Çamaşır makinesindeki sıcaklık sensörü nasıl kontrol edilir

Çamaşır makineleri için sıcaklık sensörleriSıcaklık sensörü, suyu belirli bir sıcaklığa ısıtmaktan ve ısıtma elemanını kapatmaktan sorumlu olan çamaşır makinesinin dahili bir bileşenidir. Ve bir dakika içinde makine suyu çok fazla ısıtıyorsa veya hiç ısıtmıyorsa, o zaman sıcaklık sensöründeki bir arızanın nedeni olabilir. Çalışabilirlik açısından nasıl test edileceği ve gerekirse değiştirilebilirliği yeniden tartışılacaktır.

Çeşitli sensör türleri

Bir makine yıkayıcısına üç tip sensörden biri takılabilir:

 • Gazla dolu
 • Bimetalik veya
 • Termistör.

Her biri cihazda, çalışma prensibinde farklılık gösterir, bu da değiştirirken ve kontrol ederken kendi özelliklerine sahip olduğu anlamına gelir.

Gazla doldurulmuş termostat iki parçadan oluşur, ilki metal plakadır, çapı 20 ila 30 mm arasındadır ve yüksekliği 30 mm’ye kadardır. Bu tablet, sıcaklığını ölçmek için su ile temas halinde olacak şekilde makinenin tankının içine yerleştirilmiştir. Sensörün ikinci kısmı bakırdan yapılmış bir tüp şeklindedir ve makinenin kontrol paneli üzerinde bulunan harici bir sıcaklık kontrolörüne bağlanmıştır. Gaz – Freon, sensörün bu kısımlarına pompalanır. Su sıcaklığının etkisi altında, freon genişler veya daralır, bu da ısıtma elemanına giden kontakların kapanmasına ve açılmasına yol açar.Çamaşır makinesi ile doldurulmuş gaz sıcaklık sensörü

Bimetalik termostat ayrıca 20-30 mm çapında ve 10 mm yüksekliğinde bir tablet formundadır. Breadboard’un içinde küçük bir bimetal plaka var. Su, ayarlanan sıcaklığa ısıtıldığında, plaka bükülerek kontakların kapanmasına neden olur, suyun ısınması durur.Çamaşır makinesinin bimetal sıcaklık sensörü

Çamaşır makinelerinin en son modelinde, sıcaklık sensörü olarak bir termistör takılmıştır. Yaklaşık 10 mm çapında ve 30 mm uzunluğunda metal bir silindirdir. Isıtma elemanının kendisine bir sıcaklık sensörü yerleştirilmiştir. Çalışma prensibi, elemanların mekanik çalışmasına değil, su gerekli sıcaklığa ısıtıldığında dirençteki değişime dayanmaktadır.Termistör yıkayıcı

Sensör performansını kontrol edin ve değiştirin

Çamaşır makinesi termostatının çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için ona erişmeniz gerekir. Ve ilk olarak cihazı elektrik şebekesinden kapatıyoruz. Şimdi arabanın kendisini sökmeniz gerekiyor. Termistörü cihazdan “çıkarmanın” en kolay yolu, çünkü on adettir. Çoğu makine modelinde, ısıtma elemanı yıkayıcının altında bulunur.

Bir termistörü çıkarmak için yapmanız gerekenler:

 1. Yıkayıcının arka kapağını açın.
 2. Kabloları sensörden harici sıcaklık kontrol cihazına ayırın.
 3. On’u tutan vidayı gevşetin.
  Termistör
 4. Ondan bir termistör alın.

Şimdi sensör çıkarıldığında bir multimetre almanız ve direnci ölçmeniz gerekir. Aşağıdaki eylemleri gerçekleştiriyoruz:

 • Direnci ölçmek için bir multimetre yapılandırın.
 • Multimetre problarını sensör kontaklarına bağlayın. 20 sıcaklıkta0Yaklaşık 6000 ohm’luk sensör direnci ile.
 • Sensörü sıcak suya indiriyoruz ve sensör sıcaklığı değiştiğinde multimetredeki okumalardaki değişime bakıyoruz. Sensör çalışıyorsa, direnç düşecek ve yaklaşık 50 ° C’lik bir sıcaklıkta0Bununla 1350 ohm’a eşit olacaktır.

Termostat çalışmazsa yenisiyle değiştirilmelidir. Onarıma tabi değildir. Cihazı ters sırada topluyoruz.

Gazla dolu sensöre erişmek için, yıkayıcının arka duvarını açmanın yanı sıra ön kontrol panelini çıkarmanız gerekir. Bu, fotoğrafta gösterildiği gibi sensörün dış kısmını ayırmak için gereklidir.Yıkayıcı analizi

Otomatik makinenin arkasına dönersek, tankın gövdesinde teller olan bir çıkış buluyoruz. Sensörün bakır borusuna zarar vermemek için dikkatlice kauçuk izolasyonu sıkıyoruz, ince bir ip kullanarak bakır borunun etrafına sakızı nazikçe sokup sıkıyoruz. Oluktan çıkana kadar sensör tabanını yavaşça içeri doğru bastırın. Ardından, sıcaklık sensörünü tank deliğinden çekiyoruz. Kabloyu sensörden ayırıyoruz ve çalışabilirliğini kontrol ediyoruz.

Bu sensörlerin ana arızası, Freon’a sahip bakır borunun bozulmasıdır.. Sonuç olarak, sensörün performansı düşük. Değiştirmek için, anahtarlı tam bir sıcaklık sensörü satın alıp yerinde tutuyoruz ve tüm montaj prosedürlerini ters sırada gerçekleştiriyoruz.

Bimetalik sensöre gelince, önceki durumda olduğu gibi çamaşır makinesinden çıkarmak için depoya erişmeniz gerekir. Ardından termostatı kablolardan ayırın. Şimdi sensör kontaklarını sayaç problarına bağlayıp direnç okumalarına bakıyoruz. Bundan sonra, sensörü sıcak suda belirli bir sıcaklığa kadar ısıtıyoruz ve direncin nasıl değiştiğini görüyoruz, çok düşerse sensör çalışıyor, aksi takdirde çalışmayacaktır.

Bimetalik sensörün arızalanmasının ana nedeni plakadaki aşınmadır. Sensörü değiştirmek, benzer bir yeni termostat satın almak ve bir öncekinin yerine takmak çok kolaydır.

Sensör arızasının belirtileri: büyük arızalar

Çamaşır makinesinin normal çalışması, sıcaklık sensörünün doğruluğuna bağlıdır. Makinenin bu kısmının harici arıza belirtileri şu şekilde adlandırılabilir:

 • Herhangi bir yıkama modunda ve herhangi bir belirli sıcaklıkta, makine suyu kaynatmak için ısıtır;
 • Yıkama sırasında, çamaşır makinesi kılıfı çok ısınır ve tambur kapağından sıcak buhar çıkar.

Bu arıza anında onarım gerektirir, aksi takdirde ısıtma elemanının yanmasına neden olabilir. Bronzluğun değiştirilmesi, sıcaklık sensörünü değiştirmekten çok daha pahalıya mal olacaktır.

Termostatı kendi ellerinizle değiştirmek oldukça mümkündür. En önemli şey, eski sıcaklık sensörünü çıkarmak ve mağazadan aynısını satın almaktır. İyi bir onarımınız var mı?