Çamaşır makinesine kapatıldığında su girer.

Çamaşır makinesi kapanıyor ve suyu alıyorÇamaşır makinesi kapatıldığında bile otomatik olarak su doldurabilir. Ve bu, dairenizin sular altında kalmasına yol açabilecek ciddi bir sorundur ve bu, siz evde olmadığınızda olursa, o zaman aşağıdaki komşular acı çekecektir. Makinenin aniden suyla yıkanmasının nedenleri nelerdir, ondan nasıl kurtulur ve önlenir, her makine sahibini otomatik olarak tanımanız gerekir.

Kusurun nedenleri

Bir arıza durumunda çamaşır makinesi tamburundaki su hem kanalizasyondan hem de su şebekesinden gelebilir. Namluda yavaş yavaş çamurlu su belirirse, onu renk ve koku ile anlayabilirsiniz, o zaman açıkça kanalizasyon suyudur.

Aynı zamanda araç durmadan su kaynağından su çekerken Aquastop sistemi sizi silindiri su doldurmaktan kurtarmayacaktır.. Yıkama tavasına bir kaçak koruma sensörü yerleştirilmiştir ve su zemine akacaktır. Dolayısıyla bu durumda en gelişmiş savunma bile güçsüz olacaktır.

Peki arabanın su almasının nedeni nedir? Bu nedenlerden ikisi var:

  • Su besleme vanasının arızalanması;
  • Sifon valfinin arızalanması veya yokluğu;
  • Tıkalı drenaj sistemi, bunun sonucu olarak suyun, tahliye hortumundan namluya geri akması.

Önemli! Bu sorun, çamaşır makinesinin gidere yanlış bağlanmasından kaynaklanıyorsa, garanti kapsamındaki onarımlar reddedilecektir. Sorunu kendiniz veya masraflarınızı karşılayarak çözmeniz gerekecek.

Kırığı ortadan kaldırın

Bu nedenle, su kesici söndürme makinesinin suyu aktardığını gördüğünüzde su musluğunu hemen kapatın. Ancak o zaman sorun gidermeye devam edin. Cihazın fişini çekmeyi unutmayınız. Solenoid valf su tüketimine neden olursa, benzer bir valf ile değiştirilmelidir. Kendin yapmak kolaydır.

Bilginize! Yıkayıcı garanti kapsamındaysa, valf servis merkezinin yöneticisi tarafından değiştirilmelidir. Aksi takdirde, çamaşır makinesinin iç kısmına bağımsız müdahaleden sonra, cihaz üzerindeki garanti “tükenir”.

Toplu solenoid valfe erişim kolaydır. Ön yükleyicilerde, çıkarmanız gereken şasinin üst kapağının altında bulunur. Dikey makinelerde yan kapak çıkarılmalıdır. Ancak önce makineyi rahat çalıştıracak şekilde çevirin ve su besleme hortumunu çıkarın. Vanayı gördüğünüzde hortumları çıkarın, kelepçeleri açın, elektrik kablolarını açın ve bu tellerin kutuplarını hatırlayın. Vanayı makine gövdesinden sökün ve çıkarın.

Yıkayıcıdaki vananın değiştirilmesi

Bilginize! Bazı çamaşır makinesi modellerinde, doldurma vanasını çıkarmak için toz kutusunun altındaki plastik kutuyu çıkarmanız gerekir. Bu nedenle, değiştirme işlemi biraz daha karmaşık olabilir.

Solenoid valfler tamir edilemediği için yeni bir parça alıp hortumlara bağlarız. Bağlantılar için yeni güvenilir kelepçeler kullanıyoruz. Bundan sonra, polariteye dikkat edin, elektrik kablolarını bağlayın ve bölme valfini sabitleyin.

Çamaşır makinesi kapağını kapatmadan önce, giriş hortumunu bağlayın ve yıkama testini başlatın. Bağlantı noktalarında sızıntı olup olmadığını kontrol edin. Her şeyin doğru olduğundan emin olduğunuzda cihazı yeniden birleştirin ve yeniden kurun.

Kanalizasyondan su tamburda birikirse, önce çamaşır makinesinden tahliye hortumunun bağlandığı sifonu temizleyin. Sebep lavaboya bağlantıysa, çamaşır makinesi için Sifon makalesini okuyun.

güvenlik önlemleri

Drenaj bağlantısıVe son olarak, kapatma makinesinin su hareket ettirdiği durumlardan nasıl kaçınılacağı. Her şey çok basit, ihtiyacınız olan:

  1. Yıkadıktan sonra su musluğunu kapatın ve değilse takın.
  2. Atık suyun girmesini önleyen sifonlama önleyici vanayı cihaza geri bağlayın.
  3. Zemine monte bir kaçak koruma sistemi kullanın. Daha önce de belirttiğimiz gibi, bu durumda çamaşır makinesi koruma sistemi tasarruf etmeyecektir.

Bu makaledeki bilgilerin bir sel baskınını önlemenize, namludaki suyun nedenini hızlı bir şekilde bulup ortadan kaldırmanıza yardımcı olacağını umuyoruz. iyi şanslar