Reklamı kapat
Reklamı kapat
EIpaRs 2022
EIpaRs 2022

Çamaşır makinesindeki santrifüj çalışmıyor

Otomatik çamaşır makineleri çağında, herkes “eski güzel” yarı otomatik yolu ve nasıl çalıştığını unuttu. Bu arabalardan kural olarak sadece ülkede günlük sorunlarının bu “emekçiler” yardımıyla çözüldüğünden bahsediyoruz. Çamaşır makinesini kırıldığında gerçekten takdir etmeye başladım. Böyle bir durumda ne yapmalı, ustayı çağırmalı veya kendiniz onarım yapmalı? Her şey kusurun doğasına ve çok daha fazlasına bağlıdır. Yinelenen […]

12 Ocak 2021 - 1:29 'de eklendi ve 199 kez görüntülendi. A+A-

Çamaşır makinesindeki santrifüj çalışmıyor

Yarı otomatik cihazın arızasıOtomatik çamaşır makineleri çağında, herkes “eski güzel” yarı otomatik yolu ve nasıl çalıştığını unuttu. Bu arabalardan kural olarak sadece ülkede günlük sorunlarının bu “emekçiler” yardımıyla çözüldüğünden bahsediyoruz. Çamaşır makinesini kırıldığında gerçekten takdir etmeye başladım. Böyle bir durumda ne yapmalı, ustayı çağırmalı veya kendiniz onarım yapmalı? Her şey kusurun doğasına ve çok daha fazlasına bağlıdır.

Yinelenen hataların tanımı ve nedenleri

Yarı otomatik bir çamaşır makinesinin, kendine özgü tasarımıyla ilişkili oldukça etkileyici bir arıza listesi vardır. Onlara bakalım.

Dönüşe enerji verildiğinde motor çalışmaz – çalışmaz. Elektrik motoruna giren yanmış temas veya sarkan elektrik kabloları ciddi bir soruna neden olabilir. Bu durumda acil bir onarım gereklidir. Mekanik zamanlayıcıda, sıcaklık sensöründe veya motorun kendisinde bir arıza olabilir. Motoru başlatmaktan sorumlu kondansatör veya röle çalışmıyor. Transformatör yanmış veya motor fırçaları aşınmış – motoru sökmeniz ve tamir etmeniz gerekiyor.

Motor başladı ama santrifüj silindiri döndürmüyor. Bu sorun, tanka çok fazla ıslak eşya yüklendiğinde ortaya çıkar. İkinci seçenek – frenler düzgün çalışmıyor, bu da namlunun dönmesini engelliyor. Ayrıca, santrifüj silindiri, tankta çok fazla su varsa ve hatta iç çamaşırı gibi büyük yabancı cisimlere girerse dönmeyecektir. Genellikle onarım gerektirmez.

Makinenin sürücüsü çalışırken, bir Slavda yarı otomatik cihaz (veya başka bir), silindir kilitlenir ve dönmez. Bu hatanın genellikle iki nedeni vardır:

 • Önce yıkama, namluya bir tarafa yerleştirilir. Bu, rotorun merkezkaç kuvvetinin etkisi altında, tankın kenarına karşı kuvvetli bir şekilde sallanmasına ve kaymasına neden olur – dönüş imkansızdır ve makine çalışmaz.
 • İkincisi, santrifüjlü yarı otomatik bir makine bir süredir çalışıyorsa, kolları kırılmış olabilir. Kırık burçlarla rotorun doğal dönüşü de imkansızdır. Burçlar kırılırsa onarım gerekir.

Yarı otomatik cihazın arızasıDönme sırasında su yarı otomatik santrifüj makinesinden dışarı akar. Bu durumda, bir arızanın birkaç olası nedeni vardır, bunları listeleyelim.

 • Tank su sızdırıyor ve sızdırıyor.
 • İletken elemanlar, santrifüjlü hortum bağlantıları kopmuş veya zayıflamış. Çoğu zaman, hortum bir pompaya veya tanka bağlanır.
 • Diyafram veya bağlantısı kırılmış.
 • Aşınmış ve su tahliye vanası taşımıyor.
 • Drenaj pompasının hasarlı bir muhafazası vardır.
 • Tahliye vanası arızalı – açma / kapama mekanizması çalışmıyor.
 • Tüplerden veya hortumlardan biri sızdırıyor.
 • Sakız contasını boşaltma pompası kapağından takın ve suya tutmayın.

Drenaj pompası, kanalizasyon suyunu santrifüj tankından kötü şekilde boşaltmaz veya boşaltmaz; Genelde normal çalışmaz. Bunun nedeni, tahliye pompasında veya Slavda yarı otomatik çamaşır makinesinin (veya başka bir) hortumunda ciddi bir tıkanma olabilir. Veya pompanın çalışacağı pervanenin kanatları kırılır, ancak su çok yavaş çıkacaktır. Çamaşır santrifüj tahliye deliğine girerse veya tahliye hortumu kazara takılırsa da kötü tahliye meydana gelebilir.

Su, tanktan tanka akar. Yıkama tankından santrifüj tankına su sızmaya çalışırsa, bu sadece bir anlama gelebilir – baypas sorunu. Daha doğrusu, sorun valfte, eğer kauçuk conta aşınmışsa ve su tutmayı bırakmışsa, sorun budur. Onarım gerekiyor.

Santrifüjlü yarı otomatik bir makine hiç çalışmıyorsa? Nedeni arızalı bir güç kablosu, fiş, röle olabilir. Ek olarak, elektrik motorunun yanmasıyla benzer bir ‘belirti’ ortaya çıkabilir. Elektrikçilerin onarılması gerekiyor.

Motor çalışıyorsa, silindir dönmeyi reddeder. Bu durumda, tek bir sorun var – tahrik kayışı. Sürücü normal şekilde tedarik edilmediğinde kayabilir veya kırılabilir. Onarım gerekiyor.

Dikkat edin! Yarı otomatik makinelerde yukarıdaki arızalara ek olarak, kelimenin tam anlamıyla bir arıza olarak adlandırılamayacak başka sorunlar da ortaya çıkabilir. Örneğin, su seviye sensörüyle ilgili sorunlar tahliye hortumunun seviyelendirilmesiyle çözülür.

Onarımlar için hangi alet ve malzemelere ihtiyaç var?

Bir çamaşır makinesini santrifüj ile sabitlemek için gereken tüm alet ve malzemelerin belirlenmesi zordur. Her şey, arızanın niteliğine ve yarı otomatik çamaşır makinesinin modeline bağlıdır, ancak genel olarak aşağıdaki liste not edilebilir:

 1. pense.
 2. Düz ve Phillips tornavida.
 3. Otomatik sızıntı veya soğuk kaynak.
 4. Metre, pense.
 5. Bir dizi açık kafa ve anahtar (6 ila 24 mm);
 6. Kondansatör, ilgili tipte röle;
 7. Kolektör motoru, trafo için fırçalar;
 8. Santrifüjlü yıkayıcı ve tank;
 9. Kelepçeleri, hortumları, nozulları takma.
 10. Membranlar, manşetler, diyaframlar, valfler ve burçlar.

Dikkat edin! Çamaşır makinesinin yapısını incelerken yukarıda listelenen tüm bileşenleri satın almanıza, belirli bir arızadan geçmenize ve ondan ayrıntıları belirlemenize gerek yoktur.

Sorunu bulun ve kendiniz çözün: prosedür

Yukarıda söylediğimiz gibi, bir Slavda yarı otomatik çamaşır makinesinin (veya başka birisinin) tipik arıza sayısı küçük denilemez. Ancak, bu arızaları sınıflandırır ve bunları ortadan kaldırmak için bir prosedür önerirseniz, her şeyin ilk bakışta göründüğü kadar karmaşık olmadığı ortaya çıkıyor. Bu nedenle, sınıflandırmanın ilk paragrafına göre, atıfta bulunuyoruz – yarı otomatik bir çamaşır makinesinin elektrikli cihazlarıyla ilgili sorunlar. Bunları nasıl tespit edeceğinizi, belirleyeceğinizi ve ortadan kaldıracağınızı size bir prosedür veriyoruz.

 • Arızalara karşı besleme ve fiş telini kontrol edin.
 • Çamaşır makinesinin kontrol panelini açıyoruz (plakayı sökme prosedürü “yıkayıcı” modeline bağlıdır).
 • Bir multimetre alıyoruz ve tüm kontakları bağlantı kesilmesi veya çok düşük voltaj için kontrol ediyoruz.
 • Kapasitörleri ve röleleri bir metre ile bulup kontrol ediyoruz. Arızalı bir parça tespit edilirse, değiştirin – onarım işe yaramaz.
 • Bundan sonra, gradyan dönüştürücüyü kontrol edin ve aynı şekilde, bir problem keşfetmeniz durumunda benzer bir problemle değiştirin.
 • Tüm kontakları yanma açısından kontrol ediyoruz ve ancak bundan sonra elektrik motoruna girip fırçayı geliştirme için kontrol ediyor ve gerekirse değiştiriyoruz.

Adını vereceğimiz ikinci sınıflandırma maddesi: sel sorunları, su sızıntısı ve drenaj. İşte bu tür sorunları bulma ve çözme prosedürü.Yarı otomatik cihazın arızası

 1. Öncelikle yıkayıcıyı sökmeden alabileceğimiz tüm hortumları ve boruları sızıntılar için elimizle kontrol ediyoruz.
 2. Glory Machine veya başka bir şeyin gövdesini açıp drenaj pompasına ulaşıyoruz.
 3. Pompayı görünür hasar açısından kontrol ediyoruz, ardından yuvasından ayırıyoruz, temizliyoruz ve sonra tekrar takıyoruz.
 4. En ufak bir kusur bulsak bile dolguları, membranları ve diyaframları kontrol ediyoruz – değiştiriyoruz.
 5. Yıkayıcı tankını bir santrifüj ile çıkarıyoruz ve delik ve çatlak olup olmadığını kontrol ediyoruz. Bir deliği kapatmak için otomatik sızdırmazlık maddesi veya soğuk kaynak kullanın. Dökülmenin kurumasını bekleyin ve ardından cihazı tekrar monte edin.

Son olarak, üçüncü sınıflandırma unsuru, bir Slavda yıkayıcısındaki (veya başka bir şeydeki) hareketli elemanlarla ilgili sorunlar olarak adlandırılır Makinenin hareketli elemanları için, silindiri döndüren motor ve tahrik elemanlarını dahil ediyoruz. Bu nedenle, bu tür arızaları bulma ve ortadan kaldırma prosedürü.

Önemli! Bu arızaları aramadan önce, çamaşırların santrifüj tamburunda nasıl dağıldığına dikkat edin. Sonuçta, giysiler eşit olmayan bir şekilde yerleştirilirse, ünitenin çalışmasını engelleyen bir kusur yaratabilirsiniz.

İlk olarak, fren sistemi ile etkileşim için kampanayı kontrol edin. Tambur dönerken freni yakalarsa bu normal çalışmasına izin vermez, aslında normal çalışmaz. Daha sonra, santrifüj silindirini çıkarmanız ve tankta varsa yabancı cisimler olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir, sonra çıkarılmalıdır. Aynı zamanda, Slavda yarı otomatik çamaşır makinesinin (veya başka herhangi bir cihazın) kollarını inceliyoruz, üzerinde gelişme izleri varsa, değiştirilmesi gerekiyor.

Bir sonraki adım, tahrik kayışının durumunu kontrol etmektir. Sıkıca sıkılmalı ve motorun normal hız iletimini sağlamalıdır. Kayış yırtılmış veya çatlamışsa, onarıma gerek yoktur, değiştirilmesi gerekir – şap kullanımına ve sargıya izin verilmez!

Özetlemek gerekirse, modern yarı otomatik çamaşır makinesine dikkat edin, ona basit bir cihaz diyemezsiniz, ancak iç yapısında da önemli zorluklar var. Uzmanların tavsiyelerine göre hareket ederseniz, acele etmeyin ve adım adım adım atmayın, böyle bir makineyi kendi ellerinizle tamir etmeniz oldukça mümkündür. iyi şanslar

https://www.youtube.com/watch?v=ogE97RfStjA

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Çamaşır makinesi çok fazla mı yoksa çok az mı su alıyor? Su seviyesini kendimiz sabitliyoruz! Çamaşır makinesi çok fazla mı yoksa çok ...

Modern koşullarda çamaşır makinesi üreten birçok firma daha verimli ve ekonomik modeller geliştirmek için çalışmaktadır. Daha az elektr...

Çamaşır makinesi sürekli su topluyor Çamaşır makinesi sürekli su topluyor

Yıkama işlemi başlamazken makinenin sürekli olarak tankta su topladığını fark ederseniz, bu oldukça tehlikeli bir arıza olduğunu göster...

Çamaşır makineleri için metal ve plastik dolapların tamiri Çamaşır makineleri için metal ve plastik...

Otomatik çamaşır makinesinin bozulmasının nedeni, tankta bulunan bir tank veya hareketli bir eleman ise – bu, cihazı tabana sökme...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Salon alçıpan asma tavan modelleri Salon alçıpan asma tavan ...

Asma alçıpan tavan fotoğrafı: Alçıpan asma tavanlar: fotoğra...

Tv ekranında yatay çizgi oluşması Tv ekranında yatay çizgi ...

TV Yatay Çizgilerini Düzeltmenin 4 Yolu Akıllı TV’lerd...

Buzdolabında yiyecekler neden buz tutar Buzdolabında yiyecekler n...

Buzdolabında yiyecekler neden buz tutar Evden uzakta tatmak ...

Samsung bulaşık makinesi hata kodları Samsung bulaşık makinesi ...

Samsung bulaşık makinesi: hatalar ve nasıl düzeltileceği Sam...

Tv sinyal yok diyor ne yapmalıyım Tv sinyal yok diyor ne ya...

Ekranda Sinyal yok mesajı görünüyor veya TV herhangi bir res...

Balkon tasarimlari Balkon tasarimlari

MODERN BALKON VE TERAS TASARIMLARI Yazının balkon tasarım ba...

Kış bahçesi balkon tasarımları Kış bahçesi balkon tasarı...

Kışın balkonlar ve teraslar Bahçe hayatı balkon tasarım Kışı...

Küçük balkon tasarımları Küçük balkon tasarımları...

Harika bir tarzla dekore edilmiş küçük balkonlar Bugün size ...

Balkon tasarım Balkon tasarım

Balkonlar, teraslar ve teraslar için mükemmel tasarım Yaz he...

Dyo dış cephe boya renkleri görseller Dyo dış cephe boya renkle...

Bu yıl, 2022 için evin cephe ve dış cephelerinin t...

Oturma Odası Dekorasyonu HABERLERİ