Çamaşır makinesindeki pompa nasıl kontrol edilir

Tahliye pompasını kontrol edinPompayı modern bir çamaşır makinesinde kontrol etmek çok zor görünmüyor, ancak herkes doğru yapmıyor. Sonuç olarak, “acınası ustalar” çalışan tahliye pompasını değiştirerek boşuna zaman ve para israfına neden oldu, ancak sonunda arızanın nedeninin tamamen farklı olduğu ortaya çıktı. Pompayı doğru bir şekilde incelerseniz, birçok sorundan kaçınırsınız, kendi ellerinizle hoş olmayan bir arıza bulabilir ve onarabilirsiniz.

Ne gerekli?

Pompanızı test etmek için sizi ne motive etmelidir? Çamaşır makinesinin davranışında fark edebileceğiniz dolaylı hasar belirtilerinden başka bir şey yok. Bu işaretler neler?

 • Modern yıkama sisteminin kendi kendine teşhis sistemi nedeniyle görünen hata kodu Makine suda asılı duruyorotomatik. Hata kodunu çözmek pompada bir soruna neden oluyorsa, bu önce drenaj pompasını kontrol etmemiz anlamına gelir.
 • Suyu depodan boşaltma komutunu çalıştırmadan önce, makine durur ve dolu bir su deposu ile donar.
 • Çamaşır makinesindeki tahliye pompası hiç ses çıkarmıyor ve hiç işaret vermiyor.

Pompa arızasıyla ilgili sağlam temellere dayanan varsayımlar aklınıza geldiyse, en iyisi onu toprağa geri döndürmemek, arızayı teşhis etmeye yardımcı olacak bir araç seçerek devam etmektir. Çok fazla araca ihtiyacımız yok, bu yüzden bulamama konusunda endişelenmeyin. Gerekli olacak:

 1. Çoklu.
 2. Phillips ve düz başlı tornavidalar.
 3. pense.
 4. Awl.

Elektronik çoklu eylemi gerçekleştirin. Evde böyle bir cihazınız yoksa, hatasız alın – işe yarayacaktır.

Ayrıntıları öğrenin

Otomatik bir çamaşır makinesinde, muhafazayı sökmeden tahliye pompasını bile görebilirsiniz. Bu çoğu modelde olur. Drenaj pompasının ulaşılabilecek bir yerde olması için, şu gereklidir: çamaşır makinesini şebekeden ve iletişimden ayırmak, suyu tahliye filtresinden boşaltmak, toz kabının kabinini çıkarmak, yere bir bez koymak ve yıkayıcıyı sağ tarafa koymak.

Gerçek şu ki, birçok makinenin tabanı yoktur ve aşağıdaki parçalar kamu malıdır. Bir yandan, pompaya ve motora aşağıdan erişmek mümkün olduğu için bu fena değil. Ancak diğer yandan, alt kısımlar çamaşır makinesini taşırken veya büyük miktarda toz ve kirin bir sonucu olarak hasar riski taşır.

Yıkayıcıya pompalayın

Bu durumda makinenin alt kısmından gövdeye bakarsanız pompa hemen gözünüzün önündedir. Periyodik olarak söktüğü ve kirden arındırdığı drenaj pompasının muhafazasının karşısına monte edilir. Onu farketmemek çok zor.

Çamaşır makinesi modeli özel kapak şeklinde tabana sahip olabilir. Bu durumda, yıkayıcıyı yan tarafına da koyabilirsiniz, ancak aynı zamanda bir Phillips tornavida alın ve altını tutan vidaları sökün. Kapağı bir tornavidayla çevirin ve çekin, ardından vücudun bağırsaklarına erişim açılır.

Çamaşır makinesi tamamen sızıntılardan korunuyorsa, çıkarılması gereken sensörlü özel bir tepsiye sahiptir. Böyle bir makine için bir tahliye pompası görmek için aşağıdakileri yapın:

 • Çamaşır makinesini su, kanalizasyon ve güç kaynağı şebekesinden ayırıyoruz;
 • Depodaki kalan suyu bir acil durum boşaltma hortumu veya boşaltma filtresiyle boşaltın;
 • Çamaşır makinesini odanın ortasından çıkarıyoruz ve yere bir bez koyuyoruz;
 • Küvet tozunu çıkarın.
 • Yıkayıcıyı sağ tarafa koyun;
 • Düz bir tornavidayla kaldırın ve 4 mandalı paletten çekin.
 • Kütüğün üzerine kurulu sensörden gelen teli gövdeye ayırmak için kütüğü biraz hareket ettiriyoruz;

Palete takılan sensör, tavaya su girmesi durumunda suyu tıkayan ve çamaşır makinesini durduran bir sızıntı sensöründen başka bir şey değildir, böylece su basmasını önlemeye yardımcı olur.

 • Tavayı yana doğru çıkarın ve kasanın içindeki parçalara girin.

Elektrik ve mekanik parçaları inceliyoruz

Yıkayıcı pompasını bulduktan sonra hemen kontrol etmelisiniz. Bir yüksek lisans derecesine başlamadaki ana hata, elektrik kısmının yandığını düşünerek pompayı bir multimetre ile hemen kontrol etmeye çalışmalarıdır. Aslında, bir pompanın çalışmayı durdurmasının en yaygın nedeni kir, saç ve diğer kalıntılardır.

Genel olarak, çamaşır makinesinin drenaj sistemi, nesnelerle birlikte tanka düşen döküntülerin çoğu, sonunda çöp filtresinin bağırsaklarına yerleşecek şekilde tasarlanmıştır. Ancak pompanın çarkına değen çöpün küçük bir kısmı bile çok fazla soruna neden olabilir. Pervaneyi saran insan saçı onu kolayca durdurabilir. Bu durumda, harekete geçmeniz gerektiğini söylemek için bir neden yok.

Yıkayıcıya pompalayın

Çamaşır makinesini onarın, kontrol etmek gibi parçayı sökmeye başlarız. Pompa çok basit bir şekilde çıkarılır.

 1. Tellerin yerini fotoğraflıyoruz.
 2. Parçadaki tüm telleri çıkarın.
 3. Pense kullanarak hortumu ve boruyu pompaya bağlayan kelepçeleri gevşetin.
 4. Hortumu ve boruyu çıkarıyoruz.
 5. Elinizi pompa gövdesine koyun ve saat yönünün tersine yarım tur yapın, pompa çıkarılacaktır.

Daha sonra, özel mandalları çıkarmamız ve pompa muhafazasını sökmemiz gerekecek, ancak bundan önce bile pervaneyi kontrol edebilirsiniz. Saçları yaralanırsa hemen farkedilir. Pompanın mekanik kısmını incelerken, mekanizmanın bütünlüğünü, lastik contaları kontrol etmeniz ve aynı zamanda oraya gelen kirleri temizlemeniz gerekir.

Tahliye pompasının sökülmesi

Yıkayıcıdaki pompa mekanizmasını kontrol edebiliyorsanız, ancak hiçbir şey bulamadıysanız, elektriği kontrol etmeye devam edebilirsiniz. Multimetreyi voltajı kontrol edecek şekilde ayarladık, cihazın problarını pompa kontaklarına getirdik. Gösterge panelinde sıfır veya bir görüntüleniyorsa, büyük olasılıkla pompa motoru yanmıştır ve parçayı değiştirmeniz gerekir. Tahtada üç basamaklı sayıyı görüyorsunuz, bu daha fazla arıza aramanız gerektiği anlamına gelir, ancak pompanın ve muhtemelen kontrol panosunun triyakının aksamadan söylenmesi zor olabilir.

Özetle, çamaşır makinesindeki tahliye pompasını kontrol etmenin, özellikle profesyonellerden ön talimatlar alırsanız zor bir prosedür gibi görünmediğini not ediyoruz. Pompaya ulaşmak için, cihazın neredeyse sökülmesine gerek yoktur ve parçanın kendisini kontrol etmek çok uzun zaman alacaktır. iyi şanslar