Dinamik Manzara Resimleri Oluşturma

Bir manzara fotoğrafçısı olarak, sürekli olarak bir sonraki X-faktör çekimini arıyorum – ekrandan veya sayfadan sıçrayan ve izleyicinin dikkatini çeken bir görüntü – tercihen uygun çeşitliliğin dikkatini.güzel manzaralar

Flickr gibi bir fotoğraf paylaşım sitesinde, manzara resimlerini kürlenmemiş gruplar halinde izleyerek bir veya iki saat geçirirseniz, toplam resim popülasyonunun çok küçük bir yüzdesinin kalabalıktan sıyrıldığını göreceksiniz.

Bununla birlikte, özenle seçilmiş bir üst raf manzara resımlerı koleksiyonunu görüntülerseniz, muhtemelen bazı temaların göründüğünü fark etmeye başlayacaksınız. Birden fazla görüntüde belirli görsel ipuçları ve aygıtlar belirir – bu dikkat çeken fotoğraflar arasında genellikle ince ortaklıklar olacaktır.

Çoğu durumda, bu görüntüler benim dinamik bir manzara görüntüsü olarak kabul ettiğim niteliklere sahip olacak.

Dinamik Yatay Görüntü nedir?

manzara resimleri
manzara resımlerı
manzara resmi

Yaz Fırtınası, Queenstown Yeni Zelanda. Dinamik bir manzara resimleri örneği. Bu görüntüdeki dinamik öğelerin sayısını en üst düzeye çıkarmak için bu kompozisyonu sahada kilitledim ve birden çok görüntü çektim. Yaklaşık beş dalga aksiyon çerçevesinin en iyisi, son görüntüyü oluşturmak için daha sonra bir araya getirildi.

Dinamik Manzara Görüntüsünü * tanımlayan bir sözlük girişi yoktur – hatta bir Wikipedia girişi bile yoktur – bu yüzden biraz kişisel bir yorumdur.

Bana göre dinamik bir manzara resimleri, bir şekilde doğal dünyanın enerjisini ve ölçeğini aktaran bir görüntüdür. Dinamik görüntüler de genellikle derinlik hissini çıkararak 2D ortamlarının sınırlarını aşmaya çalışırlar – birçok gerçek dinamik görüntünün neredeyse 3D kalitesi vardır.

* Bildiğim kadarıyla, Dinamik Manzara terimi ilk olarak kendi neslinin en etkili Amerikan manzara fotoğrafçılarından biri olan Galen Rowell tarafından popüler hale getirildi. Rowell, bu terimi, çalışmalarını 1970’lerin başlarına hakim olan biraz gerçek renkli manzara fotoğrafçılığından ayırmak için kullandı. Çalışmalarında bu ilkeleri kullanan tek fotoğrafçı kesinlikle o olmasa da, mükemmel bir kendini geliştiren biri gibi görünüyor ve bu terim bir şekilde adıyla eş anlamlıdır.

Dinamik Kompozisyon

Kompozisyon, dinamik veya diğer tüm harika fotoğrafların bel kemiğidir, ancak gerçekten güçlü bir manzara görüntüsünün oluşturulması için çok önemlidir.

Başarılı bir kompozisyonun amacının gözü görüntünün içine çekmek ve onu mümkün olduğu kadar uzun süre orada tutmak olduğunu hissediyorum – ki bu, görünüşe göre bu günlerde maksimum 15 milisaniye *. Aşağıdaki görüntü, bu amaca ulaştığını düşündüğüm bir görüntü örneğidir.

Moeraki Kayalar üzerinde Gün Doğumu, Otago Yeni Zelanda. Deniz manzaraları, dinamik manzara görüntülerinin oluşturulmasına katkıda bulunur.

Bu resim, Dinamik Manzara Resmi oluşturduğunu düşündüğüm tüm öğeleri birleştiriyor:

  • Önde gelen veya yakınsak çizgiler
  • İlginç bakış açısı
  • Görsel olarak ilginç ön plan öğeleri
  • Görsel olarak ilginç orta yer ve arka plan öğeleri
  • Canlı renkler veya inanılmaz ışık
  • Görmeyi kilitleyen ton kontrolü
  • Hareket önerisi

Tüm dinamik manzara görüntülerinin bu faktörlerin tümüne sahip olmadığını unutmamak önemlidir. Aslında, hepsinin bir anda bir araya gelmesi iç karartıcı derecede nadirdir. Aşağıdakilerin harika görüntüler yaratmak için bir reçete olmadığı da belirtilmelidir. Fotoğrafçılık ancak sürece kişisel yorum katıldığında bir sanat olarak uygulanabilir – bu bilgiyi yalnızca kendi resimlerinizi geliştirmek için bir kılavuz olarak kullanın.

Öyleyse, bu Dinamik Manzara faktörlerinin her birine çok hızlı bir şekilde bakalım.

Önde Gelen Çizgiler ve Birleşen Çizgiler

Bir izleyicinin dikkatini bir görüntüye çekmenin en basit yollarından biri, yakınsak veya yönlendiren çizgiler kullanmaktır. Yakınlaşan çizgiler, 2 boyutlu bir ortamda derinlik yanılsaması yaratmak için ressamlar tarafından yüzyıllardır kullanılmaktadır.

Rıhtımların, yolların ve nehirlerin fotoğraflarının bu kadar başarılı fotoğraf konuları olmasının nedeni budur. Birçoğu bu tür konuları klişe olarak görse de, bir resimdeki bir çizginin gücüne ilişkin bir farkındalık oluşturmak için atölye öğrencilerime bunları yoğun bir şekilde çekmelerini şiddetle tavsiye ediyorum.

Öncü çizgiler sadece görüntüye dikkat çekmekle kalmaz, aynı zamanda gözün görüntünün sınırları içinde tutulmasına da yardımcı olabilir.

Aşağıdaki kabaca üst üste bindirilmiş iskele resmine bakın, iskelenin güçlü yakınsayan hatlarını sudaki, tepelerdeki ve bulutlardaki ikincil destek hatlarıyla birleştiriyor.

Her çekim yaptığınızda bu çizgileri arayın – neredeyse her yerdedirler.

Queenstown Yeni Zelanda, Frankton’daki İskele. Rıhtımlar ve yollar gibi ‘klişeleşmiş’ konuları biraz acıyana kadar çekin. Acı sadece görsel kaslarınızın güçlenmesidir. İnsan yapımı çizgiler çekmek size doğada daha ince çizgiler aramanızı öğretir.

Rıhtım, bu görüntüde birincil öncü hat aygıtı olsa da, suda, tepelerde ve bulutlarda mevcut bir dizi önde gelen hat vardır. Sudaki daha koyu yansıyan çizgiler, gözün çerçevenin orta bölgesinde tutulmasına yardımcı olur.

İlginç Bakış Açısı

Bir fotoğrafçı olarak, adli bir belgeselci değil, bir sanatçısın. Kitlenize biraz farklı bir şey göstermek için mega dolarlar alırsınız ve şampanya yaşam tarzını yaşarsınız – bu sizin varoluş nedeninizdir.

Bu yüzden kendimi nadiren doğal ayakta dururken buluyorum. Bazı nedenlerden ötürü, zemine / çamura / kara / buzla kaplı inek dışkısına yaklaştıkça kompozisyonlar daha dinamik hale geliyor gibi görünüyor – tam da bu şekilde.

Bu, özellikle ultra geniş bir lens kullanıldığında belirgindir. Konu inanılmaz derecede küçültülür ve ilginç ana çizgiler, 5 veya 6 fit yükseklikten bakıldığında görsel güçlerini gerçekten kaybederler – bu yüzden rahatsız edici derecede yakın ve alçak olmaya çalışın.

Ayrıca yüksek hedefleyin. Bu ayrıcalıklı bakış açısını bulmak için yükseklik kazanmanın yollarını arayın – bazı nedenlerden ötürü telefoto uzunlukları çekerken bunun çoğu zaman gerçekten işe yaradığını görüyorum. İlginç bir bakış açısı bulmak için bankaları karıştırmayı, arabaların üzerinde durmayı ve karınızın / kocanızın omuzlarına (sans tripod) oturmayı deneyin.

Paddock Bay, Wanaka Gölü Yeni Zelanda. Bu örnekte rahatsız edici derecede alçalmak, çerçevenin sağ alt tarafındaki kayanın algılanan biçimini çarpıcı biçimde değiştirdi. Hareket halindeyken, kayanın yansımayla ‘birbirine geçmesi’ konusunda tatmin edici bir izlenim yaratabildim. Burada da oluşan güçlü ana çizgiye dikkat edin.

Ön Plan Elemanları

Dinamik bir görüntünün neredeyse her zaman daha büyük sahneyi tamamlayan güçlü bir ön plan öğesine veya öğelere sahip olduğuna inanıyorum.doğa resimleri

Örneğin bir gün batımı / gün doğumunu ele alalım. Elbette, muhteşem ışık harika görüntüler yaratır, ancak şahsen, süper şımarık kırmızı bulutlardan başka hiçbir şey içermeyen fotoğraflar beni bir izleyici olarak meşgul etmek için çok az şey yapıyor.

En iyi dinamik görüntülerin tipik olarak alt yarıda veya ön planda güçlü bir ilgi noktası vardır. Bu, bir resme görsel girişinizdir. Ön plan öğeniz öncü çizgiler içeriyorsa, büyük olasılıkla çok övülen para çekimine giriyorsunuzdur.doğa resimleri

Lupin (e) ler, Fiordland Yeni Zelanda. Evet, bu hile – ön plandaki öğeler bundan daha kolay gelmiyor. Bunun yanı sıra, keskin gözlemciler, acı bakla deseninden oluşan ince yakınsayan çizgileri not edecekler. Bu, her köşeye kasıtlı olarak bir çiçek yerleştirerek ve çerçevenin altında küçük bir boşluk bırakarak vurgulandı. Güneş yıldızları olağanüstü bir arka plan öğesi oluşturur (bir sonraki noktama hızlıca geçer)

Görsel olarak ilginç Arka Plan Öğeleri

Sık sık arka arkaya bestelerim. Önce resmimin konusunu bulacağım, diyelim ki dağlarda muhteşem bir gün batımı görüyorum ve sonra arka planı tamamlayacak bir ön plandaki öğe arayışında dengesiz bir hapishane kaçağı gibi koşacağım.

Bu çok dengeli bir harekettir – kompozisyonunuzda kimin veya hangi unsurun başrol oynayacağını tanımlamak. İdeal olarak arka plan, gözün çekim yapması gereken yerdir ve ön plan, en iyi yardımcı oyuncu için bir gong almalıdır.

Milford Sound, Fiordland Yeni Zelanda. Bu görüntünün yıldızı, Mitre Peak’in göz alıcı biçimi üzerinde bulutlarda yayılan dramatik ışıktır – ön plan ve orta yer öğeleri, tüm kompozisyonun kritik destekleyici parçalarıdır, ancak kireç ışığını etkilemez.

Alışılmadık bir şekilde, bu görüntü için bir ön plan öğesi bulmak için çabalamadım – sendeledim. Dört dakika önce kamyonumun arkasında mutlu bir şekilde uyuyordum – alarmım çaldı ve bunu gördüm – panik başladı….

Canlı Renkler veya İnanılmaz Işık

Şimdiye kadar bazı kontrol edilmemiş renk bağımlılığı sorunlarım olduğu aşikar olmalı. Renkleri *, özellikle doğal ışık gösterilerini seviyorum. Ancak canlı rengin dengede tutulması ve genel kompozisyonun bir parçası olması gerektiğini düşünüyorum. Çok sık olarak, yalnızca süper doygun renkteki oyuncak bebeklere dayanan görüntüler görüyorum.

Dinamik bir manzara görüntüsünün çalışabilmesi için dengenin geçerli olması gerekir. Bu nedenle çerçeveyi çok fazla renkle doldurmaktan kaçınmaya çalışıyorum (evet, böyle bir şey var – aşağıya bakın).

Mt Taranaki / Egmont, Yeni Zelanda’dan gün doğumu. Bu görüntüde ana eylem, gün doğumu güzelliğinin hızla dağılan ışınları ve bulutlardaki zengin renkti. Lens seçimi ve kompozisyonu, gün doğumu renginin görüntünün yalnızca bir bileşeni olduğu anlamına gelir. Bir gün batımının / gün doğumunun aşırı hafifliğine karşı bir kontrpuan olarak genellikle resimlerimde karanlık formları (aranızdaki HDR okuyucularına anathema) tutmayı seviyorum. Güneş yıldızı ve bulutların aksine buradaki karanlık tepeleri oldukça gizemli buluyorum.

Çok fazla renk. Bu, tanık olduğum en yoğun gün doğumlarından biriydi. Sadece oturup zevk almalıydım – bu benim zevklerime göre çok fazla renk – gerçekçi görünmüyor. Rengi evcilleştirmek için bu çekim aslında kısmen doymamış.

Görüş Kilitli Ton Kontrolü

Bu terimi ticari marka haline getirme eğilimindeyim – bu, ABD istihbarat topluluğunun karanlık kolları tarafından uygulanan bir zihin kontrol deneyi gibi görünüyor.

Temelde bahsettiğim tek şey vinyet etkisi olgusudur.

Göz, bir görüntünün içinde, özellikle çerçevenin merkezine yakın, açıklığa doğru çekilir. Ayrıca göz, çerçevenin kenarlarında karanlık tarafından tutulur.

Ustalıkla kullanıldığında, izleyicinin gözü hafiflikle görüntünün içine çekilir ve orada görüntünün daha koyu kenarları tarafından tutulur.

Yukarıdaki tüm resimlere bakın ve bu tekniğin kullanımda olduğunu göreceksiniz. Genellikle bu, yalnızca kompozisyon sayesinde ve ND dereceli filtrelerin kullanımıyla kamera içinde gerçekleşir. Bununla birlikte, genellikle gönderideki bir görüntünün üst kenarını karartacağım ve hatta yaptığım son şey olarak ince bir skeç ekleyeceğim. Garip Bulut oluşumu ve Hiçbir Yere Giden Yol. Alexandra Yeni Zelanda. Görme kilidi elde etmek için burada görüntünün orta kısmına yakın daha parlak bir katmana boyadım. Efekti daha da geliştirmek için biraz vinyet etkisi eklendi.

Önerilen Hareket

Bulanıklaştırma veya donmuş hareket yoluyla önerilen hareket, her zaman bir görüntü içinde kullanılması için ulaşılabilir veya istenen bir öğe değildir – ancak bir kompozisyona başka bir dinamizm katmanı ekleyebilir.

Uzun pozları çekmeye kilitlenmeyin – donmuş veya kısmen donmuş hareket, bazı durumlarda uzun pozlamanın yanı sıra hareketi de iletebilir (bunun bir örneği için ilk görüntü olan Yaz Fırtınası’na bakın).

Moeraki Boulder, Otago Yeni Zelanda. Uzun Pozlama hareket bulanıklığı, statik kaya ile amansız deniz arasında dinamik bir gerilim yaratır. Bu görüntüye eklenen diğer dinamik bileşenlere dikkat edin – ilginç perspektif, renk kullanımı, vizyon kilidi, ön plan / arka plan ilgisi.

Dinamik Manzara Görüntüleri S&B olabilir mi?

Kesinlikle. Binlerce gerçekten inanılmaz siyah beyaz dinamik manzara resmi var. Hiçbir stil, dokuyu ve kontrastı Siyah Beyaz’dan daha iyi hale getirmez – en iyi ihtimalle muhteşemdir.

Black & Whiters, ‘kayıp’ renklerini telafi etmek için, endüstriyel sınıf miktarlarda Vision Locking Tonal Control (bu nedenle vinyet kaydırıcılarının -100’e gitmesinin nedeni budur) uygulayacak ve büyük ölçüde öncü çizgiler gibi güçlü grafiksel öğelere güvenecektir (bir denize giden iskele ve kanalizasyon borularının bir sürü siyah-beyaz fotoğrafı).

Size bunun bir örneğini gösterirdim, ancak ben tek meydan okuyorum. Siyah Beyaz Dinamik manzaraları en iyi şekilde görmek istiyorsanız, Mitch Dobrowner ve Hengki Koentjoro’nun çalışmalarına göz atın.

Peki Tüm İyi Manzara Resimleri ‘Dinamik’ mi?

Bir şey değil. Bu denemede benimsediğim hemen hemen tüm tekniklerden kaçınarak çarpıcı görüntüler elde edilebilir. Dinamik Manzara kompozisyonu, manzara fotoğrafçılığının sadece bir tarzıdır.

Aslında, başkaları tarafından en sevdiğim resimlerin çoğu güzelce oluşturulmuş statik, düz kompozisyonlardır. Bu ‘statik’ görüntüler, fotoğraf ortamının iki boyutlu kısıtlamalarına saygılı bir şekilde uyar ve ‘başarılı’ olmak için ayrı bir görsel cihaz setine güvenir.