Dekorasyonda tamamlayıcı, zıt veya zıt renkler

Odanızın duvarını maviye boyadınız mı ve yatak örtüsü veya halı hangi rengin olması gerektiğini anlamaya mı çalışıyorsunuz? Vurgu dokunuşları oluşturmak için hangi renkleri kullanacağınızı bilmek ister misiniz? Renkleri birleştirmenin en kolay yollarından biri, aşağıda inceleyeceğimiz bir konu olan tamamlayıcı tonları kullanmaktır.

018

Bir başkasının tamamlayıcı renginin ne olduğunu nasıl anlarım?

Dekorunuzda renk şemaları oluşturmanın farklı yolları vardır, örneğin renk tekerleğini kullanarak. Bu daire, hangi renklerin birbirini tamamladığını gösteren bir araçtır. Ek olarak, renk tekerleği farklı tonları (bir rengin bitişik renklerle karışımları) ve tonu (açıklığını veya koyuluğunu etkileyen beyaz veya siyahla karışımlar) gösterir.

Kromatik çemberde, karşıt tarafta tamamlayıcı renkleri göreceksiniz, bu yüzden bunlara zıt veya zıt da deniyor. Bu nedenle, mavi rengi geliştirmek istiyorsanız, zıt veya tamamlayıcı rengi arayın, bu durumda turuncu veya sarılar içinde biraz gölge.

Tamamlayıcı renkler

Mavinin tamamlayıcı renklerine bakın. Sarı-turuncu bulacak, nüanslara (renk çarkındaki bitişik renklerle karışımlar) ve tona (parlaklıklarına) bakacaksınız. Tüm bu renkler maviyi tamamlamak için de kullanılabilir.

Oturma odaları

Tamamlayıcı renkler, renk çarkında birbirinin karşısına yerleştirilmiş iki tondur. Örneğin, kırmızı ve yeşil, sarı ve mor veya mavi ve turuncu tamamlayıcı renklerdir. Karşıt veya zıt bir renk paleti oluştururken, birincil tonların ötesine geçmelisiniz. Örneğin, adaçayı yeşili, koyu zeytinyağı ve hardal sarısı gibi doğal tonları kullanmak çok sofistike ve zarif görünebilir.

024

Kullandığınız ton ve tonlara bağlı olarak dekorasyonda farklı tarzlar ve efektler elde edebilirsiniz. Yukarıda gördüğümüz örnekler çok sofistike görünürken, örneğin aşağıda göreceğimiz, daha doygun tonların kullanıldığı, beyaz veya siyahı karıştırmadan, etkisi çok canlandırıcı ve gençtir.

023

022 021 017

Bu tür zıt tonların kombinasyonu, çok şık ve şaşırtıcı mekanlar elde edebileceğiniz eklektik tarzdaki dekorasyonla çok iyi anlaşıyor.

016

014 008 007 004 001

Yemek odası

Unutmayın, renklerin aynı tonunda (aynı açık veya koyu efektli) dekore edilmiş bir dekorasyonun, bir ürün oluşturmak için kumaşlarda, boyalarda ve aksesuarlarda karanlık ve ışık arasında yeterince eşitsizlik olmayacağı için gerçekten etkileyici bir etki yaratmayacağını unutmayın. ilginç son. Koyu, parlak, aynı renk veya farklı tonlarda zıt renkler ile karıştırın.

Aşağıdaki örneklerde, farklı parlaklık derecelerine sahip ilginç bir tamamlayıcı renk kombinasyonu elde edilmiştir.

000

018 011 025

Yatak odaları

003

006 015 013 012 010 019 020 026 005

Alıcılar

009


002


İlginizi çekebilir:

İç ve dış dekorasyonda ana renkler, fikirler ve fotoğraflar
Duvar ve dekorasyonda iç renkler 2018