ÇAY TADI NEDEN BIR KEMIK ÇINI KUPADAN DAHA IYI?

Daha genç yaşlarımda neden bazı insanların çaylarını bir kemik çini fincanından içtiklerini hiç anlamadım. Dürüst olmak gerekirse, garip bir şekilde çiçek açtıklarını düşünürdüm. Bu görüş Ev İmzası serisini geliştirmeye başladığımda değişti. 

Ben piyasada ne tür hediyelik eşya kupalar mevcut içine bakarak hafta geçirdim. Rakiplerim ne satıyordu, fiyat noktası neydi ve müşteriler seramik tabanlı bir hediyeden ne istiyorlar? Çoğu insanın içecekleri için kullandıkları kupa türünü umursamadığını veya bilmediğini varsaydım. Bununla birlikte, içki içecek kapları söz konusu olduğunda , kemik çininin tercih edilen seramik seçimi olduğu açıkça görülmüştür.

Doğal olarak, tüm yaygara hakkında ne olduğunu görmek istedim, bu yüzden araştırmamı yürütmek için bazı örnekler sipariş etmeye karar verdim. Ürün keşfi adına bir sürü çay (süt ve 1 şekerli) tüketildi!

İyi……. Ben dönüştürülmüş bir kadınım! Kemik çini içmenin oldukça hoş bir deneyim olduğunu ve çayın neden bir kemik çini fincanından / kupasından daha iyi tadı olduğu efsanesine bazı gerçekler olduğunu keşfetmekten şaşkına döndüm. 

Ama neden? 

Şimdi, işlerin nasıl yürüdüğünü bilmek isteyen biriyim. Bu nedenle, kendi merakımın yanı sıra, kendi merakımı tatmin etmek için, bu konuyu kapsamlı bir şekilde araştırdım ve bulgularımı son bloguma ulaştırdım.

Önce sizin için biraz arka plan bilgisi…

Bone China yüksek kaliteli bir porselen olarak sınıflandırılmıştır. Ancak, bazıları kemik çininin porselenin İngilizce versiyonu olduğunu söyleyebilir. 

Bir bardak veya kupanın kemik çini yapıldığında ne zaman yüksek bir beyazlık seviyesine sahip olduğunu ve diğer seramiklerden daha hafif olduğunu söyleyebilirsiniz. Hafif olmasına rağmen, en güçlü porselen türlerinden biri olarak kabul edilir. Aşınmaya karşı son derece dayanıklıdır ve temizlenmesi için mutlak bir doddledır. Hiç çay lekelerini bir kemik çini kupasından fırçalamak veya ağartmak zorunda kaldınız mı? Hayır! Bende de yok.

İşte sizin için başka eğlenceli bir gerçek. Kemik çini, içinden bir meşale parladığınızda yarı saydam hale gelir. Dürüst olmak gerekirse! “Eviniz hikayenizin başladığı yer” kuplarımızdan birinin içine bir meşale attım ve oldukça büyüleyici oldu. Kemik çin sıcak beyaz bir parıltı aldı ve evlerin çizimi gerçekten göze çarpıyordu. Harika bir çay-ışık tutacağı yapar değil mi?


Porselenin tüm bu kalite özellikleri harika ama neden çayın tadı daha iyi? 

Görünüşe göre, hepsi kupanın içinin pürüzsüz yüzeyine iniyor. 

Pürüzsüz bir yüzey, çayınızdaki doğal tanenlerin fincanın içine yapışmasını önler. 

Bir kupa gözenekli ise, önceki içeceklerinizin aromalarını ve tatlarını emer ve korur. Bu, çok daha ucuz toprak kaplar için geçerlidir.
Kupanın içi gözenekli değilse, tatlar çayın içinde kalır ve aromalar kupanın tepesinden kaçar, böylece içerken duyularınızı doyurur. Kemik çini dışında çay içmeye başladığımda, her demlemenin biraz daha taze ve gevrek olduğunu fark ettim.

Ayrıca, kemik çininin hafifliği ve inceliği nedeniyle, bardağın kenarı incedir, bu da çayın dilinize nazikçe kaymasını ve çayın tadınızı tomurcuklarınıza maksimum düzeyde maruz kalmasını sağlar. Bu yüzden çayın kemik çini içmesini daha iyi içiyor. 

Evet, kemik çini ucuz süpermarket seramiklerinden daha pahalıdır, ancak kaliteli drinkware söz konusu olduğunda gerçekten ne için ödeme yaparsınız. Bir dahaki sefere bir kupa hediye etmeyi düşündüğünüzde, kaliteli bir kemik çini parçasına biraz daha fazla yatırım yapmayı düşünün. Alıcınız şüphesiz uzun yıllar çay içme mutluluğunun tadını çıkaracak ve bunun için teşekkür edecektir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir