır vb.

DIY lamba apliği, fotoğraf 15

DIY duvar lambaları, fotoğraf 16DIY duvar apliği, fotoğraf 17DIY duvar lambaları, fotoğraf 18

Ayrıca oku: Duvar lambaları – oda aydınlatmasının güzel örneklerinin 40’tan fazla fotoğrafı

Banttan DIY duvar lambaları

Böyle bir abajur yapmak için, her şeyden önce, büyük bir alt ve daha küçük bir üst halkaya sahip güçlü bir tel çerçeve yapmak gerekir. Üzerine bandın bir ucunu sabitledikten sonra, tüm çerçeveyi bir daire içine sarmaya başlarız. Bu durumda kumaş sıkıca sarılır, böylece boşluk kalmaz. Duvardaki bitmiş bir lambayı çeşitli küçük unsurlarla kendi ellerinizle dekore edebilirsiniz: bir düğme deseni yapın, kağıt kelebekler takın, vb.

DIY duvar lambaları fotoğrafı, fotoğraf 19

DIY duvar lambaları, fotoğraf 20

İstenirse gölgelik kumaşla da kaplanabilir. Tel çerçevenin görünmemesi için pamuk, tafta, koyu ipek vb. Gibi opak bir malzeme kullanmak en iyisidir.

Hurda malzemelerden kendi ellerinizle bir aplik yapmanın birçok yolu var. Yukarıdakilere ek olarak tel ürünler, boncuklardan abajurlar, örgü vb. Ürünler de bulunmaktadır. Bu süreçte hemen hemen her malzemeyi kullanabilirsiniz, sadece hayal gücünüzü ve hayal gücünüzü birbirine bağlamanız yeterli.