Confit cod’u nasıl hazırlanır – Hayatınız için yenilik.

Size tavsiye etmekten asla yorulmayacağız: Çok yiyin balık! Sağlıklı, lezzetli ve pişirmesi kolaydır.

Ayrıca denizlerimiz bize çok büyük Çeşitlilik Aralarından seçim yapabileceğiniz balık. Bu yazıda ona aşık olduk Morina, sadece Kuzey Atlantik’te yaşayan ve protein, vitamin ve minerallerle dolu ballı beyaz bir balık.

Pişirmek için birçok seçeneğiniz var, ancak bu yazıda şef becerilerinizi uygulamaya koymanız için kullanacağımız bir tarif sunuyoruz. teknik of şekerlenmiş. Kesinlikle şef Enrique Martínez Burón, gastronomi danışmanı bunu bize veren ve bize meydan okuyan Bosch’tan. Sen de yapabilirsin!

Confit cod

Confit cod

Malzemeler

250 gr morina (tercihen yüksek kesim)

500 ml sıvı yağ

250 ml su

2 sarımsak

1 cayena

2 fesleğen yaprağı

1 kavanoz konserve piquillo biber

Acak

Detaylandırma

  • İlk önce garnitürü hazırlamanız gerekiyor. Şurada: fırın piquillo biberlerini bir damla yağ ve tuz ekleyerek kavurun. Ekranda seçmelisiniz Kızartma işlevive fırın uygun sıcaklığı ve zamanı seçecektir. Fırınınızda bu yardımcı yoksa 180C’de 50 dakika kızartın.
  • Bu arada, senin içinde indüksiyonlu ocak Bosch Bir tencereye su, yağ, sarımsak, kırmızı biber ve fesleğen ekleyin ve ısıtın. 70ºC kullanmak pişirme sensörü. Bu aksesuara sahip değilseniz, pişirmeyi dikkatlice izlemeli ve kaynamasını önlemelisiniz.

Bosch indüksiyonlu ocak

  • Sıcaklığa ulaşıldığında, en yüksek morina ekleyin ve aralarında kalmasına izin verin. 8-10 dakika kalınlığa bağlı olarak.
  • A’nın yardımıyla mikserMorina balığının saldığı jelatini su ve yağ ile birleştirerek bir sos hazırlayın.
  • Biberleri hazır olduğunda, bir tabağa ve üstüne de morina sosunu koyun. Son olarak, ekleyin Salsa yukarıda.

Nasıl yaptın? Deneyiminizi paylaşın #cookingwithBosch.

Yazar hakkında

'src =