Deniz tarzında yatak odası

Deniz tarzındaki yatak odası, popüler bir tasarım çözümüdür. Bu tarz ruhta bir saflık ve tazelik hissi yaratır, tatil ve yaz anılarını uyandırır ve ruh üzerinde faydalı bir etkiye sahip olan ve rahatlama ve dinginliğin keyfini çıkaran bir renk karışımı.

Tarzın temeli denizin, gökyüzünün, kumun, bulutların doğal renkleridir. Ahşap ve taş gibi malzemeler kullanıyor ve dekoratif öğeler bize denizi hatırlatıyor: çakıl dalgaları ile işlenmiş deniz kabukları, deniz yaşamının görüntüleri.

Tüm bunlar deniz yatak odasında esintinin soluğunu, sörf sesini hissetmeyi, sinir sistemini rahatlatmayı ve gerçekten rahatlamayı mümkün kılıyor.

Deniz tasarımının, bir odayı dekore ederken kullanılabilecek kendine has özellikleri vardır.

renk. Beyaz, mavi, açık mavi, turkuaz, masmavi, bej, deve, lacivert, mavi renkler birincil, mercan, siyah, kırmızı, sarı, turuncu – veya ek bir vurgu olarak kullanılır.

Son. Deniz tarzı yatak odasının duvarları ahşapla kesilebilir – bu, geminin kaplamasına benzer.

Dekoratif sıva ile duvarları süslemek güzel görünüyor, deniz temalı fotoğraf duvar kağıtlarının kullanılması da kabul edilebilir.

Zeminler ya açık renklerde halı kaplıdır ya da güverte taklit eden ahşap zeminli döşemelerdir.

Mobilya. Deniz yatak odasında mobilya seçimi dikkatli bir yaklaşım gerektirir, tercihen antik çağın etkisiyle ahşap olmalıdır. İlginç hasır parçalar ahşap ve deri mobilyalar, bambu göğüs ve dekoratif kayışlarla gerilir.

Dekor. Tekstilde denizle ilişkilendirilen ana desen kurdeledir. Deniz temalı bir yatak odası, mavi ve beyaz dar çizgili dekoratif yastıklarla dekore edilebilir, bej ve mavi tonlarda geniş mobilyalar olabilir.

Raf veya komodin üzerine, teknenin duvar kısmına tutturulmuş güzel bir deniz kabuğu yerleştirilebilir, ancak bir tür oran olmalıdır: çok fazla dekoratif eleman genel izlenimi bozar.

İç kısımdaki mercan detayları parlaklık katacak ve kumaşlar veya lambalar gibi özel dikkat gerektiren şeyleri vurgulamanıza olanak tanıyacak.

Tekstil. Deniz yatak odası esintiler ve tazelikle doldurulmalı ve tekstili seçme hakkı böyle bir izlenim yaratmaya yardımcı olacaktır. Hafif, neredeyse şeffaf tül veya organze, serbest kıvrımları düşürmek ve rüzgarın en ufak bir darbesinde sallamak gerekli etkiyi verecektir.

Eski yelkenlere benzer şekilde yoğun ağartılmamış keten veya pamuklu perdeler ile desteklenebilir. İzlenimi artırmak için ince iplerle tutulur ve sonunda bir deniz düğümü bağlarlar.

Bir yazım hatası mı buldunuz? Ctrl + Enter tuşlarına basarak parçayı seçin ve gönderin.

11 Haziran 2016’dan itibaren

Dekorun deniz teması yatak odasına ferahlık ve serinlik kazandırıyor. Böyle bir iç mekan rahatlamayı ve iyi konforu destekler. Ancak çok hevesli olmayın: yetişkin yatak odasında aşırı sayıda deniz öğesi uygun değildir. Çok anlamsız ve çocukça görünüyor. Önemli olan, bir ruh hali yaratmak, ancak bir odayı teatral bir ortama dönüştürmek değil.

“Deniz tarzında yatak odası” – bu, tematik dekorun kullanılmasını ifade eden koşullu bir terimdir. Bu arada, iç mekan her zaman öncü bir tarza sahiptir – kelimenin geleneksel anlamıyla. Deniz yatak odası klasik ve modern minimalist olabilir. Ancak çoğu zaman deniz dekoru, Akdeniz, kır (kır evi) ve ülke gibi tarzlarda yatak odası dekorasyonunda kullanılır.

Klasik deniz yatak odası

Deniz temalı klasik yatak odası

İskandinav yatak odasında deniz dekoru

İç mekanı şekillendirmeye başlamadan önce temel stile karar vermelisiniz. Buna göre malzemeleri, renkleri, mobilyaları ve dekoru seçin.

Mavi renk, çeşitli varyasyonlarında doğrudan akla gelmektedir. Evet, bu çok yaygın bir çözümdür. Açık mavi, maviye yakın ve koyu (lacivert renk) olarak uygundur. Koyu mavi, özellikle beyaz, gri ve kahverengi ile birlikte, katı bir klasik yatak odasında organiktir.

Ancak mavi, bu temayla ilişkilendirilen birçok renkten yalnızca biridir. Deniz yatak odası su, kum, güneş, yosun, mercan ve kıyı bitkileri ile ilgili her renk için uygun olacaktır. Bu mavi, yeşil, mavi, turkuaz, akuamarin, mercan, kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, zeytin, kum ve diğerleri.

Görev, yaz havasına sahip neşeli bir yatak odası oluşturmaksa, renkler aktif olarak birleştirilir ve karıştırılır.

Ancak huzur ve sükunet sağlamak istiyorsanız, nötr bir baz veya pastel tonlarda sucul ve botanik tonları tercih edebilirsiniz.

En yaygın deniz modeli elbette şerittir. Her şeyden önce, beyaz ve mavi, ama sadece değil. Şeritler çok farklı olabilir. Her durumda, bu geometrik desen, tasarımın seçilen temasını ortaya çıkarmaya yardımcı olur.

Balıksırtı (Noel ağacı, zikzak) – geleneksel olarak deniz temasıyla ilişkilendirilen başka bir dekorasyon. Zikzak hem iki renkli hem de çok renkli olabilir.

Bant ve kıvrımlara ek olarak, çeşitli dalgalı desenler kullanarak deniz yatak odalarının yanı sıra tropikal motifli çiçek süslemelerinin tasarımı için.

Seçimleri temel tasarım tarzına bağlıdır. Avrupa minimalizmi veya neoklasizm ise – duvarlar kolayca boyanabilir.

Bir kır evi veya kır evi tarzında bir deniz yatak odası için, duvar kaplamasını astar, parke tahtası, laminat ile örtün. Astar beyaz veya maviye boyanabilir.

Deniz tarzı oda

İç mekana tropikal dokunuşlar getirmek için doğal duvar kağıdını kullanabilirsiniz – örneğin jüt veya bambu.

Burada dalgalı bir dokuya sahip paneller veya duvar kağıtları da konu içerisinde olacaktır.

Yatak odasının oyunculuğu, uygun naif bir desene sahip duvar kağıdı ekleyecektir: örneğin, tekneler, deniz kabukları veya balıklarla.

Duvarlar Duvarlar ve duvar kağıtları zaten modası geçmiş durumda, ancak uygunsa ve en önemlisi – sahiplerin gözüne hoş geliyorsa, neden olmasın? Deniz, yat veya palmiye plajı manzaralı büyük bir resim, odayı yaz zevki ve tazeliğiyle dolduracaktır.

Yerde aynı tahtayı veya hasır halıyı döşemeniz gerekir.

Mobilya ve malzeme seçimi, önde gelen stille belirlenmelidir. Bu modern bir klasikse, masif ahşap mobilyaları tercih etmelisiniz – koyu veya daha tercihen açık renklerle boyanmış.

Akdeniz yatak odası için hafif mobilyalar da seçilebilir, ancak farklı bir tarzda. En basit olanı, dikkatsiz. Raf elemanlarına sahiptirler.

Rustik ve kır evi tarzındaki iç mekanlar için, kaba pürüzlü, daha genç olan yapay, bazen yıpranmış gerçektir.

Herhangi bir yatak odasında deniz uygun hasır ve bambu mobilyalar olacaktır – doğal renk veya boyalı.

Eski valizler, sandıklar ve hatta çekmeceler bir mobilya işi üstlenebilir.

Kayıt yaparken orantı duygusu göstermek ve egzotizme kaymamak önemlidir. Dekor, en azından deniz tarzında olmalıdır. En yaygın dekoratif unsurlar nelerdir?

  • Deniz temalı resimler içeren posterler ve resimler.
  • Kabuklar, mercan resifleri ve diğer deniz keşifleri;
  • Hatıralık eşyalar ve heykeller (gemiler, fenerler, balıklar, yunuslar vb.);
  • Örgülü ipler ve ipler;
  • Aars, direksiyonlar, çapalar.
  • Kaptan aynaları (bu bir kemer veya ip üzerinde yuvarlak bir aynadır).
  • Mercan kayalığı şeklinde tabanı olan masa lambaları.
  • Hasır paspaslar ve aksesuarlar.
  • Güneş şeklindeki aynalar.

Evi temelden çatıya bağımsız olarak inşa edeceğiz

Yatak odası tasarımında deniz teması

Denizin gürültüsü sizi her zaman tamamen sakinleştirir. Ancak herkesin bir sahil evi satın alma ve dalgaların sesi ile uykuya dalma şansı yok. Öte yandan, her zaman deniz tarzında bir yatak odası yapabilirsiniz. Bu, doğru atmosferi yaratmaya ve yatmadan önce deniz, gemi ve seyahat rüyalarında boğulmaya yardımcı olacaktır.

Ve bir çocuk odası ya da bir gencin bulunduğu bölgenin aksine, yetişkin bir yatak odasında deniz hakkında haykıran çok fazla ayrıntı olmamalıdır. İç mekan teması renk yelpazesi, desenler ve perdelerin üzerindeki ipler, bağlı deniz düğümleri gibi küçük detaylarla daha fazla desteklenmelidir. Ayrıca yatak odasının amacını da unutmayın. İçinde, iç tasarımda ifade edilen huzur ve rahatlama olmalıdır. Ardından sabahları iyi bir dinlenme ve zindelik sağlanır.

Güzel bir deniz tarzı yatak odası tasarımı oluşturmak için öncelikle arzularınızı ve hayallerinizi anlamalısınız. Bazıları için deniz kumlu sahillerde bir tatildir. Diğerleri ise anında seyahati, korsan maceralarını ve hazine avını temsil eder. Üçüncüsü, burası sırlarla, gizemlerle ve olağanüstü sakinlerle dolu deniz tabanı.

Denizin gördüklerine bağlı olarak iç aksesuar ve detayların seçilmesi gerekiyor. Bu fikirden yola çıkarak, yatak odası için deniz tarzı ve ana renk skalası için bir dizi malzeme çizeceksiniz.

Dekorasyon için renkler, desenler ve malzemeler

Deniz tarzı bir yatak odası genellikle ahşap, taş ve tekstil kullanılarak tasarlanır. Zemin için en iyi çözüm parke kullanmaktır. Sonra güvertede yürüme hissi olacak. Mavi halı veya laminat kullanırsanız, deniz tabanına daldırma etkisi yaratabilirsiniz.

Geminin temasını tamamlayan ahşap paneller duvarları süslemek için kullanılabilir. Boyayı duvarlar ve taş, çakıl taşı veya kabuklardan yapılmış ayrı elemanlar için de kullanabilirsiniz. Ayrıca fotoğraflı duvar kağıtları kullanabilir veya bir deniz teması çizmek için sanatçı düzenleyebilirsiniz.

Ayrıca, duvar dekorasyonu için ilginç bir çözüm, geleneksel bant kullanımı olabilir. Genellikle yatak odası için mavi veya mavi ve beyaz şeritlerin bir alternatifi kullanılır. Ancak bu amaçlar için bej tonlarını da kullanabilirsiniz. Diğer bir klasik deniz deseni dalga veya zikzaktır.

Deniz tarzındaki yatak odası genel olarak mavi ve mavinin çeşitli tonlarının kullanılmasını ifade eder. Deniz ve gökyüzü. Tatilin ayaklarının altındaki kumsalı ve kumu simgeleyen beyaz, kahverengi ve bej renkleri dekorasyon için de kullanılır. İç mekanın herhangi bir yerinde bir vurgu oluşturmak için mercan veya kırmızı kullanabilirsiniz. Ancak asıl mesele, yatak odasındaki rahat atmosferi kaybetmemek için aşırıya kaçmamaktır.

Yatak odası tasarımını marine tarzında tam olarak tamamlamak için uygun mobilya ve aksesuarları seçmelisiniz. Aynı zamanda ortak bir temayı desteklemesi gerekir. Bu amaçla, metal, halatlar ve kabuklardan yapılmış dekoratif eklere sahip ahşap ve tekstil ürünlerinden yapılmış şeyler en uygunudur.

Eskimiş ahşap veya süslemeli bambu mobilyalar, her zaman mekanda deniz yatak odası gibi görünecek. Ayrıca bir küre, duvarda bir dönüş, büyük bir sandık veya eşyaları ve yatak takımlarını saklamak için bir çanta gibi bazı ayrıntılar da ekleyebilirsiniz. Odadaki bir ayna, bir ip veya ip ile süslenebilir ve bir oyuğa dönüştürülebilir. Komodin üzerindeki lambanın yanında harika görünecek, büyük bir lavabo. Pencereler için yelkenli gemiyi andıran tül ve hafif pamuklu perdeler, rüzgarın darbesini etkileyecek ince tonlar seçmek daha iyidir.

Önemli olan, ayrıntılarla aşırıya kaçmamaktır. Aksi takdirde, deniz temalı bir yatak odası, deniz temaları deposuna dönüşür. Sadelik, zarafet ve doğrulanmış detaylar başarının anahtarıdır.