Çamaşır makinesindeki basıncı kendiniz ayarlayın

Yıkayıcı basınç anahtarı nasıl ayarlanırZamanla, yıkayıcının herhangi bir parçası arızalanabilir – lastik conta çatlamaya başlar, ısıtıcı ısınmayı durdurur ve su seviyesi sensörü anlaşılmaz bir hata verir. Depodaki su miktarında eksik olan bir sistem, basınç şalterindeki problemden bahsedecektir. Yıkayıcı sıvı veya aşırı yüklenmeyecektir.

Her durumda, sensörün yenisiyle değiştirilmesi gerekmeyebilir, bazen basınç anahtarını ayarlamak gerekebilir. Parçanıza ince ayar yapmaya çalışarak, mevcut sensörün ömrünü birkaç yıl uzatırken, öğeyi satın almak için gereksiz masraflardan kaçınacaksınız. Tankta doğru miktarda su toplamaktan sorumlu parçayı nasıl ayarlayacağımızı öğreneceğiz.

Basınç şalterini açmadan önce

Bir sistem arızasını keşfettikten sonra, gerçekten sebebin basınç şalteri olup olmadığını anlamanız gerekir. Doldurma sistemini dikkatlice inceleyin, hortumu, su giriş sensörü kurulumunu, şanzıman bölmesini inceleyin. İncelenen öğelerde şunlar olmamalıdır:

 • Sürtünmeler, gözyaşı.
 • Çamaşır deterjanı paleti.

Parçalarda kuru temizleyici bulursanız, bileşenleri yıkadığınızdan emin olun ve makineyi yeniden açmayı deneyin. Belki de bu önlemler, baskı ofis performansının geri kazanılmasına yardımcı olacaktır.Basınç anahtarı borusunu hasar açısından inceleyin

Bundan sonra, sensör besleme kablosunun sağlamlığını kontrol edin. Bazı teller eskimiş veya bükülmüş olabilir. Bir kusur tespit edilirse onarın ve çamaşır makinesinin çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

Ve son olarak, basın bürosundaki bağlantılara bakmanız gerekiyor, eğer kirliyse, temizlemelisiniz. Ardından su giriş sensörünü kontrol etmeye başlayın. Teşhis, kalıcı sensör hortumuna benzer çapta bir tüp gerektirecektir. Tüpün bir ucu, ikinci boş deliğe hafifçe üfleyerek cihazın yerleştirme deliğine yerleştirilmelidir. Sensör düzgün çalıştığında klik sesi çıkarır. Bu kontrolden sonra bile herhangi bir sorun bulunmazsa, basınç anahtarını sökmek gerekir.

Ayar süreci

Sıvı seviye sensörünü kurmak için profesyonellerin yardımına başvurmak gerekli değildir; Onarım işi bağımsız olarak yapılabilir. Aşağıdaki talimatları net bir şekilde takip etmeniz ve tüm prosedürleri çok dikkatli bir şekilde gerçekleştirmeniz zorunludur. Yıkayıcı seviye sensörünü ayarlamak için aşağıdaki eylem algoritmasına uyulmalıdır:

 • Cihazı elektrik şebekesinden ve su kaynağından ayırın;
 • Basınç anahtarını, onu tutan vida çiftini gevşeterek ve parçayı besleyen telleri yavaşça ayırarak çıkarın;
 • Cihazın iç bağlantılarını çekmek ve zayıflatmak için tasarlanmış özel vidaları bulun;
 • Kalan sızdırmazlık maddesini yüzeyinden çıkarın.

Basınç şalterinin sökülmesiBuna hazırlık manipülasyonu denilebilir ve basınç şalterinin hazırlanmasına ilişkin ana çalışma henüz yapılmamıştır. Ardından temizlenmiş vidalar yardımıyla yakınsama anını yakalamaya çalışmalı ve kontakları ellerinizle açmalısınız. Bu durumda, herkesin bildiği “iğne yöntemini” kullanmak gerekli olacaktır, çünkü profesyonel olmayanlar kapanma anını ayarlamak için özel cihazlara sahip değildir. Bunu yapmak gerekli:

 • İlk vidayı yarım tur döndürün, sensörü makineye bağlayın, makineyi açın ve yıkama modunu başlatın;
 • Durumunuzda gerekli olan su miktarı başlangıçta toplanmadıysa, ancak şimdi daha fazlaysa, doğru eylem şekli seçilmiştir. Vidayı aynı yönde sıkıca gevşetin, ardından parçanın bir kısmı sızdırmazlık maddesi ile doldurulur;
 • Vidaların sökülmesi ters etkiye neden oluyorsa, ters yönde bir tur veya bir buçuk tur geçirin.

Basınç anahtarını ayarlarken ana görev, çalışması için en uygun parametreleri ayarlamaktır, böylece sensör zamanında çalışır ve tankta toplanan su miktarını açıkça belirler.

Çiviler istenen konuma getirildikten sonra, klipslerin daha sonra gevşemesini önlemek için onlara silikon dolgu macunu uyguladığınızdan emin olun.

Parça arızasını gösteren işaretler

Birçok faktör, sıvı seviyesi sensörünün arızalı olduğunu gösterebilir.. Basınç şalteri arızalanırsa, çamaşır makinesinin normal çalışması ihlal edilir ve cihaz yanlış çalışmaya başlar. Bazı işaretler, cihazda bir arıza olduğunu gösterir.

 1. Kazan boş olsa bile yıkama modu etkinleştirilir.
 2. Tankta su olmamasına rağmen ısıtıcı çalışmaya başlar. Bu prosedür kesinlikle ısıtıcının yanmasına neden olacaktır.
 3. Otomatik bir makine, yıkama programının sağladığı gerekli miktarı değil, “istediğiniz kadar” su çeker.
 4. Çamaşır makinesi, programın sonunda atık suyu tahliye edemez.
 5. Durulama modu çalışmıyor.

Basınç şalterinizin arızasını teşhis etmek zor değildir, gösterilen belirtiler sensörle ilgili sorunları açıkça gösterir. Bununla birlikte, sensörün ayarlanması her durumda yardımcı olmayacaktır ve bazı durumlarda tamamen değiştirilmesini gerektirecektir.

Değişiklik yardımcı olmazsa?

Basınç şalterini kendi ellerinizle kurma girişimi başarısız olursa, bu, çamaşır makinesini hızlı bir şekilde değiştirmeniz veya usta ile iletişime geçmeniz gerektiği anlamına gelmez. En bütçe seçeneği, arızalı parçayı yeni bir sensörle değiştirmektir.

Değiştirme için doğru basınç anahtarını seçmek önemlidir, otomatik makinenin markasını ve modelini dikkate aldığınızdan emin olun.

Yeni bir su seviyesi sensörünün takılması fazla zaman almaz. Kırık parçayı, önce bağlantı şemasının bir fotoğrafını çekerek ve ardından aşağıdaki eylem sırasını gerçekleştirerek çıkarmak yeterlidir:

 • Sistemdeki çalışma basıncı anahtarının onarımı;
 • Sensör tüp hortumunu bağlayın ve kelepçeyle sabitleyin;
 • Kompleksi çatlaklar, kırışıklıklar, hasar açısından inceleyin;
 • Kabloları önceki şemaya göre bağlayın.

Çalışmayan sensörlü bir çamaşır makinesi kullanmayın, bu, cihazın ciddi şekilde arızalanmasına neden olabilir, basınç anahtarını mümkün olan en kısa sürede ayarlamak veya bir çalışma anahtarı ile değiştirmek gerekir.

Ardından makine gövdesini monte etmeniz, üst kapağı yerine takmanız, çamaşır makinesini ızgaraya açmanız ve yıkama programını başlatmanız gerekir. Parçayı değiştirdikten sonra, durum şüphesiz düzelmelidir.